Метеорит-бумеранг! На Землю повернувся камінь, який злетів у космос тисячу років тому - фото

Читать на русском

Склад незвичайного метеорита свідчить про те, що він утворився на нашій планеті

Читать на русском
Метеорит знайшли у пустелі Сахара
Незвичайний камінь може бути першим відомим метеоритом-бумерангом

Склад незвичайного метеорита свідчить про те, що він утворився на нашій планеті

Дослідники заявили, що незвичайний камінь, нещодавно виявлений у північній Африці, може бути першим відомим "метеоритом-бумерангом" — космічним каменем, який виник на нашій планеті, потім був викинутий у космос, а потім знову впав на Землю. Однак не всі науковці згодні з цим відкриттям.

Видання Live Science повідомляє, що метеорит під назвою NWA 13188 і вагою близько 646 грамів був виявлений шукачами метеоритів у невідомій частині пустелі Сахара в Марокко у 2018 році. Ніхто не бачив падіння каміння на Землю, і було виявлено, що його склад дуже схожий на певний тип вулканічних порід, відомих вченим, що призвело до припущень щодо його походження.

Але група дослідників, які нещодавно проаналізували камінь, тепер вважає, що це земний метеорит, камінь, який виник на Землі та був катапультований у космос мільйони років тому, і який щойно впав назад на нашу планету. Робота вчених була представлена ​​минулого тижня на міжнародній конференції з геохімії.

"Я думаю, немає жодних сумнівів, що це метеорит", — сказав Франк Бренкер, геолог з Франкфуртського університету Гете в Німеччині.

Метеорит NWA 13188, який був виявлений у Марокко в 2018 році
Метеорит NWA 13188, який був виявлений у Марокко в 2018 році

Метеорит-бумеранг

Якщо припущення команди правильне, NWA 13188 буде визнано першим офіційним земним метеоритом, знайденим на Землі. Дослідники вважають, що NWA 13188 є метеоритом, оскільки він має "добре розвинену кору термоядерного синтезу" — тонкий шар термічної породи на його поверхні, що є ознакою того, що він частково згорів в атмосфері Землі, і не є особливістю знайдений у вулканічних породах на Землі.

Команда також виявила сліди ізотопів (елементів з різною кількістю нейтронів у своїх ядрах), включаючи берилій-3, гелій-10 і неон-21, які припускають, що порода піддавалася впливу космічних променів — частинок високої енергії, які рухаються в космосі майже зі швидкістю світла. Рівень цих ізотопів свідчить про те, що камінь був у космосі принаймні 10 000 років, але, можливо, набагато довше.

Поперечний розріз частини термоядерної кори метеорита, який показує, що він частково спалив атмосферу
Поперечний розріз частини термоядерної кори метеорита, який показує, що він частково спалив атмосферу

Як метеорит полетів в космос?

Існують два можливі сценарії того, як метеорит викинувся в космос: перший полягає в тому, що потужне виверження вулкана запустило його прямо в космос, а другий в тому, що він був катапультований з атмосфери колосальним ударом астероїда.

Дослідники вважають, що останнє пояснення є найбільш вірогідним, оскільки жодне зареєстроване виверження вулкана не було достатньо потужним, щоб запустити каміння в космос.

Не всі вчені згодні з цим відкриттям

Однак не всі науковці готові класифікувати камінь як метеорит-бумеранг.

"Це цікавий камінь. Але це вимагає більше розслідувань. Не маючи можливості простежити його до ударного кратера або не знаючи, скільки йому років, важко точно визначити, як камінь залишив нашу планету або повернувся на Землю, – сказав Людовік Фер’єр, куратор колекції метеоритів у Віденському музеї природознавства в Австрії. 

Інші вчені вважають, що цей камінь також міг народитися в іншому місці Сонячної системи, попри його схожість із земними породами. 

Дослідницька група планує подальший аналіз, щоб визначити точний вік метеориту та знайти будь-які інші підказки, які можуть визначити, як він катапультувався з Землі.

Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що вчені побачили на Марсі сліди інопланетного космічного корабля

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.