Україна хоче уникнути торговельної війни з ЄС: все не так, як у Трампа - Politico

Торговий безвіз із ЄС закінчується 5 червня, але чиновники у Києві побоюються повернення до обмежувальних довоєнних торговельних умов

Торговий безвіз
Україна хоче торговельної угоди з ЄС

Україна хоче укласти нову прагматичну торговельну угоду з Євросоюзом. Це необхідно зробити до закінчення терміну дії "торгового безвізу" у червні 2025 року. Водночас одна з умов - ставитися як до майбутнього члена ЄС, а не як до країни третього світу.

Про це повідомляє Politico. За словами торгового представника України Тараса Качки, Київ готовий прийняти обмеження на чутливі сільськогосподарські продукти - такі як цукор, птиця і яйця, за умови збереження ширшого доступу до ринку.

"Торговий безвіз" із ЄС має припинити свою дію 5 червня. Водночас чиновники в Києві побоюються повернення до обмежувальних довоєнних торговельних умов, якщо не буде узгоджено перехідного режиму",  - йдеться у статті.

Качка наголошує, що панікувати не варто, оскільки Брюссель може бути повільним, але хоча б його дії не так, як у Дональда Трампа в його торгівельній війні. У цій ситуації обидві сторони прагматичні і конструктивні, попри "галас" у ЗМІ та деяких столицях.

"Це не як у США, де Трамп просто щось підписує і бум - політика змінюється", - сказав торговий представник.

Пропозиція Києва - це модель часткової лібералізації, яка збереже відкритий доступ для переважної більшості експортних товарів. Водночас буде повторно запроваджено квоти на кілька політично чутливих сільськогосподарських продуктів.

"Ми не просимо нічого серйозного щодо цукру або птиці. Ми готові до часткової лібералізації цих продуктів - питання тільки в обсягах", - додав Качка.

В країнас ЄС існує політична чутливість, яка уповільнює процес. Крім того, вона підвищує ризик того, що торговельні преференції припинять свою дію без можливості відкату.

"Те, що мало б бути технічними переговорами щодо квот, стало політично забарвленим, і Київ хоче уникнути осічки в посланні. Навіть скромні зміни, попередив Качка, можуть відлякати експортерів або бути підхопленими російською пропагандою", - пише Politico.

Київ також хоче гнучкості для захисту малих і середніх експортерів, особливо в таких нішевих секторах, як фрукти та овочі. За словами Качки, деякі компанії експортують кілька тисяч тонн, але це не відображається у торговельній статистиці. Якщо режим зміниться одразу, то вона постраждають.

Ще один варіант Києва - це продовження "торгового безвізу" до кінця року, щоб не залишити без уваги дрібних експортерів. Торговий представник України зауважив, що такий варіант не є кращим, а офіційні представники ЄС раніше виключили можливість продовження. Тобто Київ просить ЄС переосмислити свої відносини з Україною і наполягає на тому, щоб до неї ставилися як до майбутнього члена блоку.

"Ці дискусії мають бути частиною спільної сільськогосподарської політики, а не розглядатися як переговори з третіми країнами", - підсумував Качка.

ЄС скасує з 5 червня всі преференції для України, які діяли під час війни

Євросоюз не буде більше вводити торговельні преференції для України. Цей "безвіз" може закінчитися вже 5 червня, коли завершиться дія чинного механізму лібералізації. Однак для деяких україньких товарів все ж їх можуть залишити.

"Починаючи з 6 червня, автономні торговельні заходи – торговельні преференції для України, запроваджені ЄС після початку повномасштабної агресії РФ, закінчаться. Умови повернуться до довоєнних. Закінчаться як торговельні преференції, так і обмежувальні заходи, що нині встановлені проти ряду товарних найменувань, таких як м’ясо курки, яйця, мед і так далі", - йдеться у повідомленні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube