До нового підрозділу увійдуть військовослужбовці, які мають освіту та попередній досвід роботи у сфері культури, археології, історії та музейної справи
У Збройних Силах України створили підрозділ із захисту культурної спадщини. Його основним завданням буде координація дій, спрямованих на захист, збереження та запобігання знищенню об'єктів культурної спадщини, які можуть опинитися під загрозою внаслідок бойових дій. Сам підрозділ функціонуватиме у структурі цивільно-військового співробітництва ЗСУ.
Рішення про створення нового підрозділу було прийнято Головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським. Він затвердив це рішення разом з міністром оборони України Рустемом Умєровим спільною директивою після тривалих консультацій з міжнародними партнерами, Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, а також громадськістю. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ.
"Збройні Сили України в черговий раз підтверджують дотримання норм міжнародного гуманітарного права, зокрема і положень Конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту, прийнятої в м. Гаага 14 травня 1954 року (далі – Гаазька конвенція 1954 року), та двох протоколів до неї щодо створення спеціалізованого підрозділу із захисту культурної спадщини", - зазначили в Генштабі.
До складу нового підрозділу увійдуть військовослужбовці, які мають освіту та попередній досвід роботи у сфері культури, археології, історії та музейної справи. У Генеральному штабі наголосили, що створення цього спецпідрозділу є черговим заходом імплементації на національному рівні положень частини другої ст. 7 Конвенції про захист та збереження культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.
"Ця ініціатива є ще одним доказом того, що Україна дотримується норм міжнародного права, виконує взяті на себе зобов’язання, максимально використовує всі існуючі механізми та інструменти захисту і збереження культурних цінностей в умовах збройного конфлікту", - зазначили у відомстві.
Зазначається, що Гаазька конвенція 1954 року - це головний міжнародний договір у сфері захисту культурних цінностей від небезпек збройних конфліктів. У Генштабі нагадали, що цей документ став першою міжнародною угодою універсального характеру, яка зосереджена виключно на захисті культурних цінностей під час збройного конфлікту. Україна ратифікувала перший протокол про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту ще у далекому у 1956 році, другий протокол - у 2020 році.
Напередодні, під час ракетної атаки росіян 20 грудня по столиці, від вибухів постраждав костел святого Миколая. У ньому повилітали унікальні вітражі, що розташовані в центральній частині споруди. Згодом у парафії повідомили: шибки повилітали також у вежах храму.
У Міністерстві оборони України нещодавно повідомили про реформування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк зазначив, що для виконання заходів щодо мобілізації будуть створені нові структури. Також ТЦК та СП планують передати під порядкування Міністерству оборони (наразі ТЦК підпорядковується Сухопутним військам Збройних Сил України).
Також напередодні стало відомо, що в Україні вже розробили закон про демобілізацію військових. Однак за словами Гончаренка, законопроєкт поки не будуть реєструвати у парламенті. Це відбудеться лише тоді, коли буде достатня кількість резервів, щоб замінити бійців, яких демобілізують з війська.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.