Стратегічна деменція: де проходять «червоні лінії» Путіна

«Червоні лінії» Путіна – вистава для внутрішнього російського споживача

Стратегічна деменція: де проходять «червоні лінії» Путіна

На восьмий рік російсько-української війни президент країни-агресора Володимир Путін заявив про якісь «червоні лінії», перетин яких нібито має змусити Росію розпочати великомасштабне вторгнення в Україну.

Російська Федерація вимагає від США та країн-членів НАТО письмових, задокументованих гарантій, які б виключали можливість подальшого розширення Північно-Атлантичного альянсу. Простіше кажучи, гарантували б неприєднання України, Молдови та Сакартвело (Грузії) до блоку НАТО. Заяви Путіна поширювали напередодні його офіційних переговорів із президентом США Джо Байденом, які відбулися 7 грудня 2021 року. На слова кремлівського автократа Джо Байден ще до переговорів відреагував, заявивши, що чекає зі своїм російським колегою «довгої розмови» щодо можливого нападу на Україну, і додав, що «не визнає нічиї червоні лінії». До речі, «довга розмова» тривала 2 години  1 хвилину... 

Інформатор робирається, наскільки серйозні загрози Путіна, чим вони продиктовані і де проходять «червоні лінії».

«Червоні лінії» Путіна

Дуже схоже на те, що Володимир Путін, а потім і весь держапарат російської пропаганди, запустили новий сигнал, адресований Заходу, Україні та всьому російському населенню. Цю операцію можна умовно назвати "Червоні лінії Кремля".

"По Україні. Де ці "червоні лінії"? Це насамперед створення загроз для нас, які можуть виходити з цієї території. Якщо й надалі все розширюватиметься – ця інфраструктура (НАТО – ред.) – то я вже публічно говорив… Але я повторю ще раз. Якщо на території України виникнуть комплекси якісь ударні,  час підльоту до Москви буде там 7-10, а у разі розміщення гіперзвукової зброї 5 хвилин… Ось уявіть собі… 5 хвилин  час підлльоту до Москви. А що нам робити? Ми тоді маємо створити щось подібне до тих, хто нам так загрожує. А ми можемо це зробити вже зараз. І ми вже успішно випробували, і з нового року у нас на озброєнні будуть нові ракети морського базування гіперзвукові. Час підльоту до тих, хто наказує, теж буде 5 хвилин. Створення таких умов і є "червоними лініями". Але я сподіваюся, що до цього не дійде. Сподіваюся, що почуття здорового глузду, як і відповідальності, таки переважатиме», - заявив Володимир Путіна на інвестиційному форумі ВТБ Капітал «Росія кличе!» 1 грудня 2021 року.

Цей сигнал одразу ж підхопили «розмовляючі голови» роспропаганди, звинувачуючи підступний Захід у фактичному підбурюванні, за їхніми словами, миролюбної Росії до війни.

Безумовно, серед багатьох завдань російського апарату пропаганди – пояснення населенню Росії логіки вчинків Володимира Путіна та формування його лідерського образу. Але російський лідер неухильно старіє, і пояснювати його логіку стає дедалі складніше. 

Нова спецоперація чи небезпечна деменція?

Заяви президента РФ часто шокують своєю нелогічністю. Наприклад, нещодавно Путін публічно заявив, що друге щеплення протиковидної вакцини робив «порошком назальної форми», що порадувало інтернет-спільноту жартами про наркозалежність рослідера, а прес-службі президента РФ довелося активно пояснювати, що ж той мав на увазі.

До речі, вікова деменція, за якої порушується здатність мислити, у віці 65+, за даними ВООЗ, є досить поширеним явищем. Однак коли симптоми простегаються у національного лідера, та ще й країни з другим у світі ядерним потенціалом, то деменцію цілком можна назвати «стратегічною». За останні роки Путін публічно виголосив і зробив чимало того, що змушує засумніватися в ментальному здоров'ї російського президента. Слова про «червоні лінії» для США можна віднести до цієї ж серії, і найкраще їх прокоментував професор Стендфордського університету, колишній американський посол у Росії Майк Макфолл.

