Удар по НАТО: чия ракета перелетіла через українсько-польський кордон?

Удар по НАТО: чия ракета перелетіла через українсько-польський кордон?

Читать на русском

Довкола інциденту поки більше питань, ніж відповідей

Читать на русском
Удар по НАТО: чия ракета перелетіла через українсько-польський кордон?
У інциденту може бути чимало наслідків

Довкола інциденту поки більше питань, ніж відповідей

Після масованої російської атаки на Україну 15 листопада польські ЗМІ повідомили, що в одне із сіл Люблінського воєводства влучила ракета, внаслідок чого загинули люди. Попри заяви світових лідерів про те, що польських громадян вбила українська ракета, президент України продовжує наполягати: ракета була російською. Інформатор розбирався, що стоїть за цією наполегливістю Володимира Зеленського і чи не нашкодить вона відносинам України із західними партнерами.

Як мінялися версії

Через кілька годин після інциденту в прикордонному містечку Пшеводуві польське МЗС повідомило: ракета, що впала на місцеву ферму, була російського виробництва.

 

В москві категорично відмовилися визнавати своє “авторство” в нанесенні ракетного удару по країні НАТО. Там стверджували, що “жодних ударів по цілях поблизу українсько-польського державного кордону російськими засобами ураження завдано не було”. 

Це можна було б списати на рахунок традиційної практики кремля “переводити стрілки”, але на другий день після трагедії агентство Associated Press повідомило з посиланням на трьох посадовців США, що ракету могли випустити українські сили ППО. Начебто вона була випущена для перехоплення російської ракети, яка наближалася до одного з енергетичних об'єктів. 

Слідом за повідомленням Associated Press, з'явилася заява президента США Джо Байдена про те, що ракету запустили не з території Росії. А потім – інформація агентства Reuters про повідомлення американського президента для партнерів із НАТО та G7, що вибух у Польщі є результатом роботи української ППО.

Зрештою, в обід уже й президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що “з великою ймовірністю” ракету випустила українська система ППО.

Російська диверсія?

“Я не виключаю, що українська ракета, випущена нашими засобами ППО на перехоплення російської, пішла на Польщу. Як це могло відбутися технічно? Скажімо, я – начальник диверсійного відділу головного розвідуправління міністерства оборони рф, і переді мною стоїть завдання організувати диверсію – зробити так, щоб Україна вдарила по Польщі. Я даю наказ розробити маршрут ракети так, щоб вона опинилась між українським зенітно-ракетним комплексом і польським кордоном. І при цьому пройшла на гранично низькій висоті до певної точки, а потім піднялась вгору щоб її побачили лише в тій точці, де ЗРК буде стріляти по ній у бік Польщі. Це означає – спровокувати стрільбу України по Польщі”, коментує ситуацію Інформатору військовий експерт Роман Світан.

Не виключено, що так і відбулось: по російській ракеті, яка летіла у бік Польщі, наші ППО випустили дві протиракети. Одна з них могла збити російську ракету, а інша – уйти на Польщу. Або обоє могли уйти в бік сусідньої країни, якщо промахнулись. Або сили ППО таки влучили в російську ракету, і вона змінила траєкторію та пішла на Польщу. І при цьому в ній, вже збитій, могли залишитися уламки української ракети. Варіантів, за словами експерта, – з десяток

Що саме відбулося, мали можливість зрозуміти ті, хто відразу прибув на місце катастрофи. В залежності від діаметру і глибини воронки можна сказати, що саме впало на територію Польщі. Судячи по озвучених розмірах воронки, це таки ракета, а не українська противоракета, стверджує Світан. Крім того, за його словами, про об'єкт падіння можна судити за вражаючими елементами, якими начинені ракети і які легко знайти на місці вибуху.

“Якщо це кульки – то це “Калібр”, якщо ромбики – то це С-300, яка могла бути випущена з українського ЗРК на перехоплення російської ракети, – каже експерт. – Якби мене туди пустили, мені вистачило б години, щоб все з'ясувати. Але ж українських представників туди не пускають. Чому? Ось це велике питання”.

Що важливіше – політика чи правда?

Саме це – підозрілі намагання прикрити таємною завісою обставини ракетної атаки на Польщу – насторожують багатьох спостерігачів.

“Правда завжди повинна бути складовою усіх суспільних процесів, тим більше у війні. Ціна велика. Іноді непоправна. Тому, якщо це ракета (чи її уламки) українських ППО, то так і має бути сказано. Без перебільшень, і применшень. Якщо це російська ракета, то теж так має бути сказано. Правда є ключовою і в перехідному правосудді, коли до відповідальності будуть притягуватися винні за скоєний злочин збройної агресії”, – наголошує фахівець з міжнародного права Марина Ставнійчук. 

Не розуміє, чому вся інформація про інцидент відразу була закрита, і військовий експерт Роман Світан. Суперечливі заяви європейців та американців, а також небажання допустити на місце трагедії представників України, зауважує він, викликають підозри, що “не все так однозначно”.

