Супервівторок Трампа: фаворит MAGA став на крок ближче до тріумфу і це лякає

Тепер уже немає сумнівів, що у 2025 році боротьба за місце президента Сполучених Штатів триватиме між Джо Байденом і Дональдом Трампом, але "супервівторок" відкриває їхні слабкі позиції

Трамп та Байден
Американці визначилися з кандидатами

Чинний президент Джо Байден та його попередник Дональд Трамп наблизилися до двобою за посаду очільника Білого дому, проте "супервівторок" продемонстрував також слабкі сторони обох штабів. Кандидат демократів втрачає підтримку, а над фаворитом республіканців дамокловим мечем нависає загроза обвинувальних вироків за однією з чотирьох кримінальних справ, але навряд рішення по котромусь з них буде прийняте до листопада. Наразі ж виглядає так, що Трамп зможе отримати максимум владних повноважень, перетворивши Сполучені Штати на одну з "персоналістських" країн. Для світу це погані новини, адже для ультраправих консерваторів основоположним є принцип "озброєного нейтралітету", водночас фаворит республіканців уже доводив, що здатен створювати неприємні сюрпризи для диктаторів.

"Супервівторок" минув

Термін «супервівторок» у далекому 1976 році запровадили журналісти телеканалу CBS. Відтоді його значення не змінилося — вирішальний день, коли праймеріз чи кокуси відбуваються одразу в багатьох штатах. У цей день обирають третину «виборників», тобто делегатів на партійну конференцію, які віддають голос за свого кандидата. Тож зазвичай після «супервівторка» стає остаточно зрозуміло, хто боротиметься за посаду президента США. 

Увага до цього дня шалена, коли виник збій у роботі Google, Facebook, Instagram і Youtube, прихильники конспірологічних теорій одразу заявили, що це підступи республіканців, адже X Ілона Маска і далі стабільно працював. Попри весь ажіотаж, результат не здивував: перемогу здобули чинний очільник Білого дому Джо Байден та його попередник, 47-й президент Дональд Трамп. Команда експрезидента вважає, що вже у середині березня вони зможуть отримати 1215 делегатів, що перетворить його на єдиного кандидата партії.

Взагалі то, штаби обох кандидатів мають приводи до занепокоєння. Мусульманська спільнота та частина лібералів продовжують бойкот Байдена. У Міннесоті 20 % виборців демократичної партії обрали варіант "проти всіх" на знак протесту щодо політики підтримки Ізраїлю. Раніше подібні тривожні для Байдена сигнали надійшли з Мічигану, де таку позицію зайняли 13 % базового електорату. Ці штати мають стати ключовими в боротьбі за президентське крісло, тому кожен відсоток втраченої підтримки може стати фатальним, пише Axios.

Водночас не все гаразд і в Трампа: агенція CNN виявила, що 80 % виборців Гейлі не впевнені, що проголосують за експрезидента, якщо він залишиться єдиним кандидатом від Республіканської партії. Мало того, аж 66 % з них сумніваються, що фаворит MAGA придатний до такої роботи фізично чи розумово.

«У нас є чудова Республіканська партія з величезним талантом, і ми хочемо єдності, і в нас буде єдність, і це станеться дуже швидко», — намагався заспокоїти скептиків Трамп.

"Чорні лебеді" Трампа

Тепер хіба що диво може допомогти проукраїнській кандидатці Нікі Гейлі отримати омріяне крісло, у середу вона оголосила про призупинення участі у перегонах. З 15 штатів, у яких відбувалися праймеріз у «супервівторок», вона зуміла виграти лише в мегаліберальному Вермонті, де республіканці не здобували перемог уже понад 36 років, повідомляє Bloomberg.

 Нікі Гейлі бажає Трампу "добра"

Ця перемога Гейлі розкриває ще одну особливість цьогорічних перегонів: знову за місце президента, як і у 2020 році, змагаються Трамп і Байден. Тільки тепер першому 77, а другому — 81 рік і цього змагання не хотіла б бачити переважна більшість виборців незалежно від партійного вподобання. Важливо, що Гейлі привітала Трампа з перемогою, але не закликала своїх виборців підтримати його. 

«Я завжди була консервативною республіканкою і завжди підтримувала кандидата від республіканців. Але щодо цього питання, як і щодо багатьох інших, Маргарет Тетчер дала добру пораду, сказавши, цитую, «Ніколи не йдіть просто за натовпом. Завжди вирішуйте самі». Тепер Дональду Трампу належить заробити голоси тих у нашій партії та за її межами, хто його не підтримував», — каже Гейлі, котру, за різними оцінками підтримувало блищько 30-40 відсотків партії.

Неприємні для команди експрезидента несподіванки все ще можливі, але вони важкопрогнозовані та малоймовірні, як і належить класичним «чорним лебедям». Після того, як Верховний Суд США одноголосним вердиктом заборонив штатам виключати Трампа зі списку кандидатів у бюлетенях через його причетність до спроби перевороту 6 січня 2021 року, основну перешкоду до його тріумфу знято.

Проте рішення суддів ґрунтувалося не на тому, що в інциденті зі штурмом Капітолія 14 поправка до Конституції не діє, а на тому, що суди штатів перевищили свою юрисдикцію, пише CNN. Питання по суті ще розглядатимуть і якщо дії Трампа кваліфікують як участь у бунті, це може стати причиною для заборони обіймати йому державні посади. Нема крапки також у справі про заперечення результатів виборів 2020 року. Втім, швидше всього, рішення будуть вже після виборів, тож навряд суд стане на заваді Трампу, а там він матиме додаткові важелі, аби уникнути відповідальності.

