Земля прискорюється, тож 9, 22 липня та 5 серпня очікуються найкоротші дні
Обертання Землі не є абсолютно рівномірним, і його швидкість протягом року може змінюватися. Інколи оберти прискорюються, а інколи уповільнюються. Бувають дні, коли Земля крутиться набагато швидше, ніж зазвичай. Кілька незвично коротких днів очікується найближчим часом.
Як пише видання Live Science, короткі дні через прискорення Землі очікуються 9 та 22 липня, а також 5 серпня. Як очікується, тоді на обертання нашої планети вплине положення Місяця. У цей період він знаходитиметься на самій далекій відстані від екватора Землі, що змінить вплив гравітаційного тяжіння на вісь нашої планети. Як наслідок, кожен день буде на 1,3–1,51 мілісекунди коротше звичайного.
На повний оберт навколо осі планеті Земля потрібно приблизно 86 400 секунд або 24 години. Але ці цифри не стійкі і можуть відрізнятись під дією різних факторів. Так, на обертання нашої планети впливає положення Сонця та Місяця, зміни магнітного поля Землі і баланс мас на планеті. Під їх дією Земля може як сповільнюватись, так і прискорюватись.
Дослідники заявляли, що близько 1-2 мільярдів років тому день на Землі тривав 19 годин. Ймовірно, це пов'язано з тим, що Місяць був ближче до нашої планети, що й робило її гравітаційне тяжіння сильніше, ніж зараз, змушуючи обертатися навколо своєї осі швидше. Але Місяць з того часу віддалився від нашої планети та дні стали довшими. Проте останнім часом Земля почала обертатись швидше.
Як результат цього прискорення, 5 липня 2024 року зафіксовано найкоротший день з коли-небудь зареєстрованих науковцями. Цей день був на 1,66 мілісекунди менше встановлених 24 годин у добі. Стосовно очікуваних 9 і 22 липня та 5 серпня цього року, то Місяць буде знаходитися на самій далекій відстані від екватора Землі, що змінить вплив гравітаційного тяжіння на вісь нашої планети. Тож ці дні будуть дуже короткими.
Свій відбиток на швидкість обертів Землі накладає і діяльність людини. Дослідники з NASA підрахували, що рух льоду та грунтових вод, пов'язані зі зміною клімату, теж збільшили тривалість доби на 1,33 мілісекунди за століття в період з 2000 по 2018 рік. Впливають на обертання Землі й інші фактори. Наприклад, землетрус в Японії, який стався у 2011 році. Він скоротив тривалість доби на 1,8 мікросекунди. Навіть зміна пори року впливає на обертання Землі.
Звичайно, і в короткі і в довгі дні наші годинники все одно будуть відраховувати 24 години. Різниця не помітна на індивідуальному рівні. Побачимо зміну ми зможемо тільки якщо різниця у тривалості дня перевищить 0,9 секунди або 900 мілісекунд.