Готелі в горах подорожчали на 15-20% і при цьому багато розброньовані до вересня
Цього літа в Карпатах – справжній ажіотаж. Місцеві дороги переповнені автівками на київських, харківських, дніпропетровських, полтавських, запорізьких номерах. Біля туристичних пам'яток вишиковуються довгі черги, а багато баз та готелів розброньовані аж до вересня. І це при тому, що ціни у Карпатах «кусаються». Номер на двох у хорошому готелі дешевший за 3 тисячі гривень на добу - велика рідкість. У багатьох готелях цінники просто зашкалюють, сягаючи 6-10 тисяч гривень на добу. Це, як мінімум, на 15-20% дорожче, ніж торік. І від постояльців у карпатських готельєрів все одно немає відбою. Щоправда, можна знайти й дешеве житло – кімнати здаються по 200-300 гривень з особи на добу. Чому українці масово їдуть до Карпат, і скільки коштує відпочинок у горах.
Про те, що влітку у Карпатах буде туристичний бум, у турфірмах попереджали ще з весни. До гарячого сезону активно готувалися готельєри та інвестори. Цього року у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях триває активне будівництво. Люди добудовують міні-готелі та бази, які були заморожені з початку війни, з'являються нові інвестори – скуповують і земельні ділянки, і вже готові об'єкти.
Розрахунок продавців турів та власників готелів простий:
Реальність не обдурила очікування продавців турів і навіть їх перевершила.
«Мій знайомий відкрив у Карпатах новий готель. З весни попросив допомогти із продажем номерів. Але коли я зателефонував йому в травні, щоб приїхати і на місці подивитися, що пропонувати людям, виявилося, що вільних номерів вже практично не залишилося», — розповів керівник мережі «Поїхали з нами» Олег Кулик. За його словами, цього сезону попит на тури зріс у 2-3 рази.
Віце-президент Асоціації туристичних агенцій Максим Дереза зазначає, що потік туристів все одно менший, ніж до війни, але якщо минулого року він складав 10-15% від довоєнного, то зараз — близько 25%, тобто туристів до Карпат поїхало удвічі більше, ніж минулого літа.
Щоб оцінити розмах «карпатського буму», не обов'язково збирати статистику. Досить просто запитати у знайомих, де вони були цього літа. Майже точно кожен другий-третій скаже, що їздив чи ще планує поїхати в гори.
«Деякі мої знайомі з весни вже двічі до Карпат з'їздили. І дуже дивуються, коли дізнаються, що я цього року ще там не була», — каже офісний працівник із Києва Тетяна.
До туристичного буму місцеві готельєри почали готуватись ще з минулої осені. якщо минулого літа в Карпатах було чимало закритих баз, то тепер працюють не лише практично всі колишні об'єкти, а й з'явилося чимало нових. І будівництво кипить навіть зараз. Наприклад, у Закарпатській області біля села Річка будують великий курорт Озеро Віта. Декілька готелів і ресторан вже є, зараз зводять ще один великий готель, розширюють і облагороджують територію. Але навіть у будівництві, незважаючи на шум техніки, там багато відпочиваючих.
Також у Закарпатській області планується будівництво «Буковеля-2». Щоправда, поки що виділили лише гроші на ремонт під'їзних шляхів до локації майбутнього курорту. До речі, у Буковелі, що вже працює, в Івано-Франківській області браку в туристах немає. Наприклад, у готелі «Редіссон Буковель» на кінець серпня залишився лише один номер, хоча ціна за три ночі — майже 35 тисяч і це вже зі знижкою (спочатку він виставлявся майже за 40 тисяч). Об'єктів менших - міні-готелів, кемпінгів, невеликих баз - будується величезна кількість.
До Карпат кинулися українці, які мають заощадження, і раніше інвестували їх у нерухомість у великих містах під оренду. Але ринок оренди зараз непередбачуваний, багато квартир простоює, а ціни, хоч і підвищилися, все одно нижчі за довоєнні. Тому інвестори активно вкладаються у туристичне житло у Карпатах. Як розповів нам місцевий ріелтор Дмитро, ціни на землю зросли, порівняно минулого року, 15%, знайти хорошу ділянку вже складно - всі хочуть будуватися
Інвестори обирають формат недорогого та «швидкого» житла. Наприклад, ставлять глемпінги (гламурні кемпінги) - напівсфери космічного дизайну, де на металевий каркас натягнутий спеціальний матеріал. Такий будиночок коштує близько 8 тисяч доларів, а поставити його можна за кілька тижнів.
