Спікер Верховної Ради заявив, що парламент готовий ухвалити рішення про блокування месенджера, якщо це сприятиме захисту інформаційного простору. Раніше в Раді вже ввели обмеження на використання Telegram у своїй локальній мережі
Український парламент може розглянути варіант повної заборони Telegram. Це станеться, якщо таке рішення сприятиме зміцненню інформаційної безпеки держави. Про це заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв’ю, яке цитують "Новини.Live".
"Значить є така можливість. Значить треба вести перемовини, якщо потрібні будуть державницькі рішення - український парламент ухвалить їх. Але ще раз кажу: не для піару, не для того, щоб хтось отримував лайки, а для того, щоб Україна здобула більше інформаційної безпеки", - наголосив Стефанчук.
За словами спікера, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров уже активно працює над обмеженням доступу до ворожого контенту в соцмережах. І частину російських каналів у Telegram вже неможливо переглянути навіть через VPN.
Ще у жовтні 2024 року Верховна Рада частково обмежила використання Telegram серед своїх працівників. Рішення було ухвалене на основі рекомендацій РНБО. Заборона, втім, не стосується особистого користування месенджером - лише службової діяльності.
На додачу, з 2025 року низка українських вишів, зокрема НаУКМА, також ввела заборону на використання Telegram для освітніх і робочих комунікацій. Відповідне рішення підписав президент університету Сергій Квіт. Студенти й працівники тепер не можуть використовувати месенджер для навчального процесу, робочого листування чи встановлювати його на робочі пристрої. Виняток - лише наукові дослідження.
Під час інтерв’ю з журналістами голова Національної поліції Іван Вигівський визнав, що месенджер часто використовують для збуту наркотиків, зокрема психотропних речовин. Проте, за його словами, повна заборона Telegram навряд чи розв’яже проблему. Він нагадав, що подібні спроби вже були і показали невисоку ефективність. Telegram, попри загрози, також має позитивні сторони.
І хоча парламентарі дедалі частіше підіймають питання про необхідність повної заборони Telegram, експерти нагадують: реалізувати це технічно надзвичайно складно. Відповідно до аналізу "Інформатора", навіть у державах із високим рівнем цифрового контролю - як-от Китай, Іран, - не вдалося повністю заблокувати роботу Telegram. Месенджер продовжує функціонувати через VPN, проксі та альтернативні клієнти.
Медіаексперт Олександр Глущенко наголошував: навіть за бажання, Україні буде складно реалізувати повне блокування без суттєвого втручання в інфраструктуру інтернет-доступу. І питання залишається відкритим: чи варто боротися з вітряками - замість зосередитися на цільових точкових обмеженнях?