В державній авіації України, розповідає експерт, існує система об’єктивного контролю, засоби якої встановлені в пунктах управління авіації, радіолокаційних станціях, засобах зв'язку та радіотехнічного забезпечення, в органах обслуговування повітряного руху та фіксують все, що відбувається. Це можна порівняти з чорною скринькою в літаку, розшифровка якої в разі авіакатастрофи дає чітке уявлення про її причини.

“Перевіривши записи, зроблені за допомогою об'єктивного контролю, дуже легко можна встановити обставини того, що відбулось у Польщі. Оскільки там має бути чітко зафіксована траєкторія польоту російської ракети, пуск протиракети українськими силами ППО, точка їхньої зустрічі, момент падіння збитої ракети, за яким можна визначити точку її падіння на землю. Це дуже легко зробити”, – стверджує Світан.

Така ж система, за його словами, є і в Польщі. Тому поляки мають вже знати всі обставини інциденту. “Навіщо коло цього почали накручувати різні суперечливі версії – я не розумію”, – говорить експерт.

Можливо тому, припускає він, Володимир Зеленський і наполягає на версії про те, що це була не українська ракета. Щоб спонукати довести протилежне. А щоб це довести – необхідно пустити туди українських експертів.

Зондуючий удар

“Міноборони рф не бреше, коли стверджує, що по цілях в районі українсько-польського кордону вони ударів не завдавали. Все вірно, вони цілеспрямовано завдали удару по обраній цілі в з польського боку поблизу кордону – по якомусь маленькому, малозначущому селу. У випадку чого (коли припруть до стінки) можна сказати, що ракета “заблукала” і “випадково” влучила туди, куди не мала влучити, мовляв, трохи перелетіла далі. А також – традиційно звинуватити Україну, що вже й так має місце”, – коментує інцидент Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”. 

За його гіпотезою, таким чином росія зондує реакцію з боку США і НАТО. Ще один зондаж здійснювався через припинення транспортування нафти “Укртранснафтою” по південній гілці нафтопроводу “Дружба” в напрямку трьох країн Центральної Європи – Словаччини, Чехії та Угорщини. Очевидно, що це припинення обумовлено пошкодженням підстанції, через яку подавалося живлення однієї з нечисельних нафтоперекачуючих станцій трубопроводу «Дружба».

Ті, хто вибирав цілі для ударів, не могли не знати, які будуть наслідки їх ураження. Власне, цілі так і підбираються, щоб максимізувати ефект удару, який може мати не тільки матеріальний вимір. У такому випадку росія хотіла побачити, якою буде реакція НАТО на непряме, поза межами Альянсу, ураження критичної енергетичної інфраструктури.

Оцінивши реакцію, вважає Гончар, кремль обере варіант подальших дій щодо НАТО з тим, щоб розколоти і без того хиткий Альянс. Мета – відволікти західних партнерів України від допомоги нашій країні і перемкнути їх на захист “кожного дюйма НАТО”.

Судячи з усього, саме цим і викликана емоційно-категорична заява українського президента, який заперечує українське походження ракети, що влучила по території Польщі.  

 

Проте виникає інше питання: якщо буде точно встановлено, що удару завдала ракета української ППО, то чи вплине це на підтримку Заходом нашої держави?

Швидше за все, напряму не вплине. Якщо причиною смерті польських громадян стала українська ракета, її запуск був проведений у рамках захисту від масштабної атаки РФ. І тому всю відповідальність за наслідки несе саме російська сторона. Саме таку  оцінку містять заяви і прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, і президента США Джо Байдена: цього не сталось би, якби не розв'язані росією війна та жахливі ракетні удари рф по Україні. 

Та водночас не варто заспокоюватися: російська пропаганда використає цей випадок по максимуму. Скоріш за все, росіяни через своїх агентів впливу намагатимуться сформувати в країнах ЄС та США думку про те, що продовження війни загрожує відтепер і західним країнам, і що це ледь не ввело НАТО у стан війни з рф.

Це може стати дієвим інструментом для оволодіння умами європейців та американців ідеї якнайшвидшого початку мирних переговорів та замороження конфлікту. Чого, власне, останнім часом і добивається росія. Україні доведеться докласти чимало зусиль, щоб протистояти такій пропаганді. Однак якщо вона й надалі буде вести відвертий діалог із західними партнерами, не даючи підстав звинувачувати її у приховуванні будь-яких даних, то впорається. Інша справа – чи можемо ми розраховувати на таку ж відвертість з боку партнерів? Надію на це дає повідомлення представника канцелярії президента Польщі Якуба Комуха, який у четвер написав у своєму twitter “Українських експертів допустили до місця події”.

Раніше Інформатор розповідав, як українське ППО захищає українське небо від ракетних ударів путіна.

Також Інформатор писав про те, як росіяни коментують реакцію НАТО на ракетний удар по Польщі.

Ольга Чорна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.