Жорсткий економічний курс Трампа може спричинити економічний колапс у Росії, однак залишається відкритим питання, чи змусить це Путіна припинити агресію проти України
Президент США Дональд Трамп змінює свою стратегію щодо Росії. Від "пряника" він переходить до жорсткого "батога". У понеділок він оголосив, що США в основному скасують рішення про припинення постачання певних видів озброєння Україні, а вже у вівторок розкритикував Володимира Путіна за те, що той "гнав маячню" на адресу Америки. Багато з того, що говорить російський лідер, як зауважив президент Трамп, виявилося "порожніми словами".
Як повідомляє оглядачка The Telegraph Ребека Коффлер, Трамп нарешті почав краще зрозумів поведінку Путіна на полі бою. Після телефонної розмови з російським правителем минулого тижня він зробив висновок, що намір Путіна — "йти до кінця і просто продовжувати вбивати людей". Замість підготовки до миру Росія, за оцінками, зосередила близько 695 000 військовослужбовців для літнього наступу й посилила повітряні удари по Україні.
"Малоймовірно, що президент Трамп колись виконає свою погрозу — яка пролунала в оприлюдненому аудіозаписі — "бомбити до біса" Москву, адже, схоже, це було радше попередження, щоб не починати вторгнення взагалі. Також малоймовірно, що США матимуть або спроможність, або бажання забезпечувати українців у нескінченній війні на виснаження, якщо Путін і далі руйнуватиме мирні ініціативи Білого дому. Але, можливо, Трамп має на думці дещо інше", — зазначає видання.
Першим натяком стало його повідомлення в неділю, коли президент США пригрозив країнам БРІКС, включно з Росією, додатковим 10-відсотковим митом.
"Будь-яка країна, яка підтримує антиамериканську політику БРІКС, буде обкладена додатковим митом у 10 відсотків. Жодних винятків із цієї політики не буде", — написав він у Truth Social.
У травні Трамп також натякнув, що Росія може отримати потужний удар, якщо Путін не співпрацюватиме: "Що Володимир Путін не усвідомлює, так це те, що якби не я, з Росією вже давно трапилися б дуже погані речі, і я маю на увазі дуже погані. Він грається з вогнем!".
Сполучені Штати та Європа вже запровадили понад 16 000 санкцій проти Росії, зробивши її найбільш підсанкційною країною у світі. Російські банки були відключені від міжнародної платіжної системи SWIFT, міжнародні активи центрального банку заморожено, а критичні сектори економіки зазнали фінансових обмежень. Проте жоден із цих каральних заходів не вплинув на рішення Путіна щодо України.
"Однак Трамп може мати секретну зброю в межах нової стратегії щодо Росії", - вказує видання.
Міністр фінансів США Скотт Бессент — теж порушник правил і нестандартний мислитель. Талановитий оператор з Волл-стріт, він став ключовою фігурою в торговельній війні Трампа з Китаєм. У квітні він розповів, що вони з Трампом розробили стратегію щодо Китаю. Він заявив, що "впевнений" у тому, що економічний конфлікт "зашкодить їхній економіці значно більше, ніж нашій", і додав: "Вони показали себе світові як зловмисники". Зрештою Китай уклав угоду з адміністрацією Трампа, але Білий дім продовжив тиснути, зокрема уклавши нову угоду з В’єтнамом. Схоже, інтенсивний економічний тиск виявився достатнім, щоб змусити Пекін сісти за стіл переговорів.
Бессент також не боїться ризикувати, використовуючи вразливості своїх опонентів. На початку своєї кар’єри він працював на Джорджа Сороса і відіграв ключову роль у спробі фінансиста "зламати Банк Англії" у 1992 році шляхом масштабних ставок проти фунта. Це завершилося приниженням британського центробанку і прибутком для компанії Сороса понад 1 мільярд доларів. Через два десятиліття, у 2013 році, за повідомленнями, Бессент заробив ще 1,2 мільярда доларів для Сороса, поставивши проти японської єни.
Є також очевидні ознаки того, що економіка Росії відчуває напругу через необхідність утримувати війну. Інфляція залишається високою, споживчий попит падає, внутрішня промисловість зазнає труднощів, а бюджет перебуває під тиском. Центральна банкірка Путіна, випускниця Ліги плюща Ельвіра Набіулліна, попередила на початку місяця: "Ми адаптувалися до деяких зовнішніх викликів [але] попереду дуже бурхливі часи".
Путін усвідомлює, що Трамп, можливо, готує щось серйозне. Зрештою, він вже неодноразово подавав сигнал кремлівському диктаторові, що час для укладення угоди обмежений. Останнє попередження прозвучало у п’ятницю. Відповідаючи на запитання журналіста, Трамп зізнався, що погрожував Путіну новими санкціями. "Ми багато говоримо про санкції… Він розуміє, що це може статися".
Але чи не недооцінює Путін готовність Трампа та його провідних радників справді закрутити гайки? Закон "Про санкції проти Росії", автором якого виступає сенатор Ліндсі Грем, вже перебуває на розгляді. Згідно з його положеннями, будь-яка країна, що співпрацює з Росією у різних сферах, буде обкладена 500-відсотковими митами на всі товари та послуги, що імпортуються до Сполучених Штатів, що дорівнює майже повному ембарго для торгових партнерів Кремля.
"Путіну досі вдавалося підтримувати воєнні зусилля, бо він заздалегідь вжив заходів для захисту економіки від санкцій, ще до початку вторгнення, а також тому, що Росії вдалося обійти обмеження на експорт нафти й імпорт критично важливих компонентів. Але якщо Трамп і Бессент справді вирішать діяти жорстко — чи зможе Росія уникнути економічного колапсу? І що ще важливіше — чи змусить новий "батіг" Трампа Путіна припинити війну?", - розмірковує оглядачка Ребека Коффлер.
За інформацією Reuters, Трамп після розмови з президентом Володимиром Зеленським налаштований відправити системи ППО Patriot Україні. Йдеться про кількість близько 10 одиниць.
Зміна риторики американського глави відбулася після нещодавньої розмови з російським правителем Путіним. Одразу ж після неї Інформатор випустив прогноз про те, що найближчим часом можна чекати новин з приводу військової підтримки України. Трамп кілька годин після розмови з Путіним мовчав, що не дуже йому властиво. Враховуючи останні заяви Трампа, прогноз Інформатора виявився абсолютно точним.