Також масово ставлять невеликі дерев'яні будинки із панорамними вікнами.
З'явилося багато будиночків «далі в горах», які буквально висять на схилах. Сусідів поблизу там немає, тільки ви й природа. Щоб дістатися на місце доводиться замовляти трансфер на джипі, оскільки підніматися серпантинами на легковику зважиться далеко не кожен водій.
Знайти житло у Карпатах зараз не так просто. Багато готелів та бази розброньовано до вересня. І це при тому, що ціни, м'яко кажучи, не надто доступні.
Наприклад, у готелі «Оскар» у Трускавці на 21-24 серпня залишився лише один номер, заплатити за який доведеться близько 7 тисяч гривень.
Останній номер на ці дати чи взагалі нічого немає також у готелях:
До речі, багато господарів вимагають передоплату - мінімум за добу проживання. Решта – при заселенні, причому деякі просять «тільки готівкою», тому питання як платити і коли варто уточнювати заздалегідь.
Навіть порівняно бюджетні варіанти коштують недешево:
Дешевше – лише кімнати в будинках із господарями. Вартість - від 200-300 гривень з особи на добу, але є і по 500 гривень, залежно від місця розташування та рівня комфорту.
Але, як сказала нам господиня одного з будинків з кімнатами, що здаються в Пилипці Надія, цього літа кімнати особливої популярності не користуються. "Всі хочуть жити в модних будинках або безкоштовно - у наметах", - каже Надія.
Що ж до люксових варіантів, то тут вибір дуже широкий. Наприклад, здається шале у Пилипці на 4 гостей площею 170 квадратів за 22 тисячі за три ночі. Або номер у готелі «Рибас Карпати» у Буковелі за 27810. Такий самий у готелі «Романтик» коштує близько 30 тисяч. До послуг гостей – СПА, сауни, басейн.
Загалом цінники на проживання у Карпатах зросли порівняно з минулим роком на 15-20%, що самі власники апартаментів пояснюють «інфляцією в країні». Але, наприклад, кімнати практично не подорожчали, як і торік тариф стартує із 200 гривень за особу на добу.
Що найнеприємніше: побільшало шахраїв, які обманюють туристів. Вони розміщують оголошення про здачу номерів або будиночків у соцмережах - з гарними картинками та гарною ціною. І просять передоплату чи всю суму наперед, після чого пропадають.
Киянка Зінаїда забронювала один із таких будиночків за 10 тисяч гривень на три дні та заплатила всю суму відразу. Після цього «господар» перестав виходити на зв'язок, і вона почала розбиратися в ситуації. А коли виявила картинку «свого» будиночка в пошуковій мережі в Інтернеті, зрозуміла, що це обман. «Будиночок дуже гарний, але, як виявилося, розташований не в наших Карпатах: десь у Чехії. Шахраї не турбують себе навіть елементарним фотошопом», — каже дівчина.
У Карпатах зросли ціни не лише на проживання, а й на харчування. Ресторани також підвищили вартість страв щонайменше на 15%. При цьому карпатські ресторани все одно значно дешевше, наприклад, київських.
Також дорожчими стали туристичні послуги. Наприклад, подорож на міні-джипі на гору Боржава від водоспаду Шипіт (Закарпатська область) коштує 2500 тисяч гривень, хоча торік було 2 тисячі. Прокат квадрацикла коштуватиме приблизно тисячу гривень на годину проти минулорічних 700 гривень. За термальні купальні доведеться заплатити близько 500 гривень за три години з особи.
Цього літа пропонується багато «гастро-турів»: дегустації з екскурсіями відкрили практично всі еко-ферми та багато виноробень. Ціни різні. Наприклад, екскурсія на ферму буйволів коштує 50 гривень на особу, дегустація – ще плюс 100 гривень. А дегустація вин з екскурсією на виноградники та виробництво коштуватиме вже 500-700 гривень з особи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписати на канал у Viber можна тут.