«Загроза» вступу України до НАТО – суцільна вигадка Путіна. НАТО не пропонує членства і Київ це знає. Вони навіть не можуть отримати «дорожню карту» (план реформ та дій, виконання яких передує вступу до Альянсу – авт.)! То чому ж так багато людей на Заході висловлюють занепокоєння щодо цієї сфабрикованої загрози? Щиро кажучи, я цього не розумію», - написав Макфол на своїй сторінці у Twitter.

Наразі цю тезу досвідченого дипломата можна вважати найчеснішою і найпрямішою. Навіть незважаючи на декларацію, прийняту за підсумками саміту Альянсу, що відбувся в Брюсселі, у червні 2021 року, де Україна вперше була офіційно прописана як потенційний член НАТО. Макфол явно натякає, що незважаючи на декларацію, Україну так і не включили до програми з прийняття нових членів до НАТО, перший крок якої - отримання Плану дій щодо членства в Альянсі.

Українська дипломатична служба також поспішила поставити на місце російського автократа, який неабияк набрид усьому цивілізованому світу.

«Це Росія порушує кордони і Росія порушує міжнародне право. Я відкидаю ідею про те, що ми маємо щось гарантувати Росії. Це Росія має гарантувати, що вона не продовжуватиме свою агресію проти будь-якої країни», – заявив 3 грудня 2021 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомляє прес-служба МЗС України у Twitter.

За цією логікою можна було б припустити, що заява Путіна — черговий старечий маразм, на кшталт різного роду дурниць про київську хунту, дитячу порнографію в соціальних мережах або статті про єдність російського та українського народів, проте може також бути частиною певної інформаційної спецоперації. Про інформоперацію і варто замислитися.

Перше що спадає на думку, говорячи про «червоні лінії» Путіна – спроба виправдати вторгнення в Україну та зламати дух опору. Інформатор вже неодноразово писав читачам про різні сценарії можливої ескалації російсько-українського протистояння. Зокрема, один з провідних військових експертів України, директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський наголошував, що вторгненню має передувати політична дестабілізація. Проте зараз дуже схоже на те, що заяви Путіна отримали абсолютно зворотну реакцію як на Заході, так і серед української влади та українського суспільства.

«Ніхто в Україні не недооцінює серйозність нинішньої ситуації... Українці знають, що ми робитимемо, якщо зіштовхнемося з найгіршим сценарієм повномасштабного російського вторгнення. Боротимемося. Ми захищатимемо нашу землю», — заявив міністр оборони України Олексій Рєзніков.

Демонстративно наплював на слова Путіна і президент Джо Байден, а прес-секретар Держдепартаменту США Джейн Псакі наголосила, що союзники України готові допомагати нашій країні у відбитті агресії.

«По-перше, хоча я, звичайно, не можу говорити про наміри Росії, я думаю, ви чули, що держдеп і держсекретар Блінкен висловлювали занепокоєння з приводу того, що ми спостерігаємо на кордоні Росії та України. Цього тижня він був у Європі, консультуючись з нашими європейськими партнерами. І водночас ми проводимо тісні консультації з Конгресом. І ми хочемо переконатись, що ми готові. Ми знаємо, що президент Путін зробив у минулому. Ми бачимо, що він здатний діяти за короткий термін. І якщо раптом він вирішить вторгнутися, ми хочемо бути підготовленими в тій області, якою ми серйозно стурбовані», - заявила речник Джен Псакі 3 грудня на спеціальному брифінгу.

Реакція союзників на «червоні лінії» Путіна дуже підбадьорлива, як і реакція українських зовнішньополітичних та військових відомств. Звичайно ж, шлях України до НАТО буде довгим і тернистим, а загрози Путіна не прискорюють цей процес, однак, на думку колишнього дипломата, а нині народного депутата України від фракції «Слуга народу» Богдана Яременка, сам факт співпраці з Альянсом та перебування на території України військовослужбовців армій союзників створюють додаткові політико-дипломатичні та військові ризики для Росії.

