Основу війська забезпечують бюджетні надходження, але західна допомога дуже важлива
Україна шукає альтернативних донорів для фінансування військових зусиль та запобігання різким скороченням державних видатків. Це сталося через те, що питання щодо допомоги від США на 60 млрд доларів у Конгресі зайшло в глухий кут.
Про це йдеться у матеріалі Financial Times. Затримки змушують Київ розглядати не лише план B, але і C.
Наразі дефіцит коштів на оборонні витрати покрити неможливо через бюджетні надходження, яких не вистачає, хоча вони і забезпечують основу армії. Через це необхідна допомога міжнародних партнерів і скорочення невійськових витрат. Дефіцит також може зрости через плани мобілізувати 500 000 українців. На їхні зарплати, навчання і спорядження знадобляться ще мільярди доларів.
“Ми майже вичерпали наші можливості – всі внутрішні ресурси використовуються для фінансування армії”, – цитує видання голову бюджетного комітету Верховної Ради України Роксолану Підласу.
Вона зазначила, що початкий план полягав у тому, що від США та ЄС допомога почне надходити у січні 2024-го. Також Угорщина затримала чотирирічний пакет невійськової допомоги європейців у розмірі 50 мільярдів євро, який узгодили у середині лютого. Через це, за словами нардепки, Київу доводиться розглядати вже кілька планів.
“Уряд веде переговори про додаткову бюджетну підтримку з іншими країнами G7, особливо з Японією та Канадою. Ми також розглядаємо можливість значного скорочення невійськових витрат і підвищення податків”, – додала вона.
У США наразі тривають двопартійні зусилля, щоб вийти з глухого кута. Втім, шансів мало, адже проти допомоги виступає лідер республіканців Дональд Трамп. Водночас Україна, як зазначила Підласа, докладає максимум зусиль для відстоювання своєї позиції.
Крім того, Київ готується до того, що ситуація повториться і наступного року. Бюджетний процес у США розпочнеться за місяць до виборів президента – у жовтні. Тому “це може бути той самий процес, який ми спостерігали цього року”, як наголосив у коментарі виданню високопоставлений український урядовець.
У публікації зазначають, що з початку повномасштабного вторгнення Україна витрачає майже всі свої доходи на навчання, екіпірування солдатів і виплату їм зарплат. В інших питаннях покладається на непередбачувану західну допомогу. Бюджетна підтримка від США, МВФ, ЄС та Світового банку може бути використана лише на невійськові витрати, зокрема, пенсії та зарплати.
І хоча основу забезпечують з бюджету, американська зброя та боєприпаси є дуже важливими у війні. Частина незатвердженого пакету на 60 млрд доларів буде спрямована на фінансування озброєнь. Водночас на 2023 рік військова допомога вичерпується і це позначається на ситуації на полі бою.
Журналісти пишуть, що українська влада не погоджується з тим, що наша держава має стати дзеркальним відображенням військової економіки. Понад половину її економічного виробництва припадає на сферу послуг, а значну частину промислової демонтували після розпаду Радянського Союзу. Під час війни вона продовжує руйнуватися.
“Якщо ми покличемо всіх працювати на військове виробництво, хто буде платити за замовлення снарядів і техніки? Хтось повинен платити податки”, – сказала Підласа.
У свою чергу, президент Володимир Зеленський вже казав, що ухилення від сплати податків є великою проблемою, яка шкодить державним інтересам. Голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев зауважував, що від початку повномасштабного вторгнення росії податкові надходження зросли на 12,4% за рік.
“Податки – це зброя. До війни половина економіки була в тіні”, – наголошував нардеп.
Американський президент Джо Байден у жовтні 2023 року висунув ініціативу про надання Україні допомоги у розмірі 61 млрд доларів. Втім, Конгрес досі не проголосував на неї. Причина у республіканцях, які вимагають від президента спочатку вирішити питання з незаконними мігрантами у країні, а вже потім займатись допомогою іншим країнам.
Це стало причиною того, що поставки зброї довелось припинити, адже в уряду не має коштів. Байден та демократи розглянули вже безліч варіантів виділення коштів на допомогу, але жоден з них не вдалось реалізувати. Крайня пропозиція, що взяти 200 млн доларів з бюджету армії США й придбати на них зброї, котру у короткі строки направити в Україну.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
У ході війни відстань, на яку можуть літати українські дрони, постійно збільшується. Це породжує питання: чи є це еволюційним процесом, чи просто реакцією на зростаючі потреби? Долучайтеся до нашого інтерв'ю з Максимом Левківським, щоб дізнатися його думку щодо цього питання та більше інформації про розвиток українських дронів!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.