Обговорювана модель договору бере за основу зернову угоду, яка дозволила Україні відновити експорт агропродукції
Україна готова проводити мирні переговори з Росією. Втім, безпосередньо з диктатором Володимиром Путіним цього робити не хочуть. Як планується, перемовини можуть бути за досвідом так званої “зернової угоди”.
Про це йдеться у матеріалі Politico з посиланням на заяви українських чиновників. “Чорноморська модель” може допомогти подолати “глухий кут”.
“Модель мирного договору, яку дедалі частіше обговорюють у Києві, бере за основу угоду від липня 2022 року, яка дозволила Україні відновити експорт зерна з Чорного моря. У межах цього дипломатичного формату Росія та Україна працювали над окремими угодами під наглядом ООН і Туреччини як посередників, без безпосередньої домовленості між Москвою та Києвом”, – йдеться у статті.
Як зазначається, в основі в української сторони лежить план з 10 пунктів, розроблений президентом Володимиром Зеленським. Він охоплює такі теми, як продовольча та енергетична безпека, відновлення територіальної цілісності України та виведення російських військ до кордонів 1991 року.
“Попереду у Києва ще довгий шлях. Він повинен працювати над спільним мирним планом з країнами, які погодилися допомогти йому реалізувати три початкові пункти мирної формули — ядерна та енергетична безпека, продовольча безпека та повернення полонених — узгоджені під час першого мирного Саміту в Швейцарії в червні”, – пишуть журналісти.
Водночас Зеленський хоче, щоб за результатами ініційованих Україною зустрічей стала спірна мирна пропозиція. Як очікується, дружні до РФ країни, що є учасниками реалізації мирних програм, мають представити Кремлю свої пропозиції під час другого мирного саміту, який запланований на цей рік.
Водночас Росія називає українську формулу “неприйнятною” та не збирається їхати на саміт. Однак Україна заявляє, що наступи на російську територію припиняться із підписанням мирної угоди.
“Що швидше Росія погодиться на відновлення справедливого миру, зокрема, на основі мирної формули, яка веде до такого миру, то швидше припиняться рейди українських сил оборони на російську територію", — сказав речник МЗС України Георгій Тихий.
Журналісти написали, що до катарської Дохи цього місяця Україна та Росія мали намір відправити делегації для непрямих переговорів щодо знакової угоди про припинення ударів по енергетичній і енергетичній інфраструктурі з обох сторін. Фактично це означало б часткове припинення вогню. Втім, все це буцімто зірвала Курська операція, але лише “на певний час”.
У РФ заперечили всю подібну інформацію. Представниця МЗС Росії Марія Захарова у коментарі росЗМІ заявила, що жодних прямих чи непрямих переговорів та підготовки до них не було. А сам міністр закордонних справ Сергій Лавров каже, що диктатор Путін повністю відкинув можливість перемовин.
12 серпня Володимир Путін теж коментував ситуацію на Курщині. Він теж казав, що відмовляється від переговорів з Україною.
Водночас експерти у спілкуванні з Інформатором кажуть, що дійсно наразі держава-терорист на тлі Курської операції на діалог не піде. Але це лише тимчасово, оскільки Росії доведеться прийняти українські умови.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.