Світла нема, виїхати дуже важко: як живе Харків на тлі масованих бомбардувань з боку рф - репортаж

Читать на русском

Інформатор дізнався, яка зараз ситуація в місті та чи спостерігається масовий відтік людей звідти через посилені російські атаки

Читать на русском
Харків, удари по Харкову, наступ на Харків
Гуманітарної кризи в Харкові не спостерігається

Інформатор дізнався, яка зараз ситуація в місті та чи спостерігається масовий відтік людей звідти через посилені російські атаки

Росіяни щоденно бʼють по Харкову, знищуючі цивільні обʼєкти та вбиваючи десятки мирних мешканців. Одночасно з цим у місті через ворожі удари значно погіршилась ситуація з енергетикою, світло харківʼянам дають буквально на декілька годин. Життя у місті-мільйоннику значно ускладнилось останніми тижнями.

Одночасно з цим у західних та російських медіа прогнозують можливість великого наступу армії РФ на Харків. Вже фіксуються випадки, коли містяни вирішують покинути місто і переїхати у відносно безпечніші населені пункти. На тлі цього Інформатор вирішив зібрати все, що відомо про поточну ситуацію в Харкові та розпитав місцевих про їхній досвід життя під час постійних обстрілів.

Харків’яни розібрали всю оренду в Дніпрі

Один з наших співрозмовників, 23-річний Роман, який мешкає в Харкові з народження, на прохання про коментар відповів, що спершу йому треба дістатись кафе, розташованого за кілька кілометрів від його дому, щоб зарядити телефон. Через тривалі відключення світла містяни змушені шукати заклади, які працюють від генераторів, закуплених ще під час перших блекаутів восени 2022 року. Відсутність електроенергії в домівках вдень - найбільш гостра проблема в місті після регулярних бомбардувань.

Тим часом у мережі TikTok поширюється відео, де харківʼянин розповідає про свій досвід переїзду з Харкова до Дніпра. За його словами, для роботи йому критично важливо мати світло, тому він прийняв рішення покинути місто. Також він розповів про складнощі, повʼязані з пошуком нового житла. Чоловік стверджує, що до Дніпра приїхало багато харківʼян і зняти квартиру через високий попит вкрай важко. Як тільки на ринку зʼявляється непоганий варіант - його одразу ж винаймають.

Звісно, робити висновок стосовно масовості виїзду мешканців з Харкова по декільком відео не можна. Наша інша співрозмовниця Вікторія, яка працює журналісткою у місцевому ЗМІ, розповіла, що не спостерігає натовпу людей, що прямують в інші міста чи населені пункти України.

"Я спостерігала відтік людей в січні-лютому, коли почалися масовані обстріли Харкова, але зараз не помічаю. Можливо, люди адаптувалися до тих умов, у яких опинилися: запаслися павербанками, частіше гуляють на вулиці, харчуються готовою їжею або в кафе. Деякі мої знайомі повиїжджали в села, аби тиждень-два перепочити від постійних обстрілів та вимкнень світла, але довго вони там не планують залишатися", - розповіла дівчина.

Ситуацію зі світлом Вікторія та Роман називають невизначеною. Оголошені обласною владою графіки не діють, електроенергії в них вдома, наприклад, вчора не було протягом 12 годин поспіль. Проте в багатьох закладах працюють генератори, тож зовсім без електроенергії харківʼяни не лишаються, зазначає вона.

Дефіциту ані продуктів, ані ліків не спостерігається, всі лікарні та інші комунальні підприємства працюють в штатному режимі, розповідають місцеві. Щодо самих бомбардувань, більшість опитаних нами харківʼян зізналися, що перечікують їх вдома. Зрідка вони спускаються в укриття. Мати іншого нашого співрозмовника, Олександра, харківʼянина, який певний час живе в Києві, все частіше спускається у підвал, адже російські атаки стали ще більш інтенсивними. Вікторія ж через професію після ударів їде на місця прильотів, щоб зробити репортаж для міського видання.

Наступ на Харків: позиція влади

4 квітня, коли фаза активних бомбардувань міста росіянами була у розпалі, мер Ігор Терехов запевнив, що масово з Харкова ніхто не виїжджає. Незадовго до цього він розповів, що в місті лишаються близько 1,2 млн мешканців. За його словами, росіянам не вдалось посіяти паніку в Харкові і залякування з боку держави-агресора не працюють, бо "люди згуртовані".