«Все, що зараз США може запропонувати Україні, для мене як громадянина та народного депутата, здаватиметься недостатнім. Але ми повинні розуміти, що будь-яка подібна допомога стримує Путіна. Навіть різного роду тренувальні місії, розміщення тут якогось військового персоналу США чи країн НАТО, навіть тимчасово ввезені нібито для тренувань озброєння та обладнання країн НАТО вже є стримуючим фактором. Очевидно, що зараз, у двосторонньому порядку, між лідерами США та Росії, буде говоритися багато такого, чого ми не дізнаємося. Про що можемо лише здогадуватися. Особливо щодо розширення санкцій тощо. Але зараз ми повинні бути задоволені різкістю реакцій, тим що ця реакція попереджувальна. Тобто вони не реагують на події, як це було в Криму чи на Сході України, а намагаються її попередити, не допустити. Але я сподіваюся, що ніколи не настане причина, яка має спонукати їх до дії», - поділився своєю думкою з інформатором Богдан Яременко. 

«Червоні лінії» - вистава для внутрішнього, російського, споживача

Судячи з усього, ціна «червоних ліній» та вторгнення для Росії виявиться надто високою. Цілком ймовірно, що повномасштабна ескалація може спричинити значні проблеми для нинішнього російського режиму. Міркуйте самі, громадська підтримка Путіна значно знижується, а тисячі загиблих солдатів можуть остаточно її поховати. Але за влучним висловом російського письменника та історика Бориса Акуніна, Росія — військова імперія, і її конструкція тримається на війні. На переможній війні. Формула з протидії переворотам і революціям у Росії була виведена ще царським міністром внутрішніх справ Росії В'ячеславом Плеве, який говорив імператору Миколі ІІ 1904 року: «Щоб стримати революцію, нам потрібна маленька переможна війна». Але що робити, якщо результат війни не визначений? Сама собою напрошується відповідь – імітувати її. Так, як, наприклад, влада Північної Кореї регулярно сповіщає своїм громадянам про різні перемоги у війні з Америкою або на міжнародних змаганнях, в яких навіть не бере участі насправді.

«У Росії створено своєрідну інформаційну бульбашку, де правдою є те, що кажуть держканали та кремлівські пропагандисти. Там зовсім інша реальність формується. У ній Москва може загрожувати Заходу великою війною, Байден, Макрон та інші лідери дуже лякаються, а Путін постійно "всіх переграє". Хто сумнівається у тому, що Україна не вступить до НАТО протягом найближчих кількох років? Ніхто. Але саме цей факт розпропаганда може спокійно перетворити на досягнення Путіна. Мовляв, так от усіх налякав», - поділився думкою з Інформатором український політтехнолог Ігор Павленко.  

За цією логікою поки що діє система російської пропаганди та дезінформації. Мовляв, Путін піде на зустріч переляканому Байдену, який напрошується на розмову, той злякається, згорне плани НАТО і відбудеться деескалація. І начебто всі спроби України спровокувати Росію на агресію завершаться фіаско. І це цілком можуть подати росіянам як чергову перемогу їхнього незмінного лідера.

«Я думаю, що зараз РФ просто намагається у психологічному плані виторгувати для себе найкращі умови. Мені здається, що зараз Росія такими психологічними трюками просто хоче увійти до нової еліти. Мета РФ - повернутися до G8. Для Путіна це важливо, бо в нього рейтинг просідає. Парламентські вибори це теж показали, і зараз він шукає вихід, як підвищити лояльність свого російського народу», - поділився думкою з інформатором політтехнолог Петро Охотін.

По суті, «червоні лінії» у питанні російсько-української війни існують лише у Путіна в голові. І визначати, що саме є загрозою для Росії, автократ, звичайно ж, буде особисто. Тим більше, що й сам вираз – «червоні лінії» – активно використовується у політичній сфері ще з кінця XX століття та має кілька різних значень. 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube