У Шотландії знайшли скарб, захований за кілька хвилин до різанини клану Макдональдів

Читать на русском

Археологи виявили рідкісний горщик із монетами в каміні

Читать на русском
Монети та флаг клану
Можливо, він належав вождеві клану, який загинув у 17-му столітті

Археологи виявили рідкісний горщик із монетами в каміні

Під час археологічних розкопок археологи у Шотландії знайшли скарб, датований 17 століттям. Серед знахідок були монети Франції, Іспанських Нідерландів та Папської держави.

На думку археологів, які розкопували залишки мисливського будиночка в Гленко, схованка з монетами, захована в шотландському кам'яному каміні, можливо, належала вождеві клану, який загинув у різанині 17 століття, пише Livescience. 

Колекція з 36 монет, що включає міжнародну валюту, була захована під залишками великого кам'яного каміна на місці, яке, як вважають, було мисливським будиночком або бенкетним залом, пов'язаним з Аласдером Руадом "Маклейном" Макдональдом із Гленка, вождем клану у 1646-1692 роках.

Монети, датовані 17 століттям
Монети, датовані 17 століттям

Маклейн та його родина стали одними з жертв різанини у Гленко, похмурої події після першого повстання якобітів. У 1689 Макдональди підтримали відновлення на престолі католицького короля Англії та Ірландії Якова II, також відомого як Яків VII Шотландський. Це повстання призвело до репресій з боку уряду, а клан став мішенню для переслідувань за те, що вчасно не присягнув на вірність протестантським монархам. Трагічно, але 13 лютого 1692 року, за оцінками, загинуло 82 члени клану, включаючи Маклайна та його дружину.

Археологічні роботи, проведені цього літа Університетом Глазго, виявили "літній будинок" Маклайна. Команда археологів знайшла кераміку, скло та матеріали для обробки шкіри, шпильки та веретена, датовані 1500-1680-ми роками.

Люсі Анкерс з Університету Глазго, яка знайшла горщик, заявила, що вона "не чекала такої захоплюючої знахідки". 

"Як перший досвід розкопок, Гленко був дивовижним. Я не очікувала такої захоплюючої знахідки, як одну з моїх перших. Я не думаю, що колись зможу перевершити відчуття, коли побачу монети, що виглядають із бруду в горщику", - розповіла Люсі.

Люсі Анкерс, студентка-археолог, яка виявила скарб
Люсі Анкерс, студентка-археолог, яка виявила скарб

Також було знайдено валюту часів правління Єлизавети I, Якова VI та I, Карла I, Кромвельського Співдружності та Карла II, а також Франції, Іспанських Нідерландів та Папської держави.

Історики припускають, що різноманітна колекція монет, ймовірно, була захована кимось, хто не зміг їх повернути та забрати. Під час розкопок також знайдено рушничний кремінь, мірку для пороху, глиняний посуд з Англії, Німеччини та Нідерландів, а також залишки кам'яної підлоги.

Історики також припустили, що монети могли закопати невдовзі після різанини у січні 1692 року, коли близько 120 осіб з пішого полку графа Аргайла прибули до Гленка з Інвергаррі. Експерти вважають, що монети могли бути заховані під час метушні того фатального ранку.

Доктор Майкл Гівен, співдиректор археологічного проекту Університету Глазго в Гленко, сказав, що ці знахідки дають нам рідкісне уявлення про одну драматичну подію. Ось, здається, звичайна сільська хата, але в ній є грандіозний камін, вражаючі плити підлоги та екзотична кераміка, імпортована з Нідерландів та Німеччини.

"Що дійсно цікаво, то це те, що ці монети датовані не пізніше 1680-х років, тому чи були вони заховані поспішно, оскільки різанина почалася вранці 13 лютого 1692 року? Ми знаємо, що деякі з тих, хто вижив, пробігли крізь хуртовину і зникли по бічних ущелинах, включаючи це. Чи були ці монети свідками цієї драматичної історії? Це справжній привілей - тримати в руках ці предмети, які були невід'ємною частиною життя людей", - розповів Гівен.

Едвард Стюарт, директор розкопок, додав: "Ці розкопки дозволили нам краще зрозуміти, як такі ландшафти, як Гленко, могли бути заселені та керовані протягом раннього сучасного періоду. Розкопки дачі Маклейна дозволяють нам краще зрозуміти важливість цих височин для місцевих еліт".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.