У Верховному Суді чоловік доводив, що кредити на нього оформили злочинці: етапи боротьби

Вперше постраждалий звернувся до суду у вересні 2020 року. Мова йшла про дві позики на понад 3 тисячі гривень. Остаточне рішення він отримав у червні 2022 року.

кредит
Чоловік звертався до НБУ

Влітку 2019 року чоловіку почали телефонувати з фінансової компанії «Інвест Фінанс» з вимогами погасити борги за кредитом. Хоча чоловік запевняв, що ніколи не брав у цієї фірми позик. 

Постраждалий вирішив перевірити, чи не оформили злодії від його імені угоди. Він подав запит до «Українського бюро кредитних історій» та побачив, що позики таки є. Виявилося, що 1 та 11 травня 2019 року начебто він подав заявки на кредити одразу у дві компанії - «Інвест Фінанс» та «ГОУФІНГОУ». Загалом злодії отримали 3 тисячі 300 гривень.

На чоловіка хотіли повісити ще більше боргів. У виписці він побачив, що злодії намагалися отримати кошти у понад 20 компаніях, використовуючи його особисті дані. Дізнавшись про це, постраждалий звернувся до поліції, де за його заявою відкрили кримінальне провадження №12020110200000538.

Що було з кредитами

В лютому 2020 року чоловік через сайт бюро кредитних історій подав запит щодо проведення перевірки та видалення інформації про кредити. Це дало результати. Через 9 днів «Інвест Фінанс» видалив інформацію про позику.

З компанією «ГОУФІНГОУ» було складніше. Там не погодилися, що угоду оформлювали злочинці. Тоді чоловік звернувся до Національного банку з проханням провести перевірку щодо законності дій фінансових організацій. У відповіді зазначалось, що в «ГОУФІНГОУ» будь-які нарахування за кредитним договором призупинені.

Через те, що однозначної перемоги проти незаконних кредитів не було, чоловік звернувся до суду.

Що було у суді

Постраждалий просив визнати недійсними спірні угоди та видалити його особисті дані з електронних баз та серверів компаній-кредиторів.

Однак з цим не були згодні ті, хто надав злочинцям кошти. Представник «Інвест Фінанс» заявив, що всі факти вказують на те, що саме цей чоловік реєструвався у них на сайті та просив гроші.

«Ініціювання спору про недійсність договору не для захисту цивільних прав та інтересів, а з метою ухилення від виконання зобов`язань, є неприпустимим», - вважав представник компанії.

Адвокат постраждалого відповів, що це саме злочинці оформлювали заявки від чужого імені, тому що електронна адреса, банківська картка та номер телефону були вказані невірно.

«Крім того, IP-адреса...належить телекомунікаційній групі «Vega», а її місцезнаходження - Київ, в той час як (чоловік) проживає в іншій області», - заявив захисник.

Суддя визнала, що згідно із відповіддю «Альфа-Банку» картка, на яку переказали кошти по кредитах, належить не постраждалому.

«При цьому, ТОВ «ФК «Інвест Фінанс» проводить надмірний збір, обробку та інші дії з персональними даними користувачів, має у своєму розпорядженні велику кількість інформації щодо усіх дій невстановлених осіб від імені (чоловіка) у своїй інформаційно-телекомунікаційній системі, але надає суду виключно ту інформацію, яку вважає за потрібне», - заявила суддя.

Проте кредитор не здавався. Він вважав, що чоловік міг надати картку будь-кого задля отримання грошей, а фактів, що електронка та номер йому не належить, не було.

Суддя вивчила докази та встановила, що в кредиторів не було доказів, що саме цей чоловік просив та отримав від них гроші. Тому у січні 2021 року суддя Печерського районного суду Києва Олена Бусик вирішила, що договори слід визнати недійсними, компанії мусять прибрати всю інформацію про постраждалого та сплатити судовий збір. Також суддя зобов’язала «Інвест Фінанс» та «Гоуфінгоу» заплатити 2100 грн адвокату чоловіка.

Проте на цьому історія з позикою не завершилася.

Чи позбавився чоловік боргів

Фірмам, які надали займи, не сподобалося рішення судді Бусик й вони подали на нього скаргу. Проте у 27 травні 2021 року судді Київського апеляційного суду вирішили нічого в цьому рішенні не змінювати.

Остання спроба була, коли кредитори звернулися до Верховного Суду. Але й тут не пощастило. У червні 2022 року суд останньої інстанції вирішив, що чоловік немає до кредитів ніякого відношення. Це рішення було остаточним.

Інформатор писав, що на чоловіка оформили кредит через його реєстрацію в Prozorro.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube