ТЦК не може штрафувати за непоновлення облікових даних: адвокат пояснив, коли та чому

Військкоми мають самі шукати дані громадян у реєстрах, але цього вони не люблять, а люблять виписувати штрафи за не оновлення

військкомат, військком, штраф, гривні
У ТЦК не дуже дбають про те, щоб шукати інформацію про громадян у відкритих реєстрах, і, як і раніше, звалюють обов'язок оновлювати дані на військовозобов'язаних, зауважив адвокат.

ТЦК не може штрафувати військовозобов’язаного, який не оновив облікові дані, якщо потрібна інформація є доступною в інших державних реєстрах. Законодавство передбачає ситуацію, коли військкоми повинні самі шукати інформацію про військовозобов'язаного. Якщо це не було зроблено, а штраф виписано, суди зараз частково стають на бік військовозобов'язаних та скасовують покарання.

Про це в інтерв’ю "Українському радіо" розповів адвокат Роман Кичко. Він пояснює, що якщо в загальнодоступних реєстрах є дані про військовозобов'язаного, то штраф не накладається - ні за порушення правил військового обліку, ні за порушення мобілізаційного законодавства.

"Але зрозуміло, що, по-перше, має функціонувати обмін реєстрами, а по-друге, ТЦК повинен мати бажання перевіряти реєстри. З того, що я бачу, ніхто цим особливо не займається", – розповів він.

Як наголосив адвокат, у разі судового оскарження штрафу за непоновлення облікових даних обов'язок і тягар довести неможливість отримання цієї інформації лежить на ТЦК, а не на військовозобов’язаному. 

"Зараз є купа судової практики, коли накладають штрафи: не повідомив, що одружився; не повідомив про народження дітей, а це реєстр актів цивільного стану; не повідомив про зміну місця проживання або зміну роботи, а це податкова, ― і ТЦК накладає штраф. Людина приходить в суд, а він робить висновок: не доведено, що намагалися взяти відомості з реєстрів", – розповів Кичко.

Разом з тим юрист називає проблемним питання того, як громадянин взагалі може дізнатися, що ТЦК виписав йому штраф.

"Якщо особу не було повідомлено і вона не отримала копію постанови чи протоколу, людина може дізнатися тільки тоді, коли штраф буде у виконавчій службі. Це означає, що не існує реєстру, до якого вносяться ці штрафи до моменту їх примусового виконання. Тут йдеться вже про реєстр виконавчих проваджень, але він ― відкритий, тож будь-яка особа за своїми даними може туди зайти й безкоштовно отримати інформацію. Але підкреслюю ― тільки в тому разі, коли є примусове виконання штрафу, примусове його стягнення", – каже він.

Цифровізація армії в Україні

У 2024 році Україна зробила важливі кроки до цифровізації сфери оборони. Одним із ключових досягнень стало розроблення законопроєкту щодо створення Єдиного державного реєстру військовослужбовців, що спростить управління військовим обліком та забезпечить надійність зберігання персональних даних. Це рішення дозволить інтегрувати всі дані військових в єдину систему, що полегшить взаємодію між різними структурами. Почала роботу електронна система "Оберіг", яка збирає дані про всіх військовозобов'язаних.

Також було запроваджено мобільний застосунок "Армія+", який дозволяє військовослужбовцям і командирам обмінюватися інформацією через єдиний цифровий ідентифікатор. В Україні почав діяти додаток "Резерв+", який має на меті спрощення обліку всіх військовозобов'язаних громадян України. Ці зміни спрямовані на підвищення ефективності оборонної системи країни та її адаптацію до сучасних викликів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube