Рішення про пом'якшення вимоги прийняли під час переговорів щодо угоди про корисні копалини, одна в інших аспектах Америка непохитна
США пом'якшили одну з вимог до України в рамках угоди про надра. Америка більше не вимагає 300 млрд доларів від України за надану допомогу - це число скоротилося до 100 млрд доларів. Однак країна не відмовилася від інших "жорстких" параметрів угоди.
Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі з ситуацією. Видання наголошує, що США, схоже, пом’якшили свої вимоги щодо повернення допомоги з боку України під час переговорів щодо ресурсної угоди між двома країнами.
Після раунду переговорів у Вашингтоні минулого тижня адміністрація президента Дональда Трампа зменшила свою оцінку допомоги, яку США надали Києву з початку повномасштабного вторгнення Росії, з 300 мільярдів доларів США до приблизно 100 мільярдів доларів. Це число близьке до власної оцінки України в понад 90 мільярдів доларів.
При цьому суть угоди не змінилася. Адміністрація Трампа, як і раніше, розглядає угоду про корисні копалини як можливість повернути допомогу, вже надану Україні за рахунок прибутку фонду, розмір якого в останньому проєкті досі не вказано. Київ домагається кращих умов і відмовляється визнавати минулу допомогу США боргом.
Представник Міністерства фінансів розповів Bloomberg, що технічні переговори щодо угоди про надра були дуже продуктивними. Він додав, що сторони з нетерпінням чекають скорого завершення переговорів. Відповідаючи на запитання про статус переговорів, міністр фінансів США Скотт Бессент сказав, що Україна надійшла з контрпропозицією на вихідних, і переговори все ще тривають:
"Ми дуже, дуже близькі. Це навіть може бути підписано вже на цьому тижні."
Переговори між технічними командами в п'ятницю та суботу, 11-12 квітня, були конструктивними, сказало один із джерел. За словами людей, адміністрація Трампа все ще не хоче обіцяти майбутні інвестиції у фонд - ключовий інтерес Києва в будь-якій подібній угоді - і відкладає це питання для обговорення. Натомість вона продовжує наполягати на тому, що витрати США на Україну під час війни повинні розглядатися як внесок Вашингтона до фонду, сказали джерела на умовах анонімності, оскільки переговори є приватними.
"За словами джерел, українським учасникам переговорів було важко відмовити своїх американських колег від такого підходу, який лежав в основі кількох найбільш драконівських вимог з боку Вашингтона", - пише Bloomberg.
11-12 квітня у Вашингтоні пройшли технічні консультації між українською та американською командами щодо угоди про корисні копалини. Під час переговорів Україна передала Сполученим Штатам підготовлені Києвом пропозиції щодо угоди про рідкісноземельні метали.
Днями нардеп від "Слуги народу", член Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Богдан Кицак заявив, що Вашингтон направив Києву угоду про корисні копалини, яка передбачала передачу ресурсів під контроль США. Україна не погодиться на поточні умови Америки, каже нардеп. Наразі українська делегація намагається домовитися про компромісну позицію.