Суди та справи про мобілізацію в Україні планують засекретити: що відомо

Читать на русском

Верховна Рада схвалила приховування від громадськості судових рішень в реєстрі, які стосуються порушень мобілізації

Читать на русском
Мобілізація в Україні
Рада схвалила засекречування судових рішень в реєстрі. Колаж: Інформатор

Верховна Рада схвалила приховування від громадськості судових рішень в реєстрі, які стосуються порушень мобілізації

Найближчим часом в Україні практику судів стосовно мобілізації та виконання військового обов’язку можуть закрити для громадськості. Верховна Рада все схвалила відповідний законопроєкт №7033-д 23 травня. Документ пропонує закривати окремі відомості в Єдиному державному реєстрі судових рішень через “чутливість цієї інформації в умовах війни”.

Про це йдеться у матеріалі Судово-юридичної газети. Автори проєкту закону пропонують суду самостійно вирішувати, яку справу слід виключити з публічного доступу.

Крім того, до другого читання пропонується закрити у Реєстрі також і окремі види судових рішень, які стосуються санкцій за невиконання військового обов’язку. Документ також передбачає, щоб у текстах судових рішень були закриті найменування об’єктів критичної інфраструктури. До таких входять:

  • об’єкти, які займаються організацією підготовки та проведення виборів та референдумів,
  • органи державної влади та місцевого самоврядування,
  • засоби масової інформації,
  • суди,
  • органи, які відповідають за пенсійне забезпечення, соціальне страхування і соціальні послуги,
  • ринок небанківських фінансових послуг, ринок платіжних послуг тощо.

У виданні зазначають, що за такою логікою в рішеннях можуть приховати і найменування державних органів. Також розширюється перелік судових рішень, доступ до яких відтерміновується. Йдеться про ухвали про арешт майна та тимчасовий доступ до речей і документів.

Водночас громадяни та держоргани зможуть отримати дозвіл до ухвал про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів, про відмову у задоволенні клопотання про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів, про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи, про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії лише через рік після внесення до Реєстру. Раніше у своєму зверненні Transparency International Ukraine зазначало, що законопроєктом планується надати суддям право довільно вилучати із судового реєстру інформацію з рішень у справах, розглянутих у відкритому засіданні. Це суперечить загальному принципу гласності судового процесу і несе корупційні ризики.

“Обмеження доступу до судових рішень відкине Україну на десятки років назад у демократичному поступі – до рівня Росії і Білорусі – і становитиме небезпеку для подальшого процесу інтеграції до Європейського Союзу. Наразі народні депутати України планують непропорційно обмежити українців вільно отримувати інформацію, яка становить значний суспільний інтерес, зокрема про рішення, докази у справах, а також про осіб, обвинувачених і засуджених за вчинення цих злочинів”, – йшлося у зверненні.

Суди через мобілізацію

Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну правоохоронні органи розслідують майже 11,3 тисячі кримінальних проваджень в області мобілізації. Усі вони пов'язані з ухиленням від призову або порушенням військового обліку.

Водночас відомо, що в Україні насправді ж явки до ТЦК уникають 94,5 тисяч осіб. Найбільше оголошень в розшук ухилянтів військкоми подали у Дніпропетровській області. Там поліція отримала майже 40 тисяч звернень з початку року, а до ТЦК доправили понад 5 тисяч осіб.

Нагадаємо, що з 18 травня в Україні почав діяти новий закон про мобілізацію. Він зобов'язує всіх військовозобов'язаних протягом 60 днів оновити свої дані у військкоматах. У Верховній Раді попереджають, що ті, хто проігнорує цю вимогу та не сплатить штрафи за порушення мобілізаційного законодавства, зіткнуться з серйозними наслідками. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.