Правових механізмів для повернення немає
В Україні тривають мобілізація та воєнний стан і все більше питань виникає щодо того, чи зможуть країни ЄС повертати зі своїх територій військовозобов'язаних громадян України. Кінцеву крапку у цьому питанні 22 січня поставила Чехія. Влада країни офіційно пояснила, що не має легальних механізмів, якими б врегульовувалось дане питання. Відтак, українські військовозобов'язані громадяни й надалі перебуватимуть у межах цієї країни.
Про те, що Чехія не повертатиме військовозобов'язаних українців, повідомив головний дипломат країни Ян Ліпавський у коментарі виданню ČT24. Очільник МЗС підкреслив, що Чехія дотримується законодавства ЄС, де не передбачено легальних способів повернення українців.
За словами Ліпавського, у ЄС відсутні механізми повернення військовозобов'язаних українців додому, зокрема чоловіків. Відтак, чеська влада слідуватиме лише законним методам і не порушуватиме міжнародне право щодо прав людини.
"Таких механізмів немає, і вони, безумовно, не відповідали б міжнародному праву і зобов’язанням, які Чеська Республіка має на міжнародній арені", - повідомив глава МЗС.
До слова, у Чехії зареєстровано понад 362 тис. біженців від війни з України, які мають статус тимчасового захисту. У країні немає жодного муніципалітету, де б не було зареєстровано хоча б одного біженця з тимчасовим захистом. Приміром, лише у Празі перебувають понад 8, 4 тис. українських громадян.
Тимчасовий захист дає біженцям доступ до медичного страхування, освіти та ринку праці. Чоловіки становлять 40 відсотків біженців, а жінки – 60 відсотків.
Багато країн ЄС вже визначились і заявили, що не готові порушувати європейське законодавство й повертати українців додому. Водночас влада Польщі готова створити для українських громадян такі умови, при яких вони будуть змушені повернутися самостійно.
За словами голови комітету закордонних справ Сейму Польщі Павла Коваля, держава створить такі умови, щоб чоловіки самі залишали Польщу та поверталися додому в Україну. Для цього уряд Польщі планує залучити роботодавців та інші структури. Зокрема, під час отримання дозволів на роботу, продовження терміну перебування на партнерських умовах відбуватиметься перевірка, чи можуть люди бути мобілізованими в Україні.
У разі отримання відповіді, що людина може бути мобілізована в Україні, їй відмовлятимуть у прийнятті на роботу, а також у продовженні статусу тимчасового захисту та виплатах. Цей механізм ще не допрацьований, адже українці можуть залишати країну та не повертатись додому, а їхати, приміром у Чехію чи Німеччині.
Зі свого боку, у Німеччині вже заявили, що не будуть депортувати українських біженців, які проживають у країні та ухиляються від мобілізації. Про це заявив міністр юстиції Німеччини Марко Бушман.
Бушман підкреслив, що влада ФРН прагне створити всі умови для життя українців, які тікали від війни. Зокрема, щоб вони отримали роботу та не жили на соціальну допомогу.
З німцями солідарні й австрійці. Речник МВС Австрії Карл Негаммер повідомив, що країна не депортуватиме українських чоловіків. Коментуючи останню вимогу української влади він додав, що "це було б масовим посяганням на нашу державність, ми б цього ніколи не зробили".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.