Зі свого боку президент Володимир Зеленський в інтервʼю 6 квітня розповів, що Харків є бажаною ціллю для окупантів. Однак, як запевнив голова держави, місто є захищеним, облаштовані оборонні рубежі. Звісно, мова не йде про протиповітряну оборону - утворити над Харковом щит наразі неможливо через брак систем ППО. Тому місто є вразливим для модернізованих КАБів, ракет та іншого озброєння.

Щодо ситуації з енергетикою, голова Харківської ОВА Олег Синєгубов 6 квітня зазначав, що вона залишається складною. За його словами, відключення тривають приблизно по 7 годин у період з 05:00 до 23:00 (як ми зʼясували раніше, світла може не бути й значно довше - ред). Вночі енергетики намагаються подавати світло всім містянам. Однак це вдається не завжди - енергосистема суттєво ослабла від ворожих атак, що підвищило частоту аварій на лініях від перенавантаження.

Загалом, все виглядає таким чином, що росіяни змушують харківʼян залишити місто. Цю гіпотезу озвучив, зокрема,  керівник Центру протидії дезінформації при РНБО лейтенант Андрій Коваленко. Водночас прокремлівські медіа поширюють повідомлення із закликом "терміново евакуюватися" з Харкова та Одеси у звʼязку з тим, що Москва надумала зробити в цих регіонах "буферну зону". Цікаво, що схожі тези тиражують і авторитетні західні медіа.

Наступ на Харків: що про це пишуть медіа

Напередодні The Economist із посиланням на анонімні військові джерела в Києві припускає, що Росія вирішила перетворити Харків на "сіру зону", непридатну для проживання цивільного населення. У свою чергу мер Харкова Ігор Терехов заперечив цю гіпотезу. В інтерв'ю міський голова заявив, що Харків не має наміру здаватися.ㅤ

"Українське джерело, обізнане з даними розвідки, повідомило, що Росія наразі готує шість дивізій (приблизно 120 000 військовослужбовців) у Східному Сибіру", - йдеться у статті.

На думку видання, "Харків є одним з кількох можливих напрямків майбутнього наступу". У свою чергу харківський волонтер Роман Донік зазначив, що розміри та кількість населення роблять місто обʼєктом для постійного тиску на керівництво України.

“Це резонанс. Це гучно. Наприклад Бєлгород для Росії, то ніщо. Якийсь прикордонний мухо*ранськ. Тому реакція на те що, наприклад, робили російські повстанці в Бєлгородській області, дуже слабка. Харків в Україні займає зовсім інше місце навіть в інформаційному полі”, - вважає Донік.

Водночас деякі російські медіа, які позиціонують себе як опозиційні режиму Путіна, з посиланням на джерела в Адміністрації президента РФ пишуть, що Кремль нібито хоче кинути 300 тисяч військових для наступу на Харків. Можливо, таким чином оточення Путіна зробило черговий "вкид", використавши для цього ліберальні ЗМІ. Мета зрозуміла - залякування українців і зокрема харківʼян.

Вочевидь, задача захопити Харків є неймовірно складною для загарбників. Для досягнення цієї мети окупанти мають бути готові до тривалих кривавих боїв у міській забудові. Наразі все виглядає так, що РФ не може дозволити собі таку ризиковану операцію. Однак до чого Кремль вдається дуже легко, так це до масованого бомбардування Харкова. Ворог України відомий тим, що не гидує знищенням великих міст.

Тим часом німецький BILD розповів, що ЗС РФ можуть перейти у наступ в районі Харкова "протягом найближчих тижнів або місяців". У той же час професор Університету бундесверу в Мюнхені Карло Масала розповів, що "можливий наступ спочатку йтиме через Краматорськ" на Донеччині.

"Якщо так, то шлях російських військ на Харків був би відкритий. Але навіть якщо нового наземного наступу не буде, метою Путіна можуть стати обстріли Харкова для підготовки до штурму. Зробити з нього новий Маріуполь і змусити людей тікати", - вважає Масала.

Є й інші приклади того, як Кремль покладався на практику випаленої землі. Наприклад, авіація РФ буквально зтерла сирійське місто Алеппо у 2016 році. Це один з найдавніших населених пунктів, який зберігав сліди архітектури IV тисячоліття до нашої ери, історичний центр міста входив до списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Однак заради досягнення військових цілей росіяни вдаються до таких методів терору.

І зрозуміло, що зупинити ці атаки на Харків чи помʼякшити їх наслідки можливо лише за надійної та безперервної допомоги з боку партнерів України. Президент Зеленський та його Офіс регулярно нагадують Заходу: нам потрібно більше систем ППО. А тим часом Конгрес США не поспішає ухвалювати пакет допомоги Україні через внутрішньополітичні чвари. І кожен день затримки обходиться харківʼянам дуже дорого.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.