У справі про змову НАБУ вилучило обладнання у компанії, що отримала контракт на захист АЕС на півмільярда

На другий рік війни Енергоатом вирішив захистити інфраструктуру Південноукраїнської АЕС від шахедів та уламків ракет, доручив це місцевій фірмі

Енергоатом, НАБУ, Південноукраїнська АЕС
Енергоатом, НАБУ, Південноукраїнська АЕС. Колаж: Інформатор

Лише після останнього російського масованого обстрілу енергетики 26 серпня 2024 року в Енергоатомі задумалися над захистом підстанцій АЕС від шахедів та ракет. Південноукраїнську АЕС Енергоатома за 595 млн грн з її підстанціями має захистити від російських ударів фірма Юженергобуд, але роботи триватимуть до кінця 2025 року. Водночас фірма фігурує у новій кримінальній справі НАБУ через завищення цін при роботах на Ташлицькій ГАЕС.

Ми писали про те, що державний "Енергоатом" довірив будівництво елементарного захисту підстанцій трьох АЕС від уламків шахедів фірмі ТОВ "Будівельна індустрія "Кантріінвестбуд" за понад 751 млн грн, яка до цього мала досвід лише ремонту санвузлів у податковій інспекції в Ірпені. У яких випадках в Україні можливі блекаути та як вони пов'язані з "Енергоатомом" - читайте тут.

У жовтні 2024 року будівництво захисту від шахедів та уламків ракет для Південноукраїнської АЕС у Миколаївській області довірили компанії ПрАТ "Юженергобуд". Роботи обійдуться у 595 млн 8 тис. 950 грн. А завершити їх мають до 25 грудня 2025 року. За цей час інфраструктура ПАЕС буде беззахисною перед ударами росіян. Від роботи цієї АЕС залежить електропостачання не тільки Миколаївщини, Одещини та Херсонщини, але й регіонів центральної України, у т.ч. Дніпропетровської області.

У вересні 2024 року стало відомо, що НАБУ підозрює, що під час добудови Ташлицької ГАЕС могли бути завищені ціни з боку посадовців "Енергоатому" та підрядника "Юженергобуд" з метою отримання неправомірної вигоди. Як стверджують в НАБУ і САП, між службовцями "Енергоатому" та фірмою "Юженергобуд" укладалися додаткові угоди, на підставі яких штучно завищувалась вартість робіт. Детективи проводили обшуки та вилучили жорсткі диски в офісі компанії та у підрозділі "Енергоатому" - "Атомпроектінжиніринг". У колишніх менеджерів фірми детективи вилучили мобільні телефони. 

ПрАТ "Юженергобуд" засноване у 1993 році у місті Южноукраїнськ (Південноукраїнськ) - там, де й знаходиться АЕС, - на основі ще радянського Управління будівництва ПАЕС, яке станцію і побудувало. Примітно, що з 2007 року "Юженергобуд" знаходиться у стані банкрутства за рішенням суду, але весь цей час працює. За даними аналітичної системи YouControl, 2013 року держкомпанії з нею уклали угоди на майже 1,58 млрд грн.

Власник компанії "Юженергобуд" - Матвій Ясеницький. У 2010-2013 роках співвласником компанії був громадянин Росії. Ясеницький - засновник групи компаній, що займаються видобутком та реалізацією будівельного каменю, щебня, піску та будівництвом об’єктів енергетики. Раніше з діяльністю цієї групи був пов'язаний Сергій Бучко, який у 2000-х роках працював на Південноукраїнській АЕС. Директор підприємства Андрій Ніколаєнко з 2020 року є депутатом Вознесенської райради Миколаївської області від партії "Пропозиція" та невдало балотувався до обласної ради.

У 2015 році Антимонопольний комітет оштрафував "Юженергобуд" і "Енергопромбуд" (обидва підприємства зараз належать сім'ї Матвія Ясеницького) за змову на тендерах "Енергоатома". Тоді суд визнав 2 тендери, на яких виграв "Юженергобуд", розіграними. Мова про реконструкцію комутаційного ресурсу елегазового вимикача QM Ташлицької ГАЕС за 5,99 млн грн та реконструкцію електролізної установки на енергоблоці №1 Южноукраїнської АЕС за 8,44 млн грн. Єдиними конкурентом "Юженергобуду" на цих тендерах був "Енергопромбуд", пов’язаний з ним.

Нагадуємо, державне "Укренерго" на чолі з Володимиром Кудрицьким замовило захист від дронів та уламків ракет для 63 трансформаторів на підстанціях на понад 4,3 млрд грн: роботи почали у серпні 2023 року та не завершили досі (хоча мали закінчити на початку 2024 року). Роботи готові наразі на понад 90%. Однією з можливих причин звільнення Кудрицького з посади називали недостатню підготовленість енергетичної інфраструктури до обстрілів. А в "Енергоатомі" захист 2 рівня - від шахедів та уламків ракет (бетонні споруди) почали будувати лише у вересні 2024 року - після російського масованого обстрілу енергетичних об'єктів 26 серпня 2024 року, через який вимкнулися 3 енергоблоки на Рівненській АЕС та один на Південноукраїнській АЕС.

"Укренерго" доручило захист своїх підстанцій фірмі екс-партнера російського олігарха Мордашова, фірмі з оточення екс-нардепа та голови Федерації боксу України Володимира Продивуса, фірмі товариша Олександра Пікалова з Квартал 95. Повний перелік підрядників "Укренерго" з будівництва захисту підстанцій - читайте тут. А чому в умовах нестачі електроенергії в Україні неможливо відновити роботу Чорнобильської АЕС - читайте тут. А хто улаштує захист для Рівненської АЕС - читайте тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube