Проєкт статуту трибуналу затвердили і досягли домовленість про його запуск на базі двосторонньої угоди України з Радою Європи
Спеціальний трибунал для російського правителя Володимира Путіна створять на базі Ради Європи. Це відбудеться вже у 2025 році. А проєкт статуту вже затвердили під час 13-ї зустрічі групи держав (Core Group) зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Там же і досягли домовленості про його запуск на базі двосторонньої угоди України з Радою Європи. Про це повідомляє Європейська правда із посиланням на джерело серед європейських посадовців, який брав участь у засіданні групи, що відбулося 3-4 лютого у Брюсселі.
За словами співрозмовника видння, спецтрибунал для покарання Путіна створять на базі Ради Європи. Про це. оголосять під час останнього, 14-го, засідання групи держав (Core Group) зі створення спецтрибуналу у 2025 році.
“Під час засідання Core Group цього тижня експерти затвердили проєкт статуту спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України. Це фактично трибунал проти Путіна. Трибунал буде створений на базі угоди, яку Україна підпише з Радою Європи. В основі трибуналу лежатиме розширена часткова угода (enlarged partial agreement), до якої зможуть приєднатися інші держави”, – заявив європейський посадовець.
Він додав, що за таким самим принципом створювався Реєстр збитків від війни з Росією, який також є спільним проєктом Ради Європи та України. Він стане частиною загального механізму компенсації втрат України від війни, до якого вже приєдналися 43 держави світу та Європейський Союз.
Своєю чергою, Рада Європи відіграватиме ключову роль у створенні трибуналу. Через це на засідання 3-4 лютого у Брюссель приїхав особисто генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе. Він, зокрема, провів перемовини з єврокомісаром Майклом Макгратом, верховною представницею ЄС з зовнішньої політики Каєю Каллас та заступницею голови офісу президента України Іриною Мудрою.
“Для того, щоб трибунал був створений, необхідне рішення Комітету міністрів Ради Європи – але отримати його буде нескладно, адже воно вимагає лише двох третин голосів. Після цього до розширеної часткової угоди зможуть приєднатися інші держави”, – йдеться у повідомленні.
Інший високопосадовець ЄС на умовах анонімності розповів виданню, що останнє, 14-те засідання групи держав (Core Group) зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, відбудеться у квітні 2025 року. На ньому буде вже остаточно затверджений статут трибуналу, а також оголосять про чіткі плани щодо його створення.
У березні 2023 року МКС видав ордер на арешт Путіна. З моменту видачі ордера на арешт Путін не відвідував країн, які беруть участь у Римському статуті МКС. У серпні 2023 року він не прилетів до ПАР, де проходив саміт БРІКС, і був єдиним, хто приєднався до відеозв'язку. Водночас повідомлялося, що президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор заявив, що не буде заарештовувати російського диктатора під час його можливого візиту на інавгурацію нового глави держави Клаудії Шейнбаум.
Як повідомляв ексгенпрокурор України Андрій Костін, виданий МКС ордер означає, що Путіна повинні заарештувати у будь-якій країні, куди він виїде. При чому це має відбутися щойно Путін вилетить за межі території РФ. Офіційна причина - депортація українських дітей з тимчасово окупованих територій до Росії. Костін акцентував, що у березні 2023 року світ мав отримати доступний сигнал, що російський режим є злочинним.
У 2024 році стало відомо, що сорок чотири держави мають намір створити спеціальний трибунал для притягнення до відповідальності вищого військово-політичного керівництва Росії за злочин агресії проти України. Відповідну декларацію підписали на конференції "Відновлення справедливості для України" в Гаазі. Країни також підтримали ідею використання заморожених активів росії для допомоги Україні, і схвалили схвалюють пропозицію Нідерландів про розміщення на своїй території механізму для компенсацій.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.