У Міноборони назвали електронні повістки жахастиками від росіян

Один з менеджерів Міноборони, відповідальний за розробку електронних додатків, розповів про складнощі, секретність та застаріле законодавство

артем романюків, застосунок армія+, повістка
Артем Романюков розповів, що Міноборони "майже готове" презентувати додаток "Армія+", а завдань щодо електронних повісток для Резерву+ розробники не отримували

У Міноборони України хочуть впровадити застосунок для військових "Армія+" відразу в усій армії. А як не вдасться, то влаштують тестування в обмеженій кількості підрозділів. Одним із головних викликів під час розробки застосунку стала необхідність дотримання вимог безпеки, мабуть, через це робота йде не так швидко, як планувалося.

Артем Романюков, керівник директорату цифрової трансформації Міністерства оборони України, розповів у інтерв'ю dou.ua, що, наприклад, розробники не могли використати випадний список усіх бригад, оскільки ця інформація має гриф "таємно". Він звернув увагу, що "застосунок роблять військові для військових", тож якщо виникатимуть невеличкі незручності, це "не тому, що ми вредні", а тому, що доводилося обходити безліч різних обмежень. Романюков підкреслив, що на першому етапі електронні рапорти не повністю замінять паперові:

"На цей реліз ми не ставимо собі за мету повністю поховати паперові рапорти, а просто даємо можливість замінити їх електронними. Це - перша в історії е-послуга в армії. Тож подивимося на динаміку та успішність, з якими електронні рапорти приживатимуться в українських військовослужбовців", - каже він.

Чи будуть електронні повістки у "Резерві+"

Романюков вважає нормальним, що людей, як і раніше, хвилює питання, чи з'являться в додатку "Резерв+" з часом електронні повістки. Він запевнив, що у розробників поки що немає завдань на програмування відповідного функціоналу.

"Моя посада не передбачає політичних заяв, тому я можу відповісти як топменеджер Міноборони, у якого є свої завдання. У мене в беклозі (списку завдань - ред.) цієї функціональності немає, і таких розпоряджень мені не давали. Я розумію, що історія чутлива: електронна повістка - велика страшилка. Її роздули не без р..ні, яка казала "вас усіх заженуть у цифровий концтабір, усіх призвуть", - пояснив він.

Представник Міноборони вважає, що розв’язуватимуть це питання політики, і це болюча репутаційна історія. Таке рішення матиме значний вплив, і його треба зважувати безліч разів, думати над способом виконання.

"Тому абсолютно не дивно, що з ним не поспішають. І я навіть не здивуюся, якщо його ніколи й не буде. Як немає зброї, яка б одразу змінила хід війни, так і немає чарівної палички, яка б розв'язувала питання з мобілізацією. Як людині, яка розуміє певні внутрішні процеси, мені очевидно, що електронні повістки не стануть чудодійним рішенням", - зазначив Романюков.

Він додав, що багато рішень, які працюють в армії, знаходяться у своєрідний "сірій зоні" через застарілість законодавства і неможливість його дотриматися. Тому під час роботи над "Армією+" та "Резервом+" була "гора нормативних актів", у які треба внести нехай і невеличкі, але принципові зміни. Іноді це було надскладно.

"Наприклад, до словосполучення "військово-обліковий документ" дописати три слова "в електронній формі". Здавалося б, усе просто, але спробуйте переконати умовного полковника, що це не призведе до колапсу і зриву мобілізації", - підсумував Романюков.

Міноборони запізнюється з релізом "Армії+"

Заступниця міністра оборони України з цифровізації Катерина Чорногоренко ще в березні розповідала, що в Україні розробляється мобільний додаток "Армія+", який допоможе військовослужбовцям позбутися паперових звітів та журналів. За її словами, це застосунок для військовослужбовців, тому він є специфічним продуктом, який не розрахований на широкий загал. Завдяки цьому додатку вся необхідна інформація буде доступна у цифровому форматі.

"Армія+" розробляється Міністерством оборони спільно з Міністерством цифрової трансформації. Планувалось, що застосунок тестуватимуть у травні, а влітку запустять бета-версію. Чорногоренко припускала, що згодом додаток для військових може бути інтегрований з "Дією".

Перелік доступних документів буде поступово розширюватися. Анонсувалося, що в додатку "Армія+" будуть доступні такі документи:

  • електронні рапорти;
  • електронне посвідчення військового, що спрощує доступ до е-послуг і бойових систем;
  • комплексна база знань, що є джерелом достовірної інформації про проходження служби;
  • форми зворотного зв'язку - для того, щоб держава могла оперативно реагувати на виклики, ґрунтуючись на реальних даних;
  • навчальні онлайн-курси для саморозвитку.

 Чому потрібен аналог додатка "Дія" для військових

Застосунок для військовослужбовців "Армія+" Міноборони анонсувало у лютому 2024-го. Коментуючи необхідність його застосування, у міністерстві пояснюють це прагненням позбавити військових надмірної паперової роботи. Це крок до диджиталізації відповідної документації, необхідної для функціонування військових підрозділів.

Перед цим Верховна Рада України на засіданні 16 січня ухвалила в цілому законопроєкт №10062 "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку опрацювання та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану", відомий як цифровізація армії. Відповідне рішення було підтримано 249 депутатами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube