Сто трильйонів гаусів: астрономи відкрили новий тип зірки

На зірці існує гігантське магнітне поле, в мільярди разів сильніше за земне

Магнітар HD 45166
Вигляд HD 45166. Фото: ScienceAlert

Небесне тіло HD 45166 було відоме вже понад 100 років - але тільки зараз його таємницю вдалося розгадати. Якщо розрахунки правильні, на далеке сонце, ймовірно, чекає вражаюча доля нового наукового статусу.

Про це пише видання ScienceAlert.

"Ця зірка стала для мене своєрідною одержимістю", - розповів астрофізик Томер Шенар про HD 45166.

У сузір'ї Єдинорога, на відстані близько 3000 світлових років від Землі, астрономи вже понад сто років знають про небесний об'єкт, який спантеличує їх. Він відомий під назвою HD 45166.

Це дві зірки, що "танцюють одна навколо одної". Вони занесені до небесних каталогів у цьому місці. Раніше їхню поведінку було важко описати за допомогою поширених моделей. Одне з двох сонць, наскільки було відомо, особливо багате на гелій.

Команда під керівництвом астрофізика Томера Шенара, який зараз працює в Центрі астробіології в іспанській столиці Мадриді, опублікувала нові дані про HD 45166 в журналі Science. Багата на гелій зірка може бути раніше невідомим типом небесного тіла.

І не тільки: воно може дати вирішальні ключі до розшифровки іншого космічного явища, яке ще не до кінця вивчене: так званих магнетарів. Це певні тіла, які утворюються після колапсу зірки масою від 1,4 до 3 мас Сонця в наднову.

Вони стають нейтронною зіркою розміром лише кілька кілометрів. Шматочок речовини розміром з цукровий кубик важив би на Землі не менше мільярда тонн. Крім того, там існує гігантське магнітне поле, в мільярди разів сильніше за земне. У деяких випадках це поле може бути навіть достатньо сильним, щоб перетворити зовнішні шари зоряного тіла в твердий або принаймні рідкий агрегатний стан.

Кінець життя зірки

У лютому 2022 року за допомогою інструменту з Канадсько-Французько-Гавайського телескопа команда вчених спостерігала за далеким Сонцем, яке приблизно вдвічі масивніше за наше. Апарат призначений для виявлення магнітних полів у космосі. Для дослідження також були проаналізовані дані вимірювань з Європейської південної обсерваторії в Ла-Сілла, Чилі.

Після аналізу не залишилося сумнівів: небесний об'єкт справді магнітний - і до того ж у високому ступені. Одиницею інтенсивності магнітних полів є Гаусс - і поле нашої рідної планети становить від 0,25 до 0,6 на поверхні, залежно від місця розташування.

В ядрі Землі це значення зростає до 25. На зірці, яку досліджували Шенар і його колеги, інтенсивність поля становить 43 000, згідно з вимірами.

Команда впевнена, що HD 45166 належить до раніше невідомого типу небесних тіл - масивних магнітних гелієвих зірок. Ймовірно, вона колись утворилася внаслідок зіткнення двох менших гелієвих зірок.

Вона, ймовірно, закінчить своє життя як магнітар, коли у неї більше не залишиться палива для ядерного синтезу. Вона зруйнується під дією власної гравітації - і матиме радіус лише близько дванадцяти кілометрів.

У цьому несамовитому фіналі зоряний залишок розвиває ще сильніше магнітне поле, ніж раніше. Симуляція дає значення 100 трильйонів гаусів, тобто число з 14 нулями. Це зробить HD 45166 одним з найпотужніших магнітів у всьому Всесвіті наприкінці свого життя.

Інформатор раніше писав, що 23 серпня до планети Земля наблизиться потенційно небезпечний астероїд. Його діаметр становить до 960 м, що приблизно дорівнює довжині дев'яти футбольних полів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube