Серед ключових кандидатів — самопроголошений диктатор Білорусі Олександр Лукашенко та четверо маловідомих осіб, які не мають навіть мінімальної впізнаваності і підтримки серед виборців, голосування триватиме до 20 год
У Білорусі в неділю, 26 січня, відбуваються так звані президентські "вибори". Виборчі дільниці по всій країні працюють з 08:00 до 20:00. З 21 по 25 січня у країні відбулося дострокове голосування, у якому взяли участь 41,81% громадян, які включені до списків для голосування. Цьогорічні президентські "вибори" обачливо перенесені з серпня на січень. Ймовірно й через те, що у морозному січні значно важче протестувати. На Заході це голосування вже називають сфальшованим, адже переможець відомий заздалегідь.
Загалом у Білорусі утворено 5325 дільниць для голосування. Найбільша кількість ділянок сформована у Гомельській та Мінській областях (925 та 894 відповідно), 861 – у Брестській області, 701 – у Мінську, 683 – у Могилівській області, 672 – у Вітебській області та 589 – у Гродненській області.
Для отримання бюлетеня виборці мають пред'явити паспорт чи інший документ, що підтверджує особу. Це може бути посвідчення водія, посвідчення інваліда або пенсійне посвідчення. Для військовослужбовців строкової служби передбачено надання військового квитка, а для працівників державних органів та організацій – службового посвідчення. Якщо паспорт (ID-картка) втрачено або викрадено, органи внутрішніх справ видають відповідні довідки, що підтверджують особу. Молодь має можливість проголосувати за студентським білетом або квитком учня.
Також важливо знати, що у день "виборів" можливе голосування вдома за заявою виборців. За неможливості прийти на дільницю за станом здоров'я або з інших причин, можна звернутися до дільничної комісії з проханням організувати голосування за місцем перебування до 18:00 26 січня.
Голосування почалося після періоду майже повної відсутності виборчої лихоманки. У столиці Мінську майже повністю відсутні рекламні щити кандидатів, агітація майже не проводилася.Здавалося, що навіть сам Лукашенко не був зацікавлений у цьому процесі.
"Я не стежу за виборчою кампанією", — сказав він на початку цього тижня на державному заводі з виробництва автомобілів. "У мене немає часу".
70-річний Лукашенко, якого часто називають "останнім диктатором Європи", править Білоруссю залізною рукою з 1994 року. Багато його політичних опонентів або були ув'язнені, або втекли за кордон.
"У Білорусі панує пригнічений настрій. Більшість людей, які раніше активно протестували та висловлювали свої політичні погляди, зараз залякані", – каже білоруска Дар’я Рудкова, яка живе в еміграції.
На останніх виборах у 2020 році Лукашенко був оголошений переможцем, набравши 80% голосів. Це викликало звинувачення у фальсифікації голосування, місяці протестів і жорстке придушення, що призвело до арештів 65 000 осіб. Опозиційні діячі були ув'язнені або були змушені втекти.
Цього разу сім мільйонів зареєстрованих виборців країни можуть обирати між п’ятьма кандидатами, лише один із яких вважається критиком правління Лукашенка та тісних зв’язків Білорусі з Росією.
Незалежний кандидат Анна Канапацька заявила: "Білоруси та Білорусь заслуговують жити у вільній, незалежній, демократичній країні. Мати майбутнє, де поважаються права людини". "Я не б'юся з поліцейськими, тому що це злочин. Але це не означає, що я підтримую політику нинішнього керівництва країни".
Хоча нинішній термін Лукашенка — його шостий — закінчується лише влітку, він вирішив перенести вибори з серпня на січень, коли в Білорусі дуже холодно.
На думку білоруського політолога Валерія Карбалевича, це продумана спроба стримати демонстрантів від виходу на вулиці протесту проти результатів виборів. "У морозному січні масових протестів не буде", - сказав він.
Лукашенко є близьким соратником правителя Росії Володимира Путіна і він покладається на субсидії та політичну підтримку з боку Москви, щоб утримувати владу в Білорусі.
Протягом багатьох років він торгувався з Кремлем про додаткові субсидії, Лукашенко періодично намагався заспокоїти Захід, послабивши репресії в своїй країні. Але ця тактика закінчилася після того, як він розв’язав насильницьке придушення інакомислення після виборів 2020 року.
Десятки тисяч білорусів були заарештовані, а тисячі були побиті силами поліції під час повального розгону з боку держави. Паралельно сотні незалежних ЗМІ та НУО були закриті та оголошені поза законом.
У відповідь Захід запровадив санкції проти Білорусі. Такі санкції проти країни посилилися після того, як було встановлено, що Росія використовує свого сусіда, щоб обійти європейські санкції, накладені на Москву через повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році.
На даний момент 287 осіб, включаючи самого Лукашенка, в Білорусі потрапили під санкції ЄС, а також 39 організацій.
У п'ятницю Європейська комісія назвала вибори "повною фальсифікацією". "Це не вибори, коли ви вже знаєте, хто переможе", - сказала речник Комісії з питань закордонних справ Анітта Гіппер.
"ЄС продовжує підтримувати білоруський народ. Ми також продовжуємо чинити тиск на режим", - сказала вона.
Минулого місяця Комісія повідомила, що надає 30 мільйонів євро на підтримку громадянського суспільства в Білорусі, а з 2020 року вже надала 140 мільйонів євро.