Також українська влада може звинуватити громадянина РФ у воєнних злочинах і ініціювати його розшук через Інтерпол або за допомогою міжнародно-правових угод про екстрадицію та правову допомогу
Громадяни Росії, які брали участь у війні проти України, можуть зіткнутися з арештами та затриманнями на території країн Євросоюзу. Таке попередження зробили у російських посольствах в Німеччині та Нідерландах. Зокрема, у ФРН формально не передбачається покарання за участь у збройних конфліктах за кордоном, але переслідування можливе за іншими підставами.
Йдеться про кримінальну відповідальність за вербування на службу в інтересах іноземної держави або за схвалення воєнних злочинів - сюди, зокрема, відносять і використання символів Z та V. Про це повідомляє The Moscow Times та російські ЗМІ.
Відомо також, що у Німеччині діє Міжнародний кримінальний кодекс, який дозволяє переслідувати іноземців за злочини, що були скоєні за межами країни. Зазначається, що після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Генпрокуратура та Мін'юст ФРН ініціювали розслідування щодо злочинів російських військових.
У Нідерландах підкреслили, що просто участь у війні не є підставою для кримінального переслідування. Втім, міжнародне право дозволяє застосовувати так звану універсальну юрисдикцію щодо злочинів проти людяності, до яких відносяться і воєнні злочини. Дипломати наголосили, що подібні злочини не мають строку давності.
Не виключається і те, що Київ може звинуватити громадянина РФ у воєнних злочинах, після чого ініціювати його розшук через Інтерпол або за допомогою міжнародно-правових угод про екстрадицію та правову допомогу. Сторонами таких є як Нідерланди, так і Україна.
В Єврокомісії зазначили, що Шенгенський прикордонний кодекс дозволяє відмовити у в'їзді учасникам війни, але остаточне рішення ухвалюється національними органами кожної окремої країни. Те саме стосується можливих рішень щодо арештів або відкриття кримінальних справ.
За словами міграційна політика країн ЄС регулюється не єдиними європейськими нормами, а національними законами.За словами президентки асоціації "Comitas Gentium Франція-Росія" Карін Беше-Головко, Євросоюз може рекомендувати певні дії, але реальні рішення залежать від конкретної держави. Водночас нині випадків арештів учасників війни у Німеччині та Нідерландах не фіксувалося.
На початку квітня стало відомо, що Служба безпеки спільно зі Службою зовнішньої розвідки України та правоохоронними органами Польщі провели багатоходову міжнародну спецоперацію. Вони затримали на території Європи проросійського політолога та кремлівського пропагандиста Кирила Молчанова, який працював із державним зрадником Віктором Медведчуком. Після цього його передали України.
Спершу його затримали саме у Польщі, а нині він вже перебуває у київському СІЗО. Пресслужба СБУ повідомила, що фігурантом справи є "політичний експерт" з медійного пулу Медведчука, а джерела Інформатора підтвердили, що йдеться сме про Молчанова.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.