Зараз на командному пункті бригади працюють численні комісії, які займаються перевіркою та контролем ситуації
Президент Володимир Зеленський на засіданні Ставки верховного головнокомандувача обговорив ситуацію в 155-й окремій механізованій бригаді "Анна Київська". Він взяв її під свій особистий контроль. Особливу увагу президент приділив масовому дезертирству серед військових бригади у Франції та самовільному залишенню частини (СЗЧ) в Україні під час її формування.
За словами головного редактора Цензор.нет Юрія Бутусова, Зеленський доручив провести перевірки, зокрема, через Головну інспекцію Міноборони, Генштаб, ДБР та СБУ.
"Основне питання - а чим взагалі обґрунтоване бажання створювати з нуля бригаду без наявності досвідчених командних кадрів, без фахівців по техниці, без мінімально необхідного часу на підготовку, без дронів, без засобів РЕБ, у той час, коли не поповнюються досвідчені та боєздатні бригади, не розглядалось", - написав Бутусов.
Як повідомив Бутусов, внаслідок дій командування бригади, вже відсторонено або перебуває у процесі відсторонення весь керівний склад бригади, зокрема комбриг, начальник штабу та інші офіцери. На даний момент на командному пункті бригади працюють численні комісії, які займаються перевіркою та контролем ситуації.
Бутусов також повідомив, що з бригади вилучили новітні гармати Caesar, бронемашини VAB та танки Leopard, які передали іншим підрозділам. Підготовлених в Франції операторів ПТРК Milan тепер використовують, як піхотинців.
Державне бюро розслідувань України розпочало розслідування за підозрою в дезертирстві та перевищенні службових повноважень у підготовленій Францією 155-й механізованій бригаді імені Анни Київської, підтвердили "Інтерфаксу" в управлінні 2 січня.
Заява зроблена після розслідування ЗМІ, яке стверджувало, що бійці частини, яка нині дислокується під Покровськом, зазнали втрат і пішли у СЗЧ через погане командування та організацію.
Бригада є флагманським проектом, у рамках якого київські партнери допомагатимуть готувати нові українські військові формування та надавати важку техніку. Про навчання 155-ї бригади, названої на честь княгині Київської Русі XI століття та дружини французького короля Генріха I, анонсував президент Франції Еммануель Макрон у червні 2024 року.
Підрозділ налічує близько 5800 військовослужбовців, менш як 2000 з яких пройшли навчання у Франції. Він озброєний французькими бронемашинами AMX10, гаубицями Caesar і німецькими танками Leopard 2A4, серед іншого.
Франція виконала свої зобов'язання щодо підготовки та озброєння, заявив у розслідуванні ЗМІ головний редактор видання Цензор.нет Юрій Бутусов, поклавши провину за проблеми частини на вище українське військово-політичне керівництво.
За словами журналіста, створення підрозділу з самого початку було "організаційним хаосом". Повідомляється, що ще до початку навчання у Франції 2500 військовослужбовців були відправлені в інші частини, таким чином вилучивши з бригади багато найбільш кваліфікованого персоналу.
Бутусов писав, що з 1924 солдатів, які врешті-решт відправили до Франції, лише 51 мав військову службу понад рік, тоді як 1414 служили менш як два місяці.
Підрозділ також страждав від великої кількості солдатів, які відходили в СЗЧ — близько 50 дезертирували у Франції, на додаток до сотень, які залишили свої пости ще до того, як підрозділ було розгорнуто на фронті, за словами журналіста.
У період з березня по листопад 2024 року понад 1700 солдатів пішли в самоволку, стверджував Бутусов. Попри те, що підрозділ поповнювався новобранцями, вони часто не проходили "належного відбору", додав журналіст.
Провину за дезертирство у Франції військові поклали на командира бригади Дмитра Рюмшина, якого на початку грудня разом із кількома іншими старшинами було звільнено у відставку. Бутусов писав, що нові командири не знали про проблеми, які мучили підрозділ, що лише додало плутанини.
Повідомляється, що 155-та бригада не отримувала від українського командування безпілотники та засоби радіоелектронної боротьби. Це, на додаток до поганої організації та недостатньої підготовки, сприяло втратам, яких підрозділ зазнав після розгортання в бою в листопаді.
Міністерство оборони Франції відмовилося коментувати розслідування на звернення до ЗМІ.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.