Верховний суд США допустив Трампа до участі у виборах, але справа далека до завершення. Фото: Getty Images
Верховний суд США допустив Трампа до участі у виборах, але справа далека до завершення. Фото: Getty Images

Майбутнє для ультраправих

Heritage Foundation, найавторитетніший аналітичний центр республіканців, вважається основним драйвером консервативних політичних ідей у США. З 2021 року, коли на чолі організації став Кевін Робертс, фонд став осередком трампізму. Вони не приховують намірів докласти максимуму зусиль для переорієнтації політичної системи країни під інтереси «будь-якого кандидата республіканців».

Експерти Heritage вважають, що в попередній термін 45 президенту завадили впровадити в життя свої плани представники «глибинної держави» — чиновники різних рівнів, які саботували його ініціативи. Тепер аналітики консерваторів готують резерв з десятків тисяч відданих послідовників MAGA, які повинні замінити «неблагонадійних» у виконавчій гілці влади й тим самим зруйнувати славнозвісний баланс стримувань та противаг державної системи США.

«Часу мало, і консерваторам потрібен план. Проєкт визначає план дій, які необхідно вжити упродовж перших 180 днів нової адміністрації, щоб швидко допомогти американцям, які страждають від руйнівної політики лівих", — йдеться на офіційній сторінці ініціативи "Проєкт 2025"».

Критики сценарію Heritage стверджують, що це відвертий фашизм, тільки без офіційної ідеології вищості раси. Втім, один з апологетів MAGA, Рассел Воут, заявляє про те, що в основі державної системи має лежати «християнський націоналізм». За таких умов вождь в особі Дональда Трампа отримає практично безмежну виконавчу владу. Про таку «дрібницю», як, до прикладу, призначення пропагандиста Такера Карлсона держсекретарем чи розправа над політичними супротивниками, взагалі питання не стоїть. Як і про вивід військ Сполучених Штатів із Європи, чого дуже хотів би клуб авторитарних диктаторів.

Відомий своєю проросійською позицією мультимільйонер Ілон Маск у неділю, 3 березня, зустрівся з Трампом. Агенція Bloomberg вважає, що може йтися про фінансування виборчої кампанії фаворита республіканців, адже судові витрати спустошують його фонд і це значно підриває його здатність конкурувати з Байденом.

Виведення американських війсь з Європи суттєво зміщує баланс сил на користь рф. Фото: Getty Images
Американські бази, як от "Рамштайн" в Німеччині, майже сімдесят років гарантували спокій Європи. Фото: Getty Images

Наразі невідомо, чи дійшли вони згоди. Але якщо так, то трапилася безпрецедентна подія: володіючи статками в 192 мільярдів доларів, Маск відносно небагато витрачає на підтримку політиків — з 2009 року менш як 1 мільйон доларів. Якщо мультимільярдер раптом змінить свій підхід, це може суттєво повернути шальки терезів на користь Трампа, адже поповнювати кошти йому особливо ніде. Наразі великі інвестори Республіканської партії зберігають нейтралітет, або підтримують Гейлі, яка обіцяє «зробити Америку нормальною знову» — плани MAGA відверто їх лякають.

Обіцянки-цяцянки

Чимало експертів, колишніх членів його команди, а також людей знайомих із Трампом, заявляють, що неможливо передбачити його поведінку після того, як він здобуде перемогу. Наразі виглядає так, що він хоче обрати стратегію «озброєного нейтралітету», залишивши світ на поталу авторитарним режимам. Однак у його заявах стільки невизначеності, що посівши місце в Білому домі він цілком може провадити абсолютно протилежну політику.

Хрестоматійним є приклад із його політикою щодо України. Коли Трамп переміг у 2016, тоді ще живий Володимир Жириновський розкорковував шампанське. Переможні настрої зникли, як тільки США передали Києву партію ПТРК "Джавелін".

«Ми підняли шампанське, тому що ми точно визначили, що перемагає Трамп...Тепер ми бачимо, що команди немає. Людина прийшла з бізнесу. Там немає досвіду управління», — жалівся лідер ЛДПР пропагандисту Соловйову.

Трамп не приховує своєї симпатії до авторитарних правителів, але хоче, щоб вони його "поважали". Фото: Getty Images
Трамп не приховує своєї симпатії до авторитарних правителів, але хоче, щоб вони його "поважали". Фото: Getty Images

У 2018 році в New Yourk Times вийшла стаття під назвою «Я є частиною опору всередині адміністрації Трампа». У ній анонімний автор стверджував, що команда президента саботує найбільш небезпечні накази.

«Корінь проблеми полягає в аморальності президента. Будь-хто, хто працює з ним, знає, що він не прив’язаний до жодних помітних першорядних принципів, якими керується у прийнятті рішень», — пише автор. 

Трамп обурювався, заявляв, що це наклеп, але саме існування «Проєкту 2025» доводить, що такі звинувачення небезпідставні. Фаворита республіканців ловили на таких непривабливих речах, як загравання з конспірологами QAnon, штучне поглиблення мігрантської кризи, блокування допомоги Україні. Зважаючи на це, якщо кремль готовий вкластися в його перемогу, Трамп навряд бачить причини від цього відмовлятися. Зрештою, для нього на карту поставлено занадто багато.

Проте це не означає, що після перемоги, будучи наймогутнішою людиною на планеті, він побіжить на повідку у путіна. Дональду Трампу імпонують авторитарні правителі, але його его настільки велике, що він хоче бути першим і серед них.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube