Загалом по факту отриманих заяв перевірили 22 бригади ЗСУ й у більшості вони підтвердились
Інформація про те, що у 211-й понтонно-мостовій бригаді ЗСУ били військових до переломів черепа і розриву внутрішніх органів, наробила галасу у суспільстві. Але, як з'ясувалось, факти знущань були виявлені комісією не тільки у ній, а ще у 22-х бригадах Сил оборони. Дані передали до правоохоронних органів та ДБР.
Про це в ефірі Радіо Свобода повідомила народна депутатка Ганна Скороход. За її словами, профільна комісія провела дослідження наявних фактів порушення прав військовослужбовців у ЗСУ кілька місяців тому. Результати перевірок передали до Генерального штабу та правоохоронних органів 10 вересня. Проте там йшлося не тільки про 211 бригаду, а й про інші.
"Ми розглядали не одну бригаду і така ситуація не тільки в одній бригаді, де вимагали гроші з військовослужбовців та вчиняли побиття", – сказала вона.
Скороход наголосила, що всього перевірили 22 бригади ЗСУ. У більшості факти знущань і побиття військових підтвердились. Тому відкривались провадження та проводились розслідування. Яка ситуація наразі з цими справами вона не може сказати, бо не має доступу.
Нардепка заперечила той факт, що у правоохоронців та Міноборони не знали про ці випадки. Бо комісія залишала інформацію на гарячій лінії відомства. Ще їм направили всі матеріали справ, із зазначенням конкретних встановлених фактів.
16 грудня у медіа оприлюднено матеріал, який висвітлює факти зловживань посадових осіб 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки Збройних Сил України. Зокрема, солдати скаржилися на побиття, шантаж і родинні зв’язки в командуванні. Наприклад, військові другого батальйону мали сплачувати від 5 до 20 тисяч гривень, щоб уникнути покарання за алкогольне сп’яніння. Тих, хто відмовлялися платити, били. Найчастіше ці порушення пов’язували з Владиславом Пастухом, сином начальника штабу та похресником комбрига Побережнюка.
Підполковник Валерій Пастух, син начальника штабу Владислава Пастуха та похресник командира бригади Побережнюка, особисто застосовував насильство до солдатів та вимагав гроші. Зокрема, йдеться у статті, солдатів прив’язували до хреста імітуючи розп’яття. Тим, хто відмовлявся платити, комбат погрожував переведенням на службу в піхоту, де їх "кинули б на м'ясо".
За цим фактом головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський негайно направив комісію для проведення детальної перевірки інформації. Командира частини вже відсторонено від виконання обов’язків на період розслідування. За окремими випадками вже проведена службова перевірка, в результаті відкрито кримінальне провадження.
Тернопільська спеціалізована прокуратура у сфері оборони 16 грудня 2024 року розпочала досудове розслідування стосовно посадових осіб 211 понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ за фактом перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (ч. 5 ст. 426-1 КК України).
Командир бригади також отримав підозру у зловживанні службовим становищем від ДБР. Стало відомо, що він залучав підлеглих до будівництва власного будинку. Четверо військовослужбовців, яких офіційно направили в зону бойових дій, фактично перебували у нього вдома. При цьому отримували зарплату та бойові виплати. Олега Побережнюка взяли під варту, але згодом відпустили під заставу у майже мільйон гривень. Хто саме її вніс, не повідомляється.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.