Цей пакет буде розрахований на декілька років
В ЄС висунули пропозицію щодо реформування Європейського фонду миру. На його базі пропонують створити спецфонд для військової допомоги Україні. Він поглине нинішні активи Європейського фонду миру (близько 6,5 мільярдів євро), й, окрім цього, щороку впродовж наступних чотирьох років поповнюватиметься на 5 мільярдів євро.
Про це йдеться в матеріалі "Радіо Свободи". Зазначається, що така ініціатива має зробити допомогу з боку ЄС більш системною та передбачуваною.
Неофіційний документ зовнішньополітичної служби ЄС з’явився у розпорядженні журналістів. В ньому сказано, що переспрямовані кошти підуть на закупівлю зброї та боєприпасів для України, а також для навчання військових ЗСУ за кордоном.
"Це матиме більшу цінність з точки зору надання більшої та кращої оперативної підтримки Україні, ніж це могло б бути у випадку, якби держави-члени діяли індивідуально", – зазначено в документі.
Ідея наразі перебуває на стадії погодження. Її повинні підтримати лідери країн-членів ЄС. Очікується, що згоди спробують досягти на позачерговому саміті країн-членів, що збирається 1-го лютого.
"Потрібна якнайшвидша політична домовленість щодо запропонованої цілі збільшення загальної фінансової стелі Європейського фонду миру на 5 мільярдів євро, спеціально призначених для України… Подальші порівняльні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року, виходячи з потреб України та за умови політичних вказівок Ради", – сказано в документі.
Серед головних потреб для ЗСУ виділяють забезпечення боєприпасами як для артилерії, так і систем ППО. Також наголошується, що є необхідність постійного відновлення запасів снарядів України, виробництва БПЛА та заміни стволів в артилерійських системах. Окремо наголошується на ремонті та технічному обслуговуванні вже наданого обладнання, а також на навчанні українських бійців.
Ключовим викликом називають нарощування потужностей оборонпрому для відновлення запасів, а за замовлення, що розвиватимуть співпрацю європейських виробників з українськими, планують передбачити "бонуси". Втім, які саме бонуси, не зазначається.
"Держави-члени повинні прагнути сприяти досягненню цих політичних цілей або через односторонні поставки, або через участь у спільних зусиллях із закупівель… Можна також передбачити спеціальні фінансові стимули для спільних закупівель, які об’єднують європейських та українських партнерів з оборонної промисловості, тобто спільних підприємств, наприклад, шляхом застосування вищої ставки відшкодування", – йдеться в документі.
Нагадаємо, що останніми місяцями Угорщина постійно блокує розгляд додаткової військової допомоги Україні з боку ЄС. Паралельно із цим фактично припинилися допомога з боку США. Створення окремого фонду для задоволення українських військових потреб зможе вирішити це питання хоча б частково. Наразі досі триває процес умовляння Будапешту, аби той не блокував виділення Києву 50 мільярдів євро.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.