The New York Times: Україна могла би вступити в НАТО без тимчасово окупованих територій

Експерти не бачать правових перешкод для вступу України в НАТО ще до завершення війни та приєднання захоплених росією територій, адже свого часу роз'єднана Німеччина змогла стати членом Альянсу

Прапори НАТО та України
Членство України в НАТО юридично можливе ще до завершення війни

У НАТО - лише по завершення війни. Цю фразу українці чули не раз, і ми вже встигли змиритися з тим, що членство в Альянсі до перемоги для нас неможливе. Це аксіома. Проте, політологи та юристи вважають, що територіальна цілісність не є обов'язковою умовою для вступу у НАТО. Адже у 1955 році такий прецендент був. Тоді до Північно-Атлантичного Альянсу доєдналась Федеративна Республіка Німеччини. А східна Німецька Демократична Республіка, перебуваючи під впливом Радянського Союзу, стала членом країн Варшавського договору. І лише у 1990 році після об'єднання Німеччини її східні землі також опинилися у блоці НАТО. 

Таку думку висловили експерти на сторінках видання The New York Times у статті під назвою "Якщо розділена Німеччина змогла вступити до НАТО, то чому не може Україна?"

"Західна Німеччина є прецедентом країни, яка вступила до НАТО, перебуваючи розділеною. При цьому країна продовжувала прагнути возз'єднання. Якщо Україні не вдасться змусити російську армію відступити, то вагомим аргументом на користь припинення вогню стане пропозиція Україні членства в НАТО зі створенням демілітаризованих зон, куди будуть запроваджені миротворці Китаю, Індії та країн НАТО" - пише дипломатичний кореспондент Стівен Ерлангер. 

Він зазначає, що Україні потрібні гарантії безпеки. НАТО та Україна шукають шлях, якими вони будуть. Але в нашому випадку ці гарантії сьогодні навіть важливіші, ніж територіальна цілісність вже й зараз. Адже війна триває, росія продовжує агресивні дії проти України, зокрема й проти цивільного населення. Той факт, що частина українських земель перебуває під російською окупацією - не перешкода стати членом Альянсу, вважає Ерлангер.

Безпека, а не територія 

Політологиня і юристка Анжела Стент, експертка з питань Росії та Німеччини, авторка книги “Світ Путіна” теж поділяє думку Ерлангера. 

“Коли Західна Німеччина вступила до НАТО, існувало те, що можна назвати монументальним замороженим конфліктом, – сказала вона. “І все ж було дуже важливо закріпити Західну Німеччину в західному альянсі, і тому Західна Німеччина приєдналася. Росіяни скаржилися на це і говорили, що це дуже небезпечно, але вони були безсилі цьому запобігти”, - висловлюється вона. 

Після Другої світової війни розглядалися різні варіанти того, що робити з окупованою і розділеною Німеччиною, як і зараз з Україною.  Анжела Стент нагадує, що радянські лідери говорили про об’єднану, але нейтральну Німеччину за зразком Австрії. Однак західні держави, попри спокусу, чинили опір. Конрад Аденауер, перший канцлер Західної Німеччини, обрав безпеку, а не територію, і німці підтримали його. 

Інший політолог, М.Е. Саррот зауважує, що Україна – це інший випадок. Бо коли Західна Німеччина вступила до НАТО, вона не перебувала у стані війни зі Східною Німеччиною. Обидві країни були визнані окремими державами в 1949 році, Хоча Конституція Західної Німеччини зберегла мету об’єднання, “реальність на місцях була такою, що колишні окупаційні зони, які залишилися після Другої світової війни, перетворилися на державні поділи

"Ніхто не був цьому радий, але був чіткий, жорсткий кордон, і це забезпечувало ясність, якої немає в Україні”, - зауважує Саррот. 

Чи хоче цього Україна? 

Далі оглядач The New York Times зауважує, що президент Володимир Зеленський чітко дає зрозуміти: перемир'я не буде, допоки росія не забереться з нашої території. 

"Мало хто на Заході хоче нескінченної війни, вже побоюючись зниження народної підтримки безмежного фінансування і дефіциту виробництва танків, засобів протиповітряної оборони та боєприпасів, яких потребує Україна. Були різні пропозиції зробити з України неперетравлюваного їжака для Росії, настільки нафаршированого сучасною західною зброєю, щоб, навіть не будучи членом НАТО, вона могла б стримувати Москву. Це суть ідеї, вперше запропонованої колишнім генеральним секретарем НАТО Андерсом Фоґом Расмуссеном і головним помічником Зеленського Андрієм Єрмаком", - пише видання. 

Ідея Расмуссена, яку багато хто в НАТО наразі підтримує, пропонує Ізраїль як модель для гарантій безпеки Україні. Але проблеми очевидні: Ізраїль має ядерну зброю, а Україна – ні. І навіть двосторонні оборонні зобов’язання членів НАТО щодо України можуть призвести до втягування всього Альянсу в майбутню російсько-українську війну.

The New York Times пояснює, що саме тому багато чиновників і аналітиків вважають що єдиною реальною безпекою для України є членство в НАТО, “коли дозволять умови”.

На саміті Альянсу у Вільнюсі в Литві, в липні цього року, НАТО має розробити більш конкретну дорожню карту для України, підтвердивши обіцянку ще від 2008 року. Але найголовніше - що територіальна роз'єднаність України через війну перешодою для вступу у НАТО не є. 

Як писав Інформатор, Парламентська асамблея НАТО у понеділок, 22 травня, визнала злочини росії проти України геноцидом, а російський режим – рашизмом. За цю декларацію одноголосно проголосували представники усіх країн, навіть прихильна до Кремля Угорщина. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

 

 

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube