США не дають гарантії безпеки в угоді про українські надра, але затягують Україну в кабалу на сотні років - ЗМІ

Українські чиновники обурені тим, що США відмовляються включити гарантії безпеки до угоди щодо використання природних ресурсів України. Київ вже передав свою версію угоди, але для остаточного підписання буде потрібно вирішити це питання на зустрічі Зеленського з Трампом

Володимир Зеленський
Київ вимагає гарантій безпеки у рамках угоди з США щодо природних ресурсів

Україна і США не можуть досягти згоди щодо ключових умов угоди про використання українських природних ресурсів. Американська сторона відмовляється включити в документ гарантії безпеки для України. У відповідь на це Київ передав Штатам свою редакцію угоди, де питання безпеки не включено, а український президент Володимир Зеленський має намір обговорити ці аспекти під час особистої зустрічі з Дональдом Трампом.

Як повідомляє CNN із посиланням на українське джерело, структура фонду реконструкції України, який передбачено угодою, є готовою. І всі пункти, які створювали проблеми, були виключені. Проте американська сторона продовжує чинити опір включенню до угоди гарантій безпеки, попри те, що для Києва це питання є критичним.

"З нашого боку все готово. Ми завершили проект, умови були зроблені розумними. Найбільш проблемні пункти виключені, але Америка не бажає дати нам гарантії безпеки", - заявив український чиновник.

Водночас нові умови угоди передбачають, що Україна повинна створити фонд, до якого переказуватимуться половина майбутніх державних прибутків від природних ресурсів та інфраструктури країни. Планується, що фонд досягне 500 мільярдів доларів, однак за оцінками The Economist, на це Україні знадобляться століття при нинішніх темпах економічного зростання. Це призведе до колосального тягаря для країни, чий ВВП вдвічі менший за цю суму.

Українські посадовці відкрито називають переговори здирництвом, зазначаючи, що США неодноразово змінювали умови угоди - від "поганих" до "катастрофічних". Українське джерело також зауважило, що відмова підписати угоду в її нинішньому вигляді може призвести до серйозних наслідків, таких як відключення Starlink та інших санкцій проти України.

"Якщо ми підпишемо угоду в нинішньому вигляді, завтра нас викинуть з офісу та лінчує розлючений натовп", - наголосив український чиновник.

Він розповів, що коли Україна відмовилася підписувати першу версію угоди, Трамп "послав дуже високопоставлену особу, яка говорила лише цифрами та без емоцій, без співчуття, без нічого". Їм були зроблені "неявні погрози", а тон був зверхнім.

"Американці сказали: це угода "полюбовна". Ми дбаємо про вас, але ви не хочете потрапити в біду", - каже українське джерело.

Українські чиновники називають переговори здирництвом. США вже тричі змінювали умови угоди - від "поганого" до "кращого" варіанту, а згодом до "катастрофічного". Останній варіант, запропонований міністром торгівлі Говардом Лутніком, потребує передачі ресурсів без гарантованої військової допомоги. Видання передбачає, що за відмову підписати і другу версію угоди проти України можуть застосовувати обмеження, наприклад відключити Starlink.

"І це ще не найгірше, що може статися. Решта, що станеться пізніше, буде гірше", - прокоментувало українське джерело.

Що відомо про угоду про корисні копалини з США

Українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів про угоду щодо українських рідкісноземельних мінералів. Узгоджені майже всі ключові деталі. Очікується, що документ підпишуть у Вашингтоні.

Під час свого вечірнього звернення 21 лютого Зеленський сказав, що оскільки переговори тривають, Україна чекає, щоб угода завершилася "справедливим результатом". Повідомляється, що офіційні особи США та деякі українські чиновники тиснуть на Зеленського, щоб він досяг угоди, повідомляє Axios.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube