Досить неочікувана заява прозвучала від прем'єр-міністра Віктора Орбана
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан провів закриту зустріч з однопартійцями та прихильниками. Там він оголосив свій великий план розвитку країни.
Серед пунктів цього плану - відмова від російського ядерного палива для АЕС. Про це повідомляє місцеве видання Telex.
Так, угорський лідер озвучив план з 15 пунктів. Він має на меті трансформацію держави в бік глобального розвитку.
Зазначається, що один з кроків даної програми - повна енергетична незалежність країни. Будапешт в цьому контексті має намір відмовитися від російського ядерного палива та перейти на поставки з Франції.
Зазначимо, що подібна риторика Орбана є досить неочікуваною. Угорщина - ледь не остання з європейських країн, яка має досить теплі відносини з росією. Йдеться тут як про політичну, так і про економічну співпрацю - особливо в енергетичній галузі. І ось це якраз є найбільш дивним моментом.
Ще в 2021 році Будапешт підписав з "Газпромом" ексклюзивний прямий контракт. Згідно з ним, москва має поставляти газ до Угорщини впродовж 15 років - причому з дуже великим дисконтом. Так, під час енергетичної кризи в Євросоюзі взимку 2022-2023, коли європейські країни вимушені були платити за російське "блакитне паливо" по 2 та більше тисячі доларів за тисячу кубометрів, Будапешт отримував газ за ціну в 5-7 разів меншу: близько 300 доларів за тисячу кубометрів.
Більше того: російська енергетична корпорація дозволила Угорщині значні відтермінування по платежах. Причому рахунки за цими відстрочками є астрономічними: до 4,5 мільярдів доларів. Це дуже вигідна пропозиція, тож не дивно, що офіційний Будапешт з його дуже "угорськоцентричною" політикою зголосився на такі пропозиції "Газпрому".
І в таких умовах Орбан раптом видає на-гора ідею щодо повної відмови від ядерного палива з рф. Офіційної реакції москви на даний факт поки що немає, однак неважно спрогнозувати, що в кремлі будуть як мінімум дещо здивовані.
Країна на даний момент має єдину атомну станцію - Пакш. Вона будувалася ще за комуністичного режиму в 70-х роках за радянським проєктом. Тому всі чотири реактори на Пакші також є радянськими: це типові 440-ві ВВЕРи, які працюють на російських "твелах". Зазначимо також, що Будапешт має контракт з "Газпромом" на будівництво ще двох реакторів, ВВЕР-1200, які також заточені під паливні пакети ТВЕЛ.
Судячи з усього, не дивлячись на показну риторику, яка прихильна до кремля, влада Угорщини тверезо розцінює ситуацію. Поступово росію все більше ізолюють від західного світу. В таких умовах "Газпром" стає непередбачуваним та ризиковим партнером. Тож уряд Орбана шукає шляхи забезпечення енергетичної незалежності країни.
Так, Угорщина має намір імпортувати ядерне паливо з Франції. Ця країна наразі має стабільні та вигідні поставки урану (з нього робиться продукція для АЕС) з Африки. Окрім цього, Франція може перепродавати угорській стороні американські пакети Westinghouse.
Є підозри, що західна продукція не підійде для радянських реакторів. Однак це твердження розбивається прикладом України: частина наших блоків вже майже 10 років працює на експериментальних паливних пакетах з США - і нічого. А наразі наша країна повністю відмовляється від "твелів" та переходить на "вестінгаузи".
Окрім цього, Угорщина активно цікавиться проєктом "Балканського потоку". Вона вже користується ним та виступає за розширення інфраструктури цього газопроводу. Основним бенефіціаром "Балканського потоку" є Туреччина, яка перепродає той же самий російський газ. Нещодавно, зазначимо, Будапешт підписав з Анкарою газову угоду.
Взагалі газ з Балканів є останнім часом пріоритетним для уряду Орбана. Угорщина вже заявляла, що має намір зменшити залежність від прямих поставок з росії. Ще одна балканська країна - Сербія - готова збільшити транзит "блакитного палива" до Угорщини якраз в рамках "балканської схеми". Так, це власне той самий російський газ, однак реверсний - так само за каденції Порошенка його довгі роки купувала Україна в Словаччини.
Кумедної геоекономічної іронії всьому цьому надає той факт, що Сербія (як і Туреччина з Угорщиною) вважається одним з небагатьох партнерів рф в Європі, з якими москва ще не пересварилася. Всі ці країни плюс-мінус схильні до збереження контактів з росією. І всі вони в великій мірі залежні від її енергоносіїв - однак, як ми бачимо, вже зараз продукуються ідеї та проєкти щодо зменшення цієї залежності.
В якості висновків зазначимо очевидний факт: вторгнення рф в Україну стало її найбільшою помилкою за всю сучасну історію. Десятки років москва була головним енергетичним партнером Європи. Власне, європейське "економічне диво" багато в чому стало можливим саме завдяки дешевим енергоносіям з росії. Ця кропітка робота (довгі перемовини, важкі багатосторонні договори, будівництво масштабних інфраструктурних проєктів, etc) велася ще за часів СРСР, вона коштувала величезних грошей та значних дипломатичних зусиль.
Однак зараз рф втрачає ринок, який багато в чому забезпечував відносно нормальну економічну ситуацію як брежнєвського СРСР, так і путінської росії впродовж десятиліть. І виною всьому - геополітичні забаганки та фантазії підстаркуватого диктатора в кремлі, який одним рішенням перекреслив економічні зв'язки, що будувалися впродовж цілих поколінь до нього.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.