Законного права відібрати телефон та інші особисті речі представники ТЦК та СП не мають, але такі випадки трапляються
Кожен чоловік, хто хоча б раз був у військкоматі, знає: користуватися смартфоном тут забороняють. У кращому випадку вам скажуть вимкнути його, але переважно вимагають здати, бо ви прийшли на військовий об'єкт. Оголошення про це зазвичай висить ще при вході до ТЦК. Однак юристи твердять, що така вимога є протизаконною.
Те, що не існує жодного документа, який би дозволяв забирати особисті речі, пише видання "Фокус". Журналісти опитали кількох адвокатів, і ті сходяться на одному: такі діє військкомів є протизаконними. Телефон, гаманець, банківські картки, ліки та все, що лежить у кишенях - це ваші особисті речі.
"Не існує нормативного акта, який би дозволяв співробітникам ТЦК та СП вилучення будь-яких речей осіб на вулиці, інших громадських місцях, вдома. Єдине виключення становить перевірка документів особи та поверхневий огляд її транспортного засобу на блокпостах", - цитує видання Юрія Сергієнка, юриста судової практики ЮКК "Де-Юре".
Він наголошує, що що навіть на блокпостах військові та поліція не мають права вилучати будь-які особисті речі. Є лише один виняток - якщо ці речі мають явні ознаки злочину.
Інший юрист, Дмитро Лазебний, адвокат юридичної фірми "Ілляшев та Партнери", підтверджує слова колеги. Він стверджує, що віддати речі ви можете хіба що добровільно. Якщо не хочете віддавати телефон - не віддавайте.
"Представники ТЦК не мають права вилучати телефон у призовників. Такі права у ТЦК згідно з чинним законодавством відсутні. Якщо ви не бажаєте віддавати телефону, ви його можете не віддавати представнику ТЦК. Все залежить від вашого бажання, примусово у вас вилучити телефон не можуть", - пояснив він.
Вилучення предметів можна здійснити лише на підставі ухвали слідчого судді про обшук або огляд. І це правило діє навіть в умовах воєнного стану. При цьому складаються протоколи, а ви має право на захисника та інші процесуальні права.
На практиці все інакше. Коли у ТЦК людину "просять" здати телефон - більшість слухняно це роблять. І, якщо ви вже віддали телефон, то потім навряд чи доведете, що зробили це під тиском, а не добровільно. Як показує практика, залишатись без зв'язку у стінах військкомату іноді буває небезпечно. Затримання на вулиці, примусове тримання у приміщенні ТЦК, психологічний та фізичний примус щодо проходження ВЛК - це фактично обмеження волі пояснюють юристи. А цей злочин карається ч. 1, 2 ст. 146 Кримінального Кодексу України "Незаконне позбавлення волі або викрадення людини". Лдина в такому випадку має вимагати спочатку припинення порушення її прав, а вже після цього почати виконувати свої обов’язки військовозобов’язаного.
Юристи радять максимально привертати увагу людей у разі застосування представниками ТЦК сили: кричати, застосовувати самозахист, знімати на телефон. А якщо ви вже опинились та вас утримують тут - вимагайте повернення волі та видачі повістки до ТЦК за місцем вашого мешкання на іншу дату. Також кажуть, що не можна підписувати будь-які документи, зміст яких вам незрозумілий. І не виконувати розпорядження співробітників ТЦК, не порадившись перед цим з адвокатом щодо їх законності.
Повідомлення про свавілля та навіть насилля у ТЦК, на жаль, не є рідкістю. Днями стало відомо про та, як на чоловіка наділи кайданки та побили у Чернівецькому ТЦК. Раніше факт жорстокого побиття чоловіків зафіксували у Тернопільському ТЦК, а до цього - у Львові.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.