20 жовтня 2024 року у Молдові проходять президентські вибори й референдум щодо членства Молдови в Європейському союзі
У неділю, 20 жовтня у Молдові проходять історичні вибори. Громадяни країни одночасно обирають президента та беруть участь у референдумі щодо європейського майбутнього держави. У виборах лідера країни беруть участь 11 кандидатів, серед яких чинна президентка Майя Санду.
Як повідомляє NewsMaker, Санду залишається фавориткою перегонів і прагне переобрання на другий термін.
На виборах президента Молдови, станом на 9:00, проголосували понад 100 тисяч громадян, що становить приблизно 3,6% від загальної кількості виборців. Дані оприлюднені на офіційному сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК).
Найактивнішими учасниками голосування є громадяни у віці 56-65 років. У Кишиневі проголосували 24 тисячі виборців (3,7%). Значна активність виборців спостерігається також у Кагульському, Хинчештському, Сорокському, Оргіївському районах та в Гагаузії.
Чинна президентка вже проголосувала. Трансляція ведеться на її Фейсбуці.
Паралельно із виборами проходить конституційний референдум, який може суттєво вплинути на майбутнє країни. Громадянам запропоновано відповісти на питання: "Чи підтримуєте ви зміну Конституції з метою вступу Молдови до Європейського Союзу?". У разі позитивного результату референдуму, Молдова закріпить курс на євроінтеграцію на рівні Конституції.
Виборчі дільниці працюватимуть з 7:00 до 21:00, і результати референдуму матимуть вирішальне значення для подальшого політичного курсу країни.
17 квітня 2024 року спікер парламенту Ігор Гросу оголосив, що президентські вибори в Молдові відбудуться спільно з референдумом щодо приєднання до Європейського Союзу 20 жовтня. Це рішення було ухвалене Парламентом Молдови 16 травня.
Згідно з Конституцією Молдови (стаття 78, частина 2), для кандидата в президенти встановлені чотири основні вимоги: наявність молдовського громадянства, вік від 40 років, проживання в країні протягом принаймні 10 років та знання державної мови. Стаття 80 Конституції обмежує одну особу до двох президентських термінів.
Кандидати можуть висуватися політичними партіями, виборчими блоками або самостійно. Для цього їм необхідно зібрати не менше 15 000 підписів, розподілених по щонайменше половині адміністративних одиниць другого рівня, з яких з кожної потрібно зібрати не менше 600 підписів.
Вибори визнаються дійсними лише за умови, що явка перевищує 33%. Кандидат, який отримає абсолютну більшість голосів, стане президентом. Якщо жоден з кандидатів не набере такої більшості, відбудеться другий тур виборів через два тижні, в якому братимуть участь два кандидати з найвищим результатом. Той, хто набере найбільшу кількість голосів у другому турі, стане новим президентом.
Опитування, проведене на початку жовтня незалежним соціологічним порталом Votum.md, показало, що Майя Санду лідирує з 45% підтримки, в той час, як її опонент Олександр Стояногло отримав 25%. Третє місце займає лідер "Нашої партії" Ренато Вусатий, за якого готові голосувати 9% опитаних. Дослідження тривало чотири дні й залучило майже 10 тисяч учасників.
Раніше ми повідомляли, що Молдова хоче повернути Придністровʼя до 2038 року. Також Інформатор писав, що про це говорили Зеленський і Санду.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.