ТЦК не можуть забирати мобільні телефони та затримувати більше трьох годин - офіційно

Майор Лариса Козак пояснила, що співробітники ТЦК не мають повноважень забирати мобільні телефони у військовозобов'язаних. Однак, у зв’язку з режимними вимогами приміщень, є обмеження щодо користування мобільним зв'язком

Майор Лариса Козак
ТЦК контролює використання мобільних телефонів та затримання військовозобов'язаних

Співробітники ТЦК не мають права конфіскувати мобільні телефони військовозобов'язаних. Однак користуватися зв'язком в приміщеннях ТЦК заборонено через можливе випромінювання. Про це під час пресконференції повідомила заступниця начальника РТЦК та СП у Києві майор Лариса Козак.

Як пише РБК "Україна", за словами Козак, у таких приміщеннях, де використовуються засоби мобільного зв'язку, можуть бути обмеження через технічні заборони, пов'язані з випромінюванням. Вона додала, що навіть співробітники ТЦК та СП не користуються мобільними телефонами в певних кабінетах.

"Одразу скажу, що забирати засоби стільникового зв'язку ТЦК права не мають. Але треба враховувати, що саме приміщення РТЦК - це режимний об'єкт. Тому законною вимогою співробітника ТЦК буде якраз визначити місце спілкування для військовозобов'язаного громадянина в приміщенні. Такі приміщення в кожному ТЦК мають бути", - пояснила майор Лариса Козак.

Затримання в ТЦК: умови та строки

Майор Лариса Козак також пояснила, що адміністративне затримання за порушення мобілізаційних правил може тривати до 3 годин. Однак у випадку непокори або застосування фізичної сили проти військовослужбовців, термін затримання може бути продовжений до 3 діб.

"В разі якщо громадянин чинить непокору із застосування фізичного впливу до військовослужбовців в тому числі термін такого затримання може тривати навіть 3 доби", - уточнила вона. 

Правила користування мобільними телефонами в ТЦК: що дозволено, а що – ні

Багато хто з тих, хто хоча б раз відвідував військкомат, знає, що використання мобільних телефонів тут часто заборонене. У найкращому випадку вас можуть попросити вимкнути смартфон, але часто вимагають залишити його при вході, адже ви перебуваєте на військовому об'єкті. Оголошення про це зазвичай розміщують біля входу в ТЦК. Однак юристи стверджують, що таке обмеження є незаконним.

Правозахисники наголошують, що не існує жодного документу, який би дозволяв забирати особисті речі, зокрема мобільні телефони, в ТЦК. Юрист Юрій Сергієнко зазначає, що "немає нормативного акта, який дозволяв би вилучення будь-яких речей у громадян на вулицях чи вдома. Єдине, що дозволяється – це перевірка документів і поверхневий огляд транспортних засобів на блокпостах".

Інший юрист, Дмитро Лазебний, підкреслює, що телефон можна здати тільки добровільно. Представники ТЦК не мають права забирати телефони у призовників, це не дозволяє закон, пояснює він.

Згідно з чинним законодавством, вилучення речей може бути здійснене лише за ухвалою слідчого судді, навіть в умовах воєнного стану. У разі порушення закону в ТЦК, особа має право вимагати захисту своїх прав та звертатися до адвоката.

Проте на практиці ситуація часто інша. Багато людей, опинившись у ТЦК, здають свої телефони, не оскаржуючи вимог, хоча в таких ситуаціях дуже важливо зберігати зв'язок. Юристи зазначають, що обмеження волі в приміщенні ТЦК, включаючи примусове проходження медичних комісій або затримання, є незаконними і можуть каратися за статтею 146 Кримінального кодексу України.

Правозахисники радять: якщо вам застосовують силу чи насильство в ТЦК, привертайте увагу, кричіть, використовуйте самозахист, знімайте на телефон. В разі затримання вимагайте повернення волі та отримання повістки до ТЦК за місцем проживання на іншу дату, а також не підписуйте жодних документів без консультації з адвокатом.

На жаль, випадки насильства та порушень прав у ТЦК не є поодинокими. Недавні інциденти в Чернівцях, Тернополі та Львові лише підтверджують ці факти. Так, ми писали про те, як на чоловіка наділи кайданки та побили у Чернівецькому ТЦК. Раніше факт жорстокого побиття чоловіків зафіксували у Тернопільському ТЦК, а до цього - у Львові. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube