Кузнецовський міський суд Рівненщини вперше в історії України тимчасово позбавив водійського посвідчення чоловіка, який ухилявся від мобілізації. Це може стати початком нової судової практики.
Кузнецовський міський суд Рівненської області ухвалив безпрецедентне рішення, яке може стати прецедентом для інших подібних справ. Вперше в історії України суд тимчасово позбавив водійських прав громадянина, який ухилявся від виконання військового обов’язку під час мобілізації. Вказано, що рішення було ухвалене 22 січня 2025 року.
Суд розглянув адміністративну справу за позовом державного органу до громадянина, який не виконав вимогу уточнити свої облікові дані у військовому центрі комплектування та не з’явився за викликом на мобілізацію. Відповідно до матеріалів справи, чоловік перебуває на військовому обліку, проте ухилився від виконання своїх обов’язків, що стало підставою для звернення державного органу до суду з вимогою тимчасового обмеження його права керувати транспортними засобами.
Під час розгляду справи суд встановив, що відповідач був належним чином поінформований про вимогу прибути до військового комісаріату, але без поважних причин цього не зробив. На підставі Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" суд ухвалив рішення тимчасово позбавити чоловіка права керування транспортними засобами до моменту виконання ним мобілізаційних зобов’язань або відкликання відповідної вимоги.
Рішення базується на статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", яка зобов’язує військовозобов’язаних уточнювати свої облікові дані. Відповідно до нових змін у законодавстві, ухилення від мобілізаційних заходів може спричиняти адміністративні санкції, включно з обмеженням прав користування транспортними засобами.
Це рішення може стати прецедентом для подальшого застосування подібних санкцій щодо осіб, які ухиляються від мобілізації. Враховуючи нинішню ситуацію в країні, судова практика щодо ухилянтів може бути розширена, а тимчасове позбавлення водійських прав може стати ефективним механізмом забезпечення мобілізаційної дисципліни. Очікується, що дана справа приверне увагу як військових юристів, так і правозахисників, оскільки вона порушує питання співвідношення конституційних прав і зобов’язань громадян у період воєнного стану.
Втім, Міністерство юстиції України публікувало перелік майна, яке не можна конфіскувати в ухилянта-неплатника штрафів. Цікаво, що автомобілів (як і інших засобів пересування, наприклад, мотоциклів) там немає. Тобто їх можна вилучати. Ба більше, продавати нерухоме майно виконавча служба може лише у тому випадку, якщо ухилянт не має рухомого майна, тобто транспортних засобів.
Тобто першочерговий арешт та потенційний продаж на аукціоні їх автомобілів загрожує саме автовласникам. Спосіб уникнути цього - або не ухилятися від військового обов'язку або справно і вчасно оплачувати всі штрафи.
Як відомо, оновлене законодавство дозволяє ТЦК штрафувати громадян за невиконання чинних мобілізаційних вимог на суми від 17 000 до 25 500 гривень. Отримати стягнення можна за неявку за повісткою, непоновлення військово-облікових даних та інші порушення. При цьому на оплату адміністративного штрафу в автомобіліста буде всього 15 днів. Щоправда, Рада ухвалила ряд змін, які стосуються можливості ухилянтів оплатити штраф зі знижною, а військовим, що пішли у СЗЧ, можна добровільно повернутися до війська до 1 березня 2025 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.