Спроба перевороту в Болівії: як це сталося та що відомо на даний момент

Цієї ночі болівійська армія захопила урядовий квартал та штурмувала президентський палац

Переворот, Болівія
Цьому передувало звільнення генерала Суньїгу

У середу, 26 червня (у ніч проти 27 червня за Києвом), у Болівії відбулася спроба військового перевороту. Армія країни на чолі з екскомандувачем Хуаном Хоче Суньїгу захопили центральну площу в місті Ла-Пас та штурмувала президентський палац. Генерал казав, що хоче "перебудувати демократію".

Однак врешті-решт переворот завершився провалом. Генерала Суньїгу заарештовано. Інформатор розібрався, що сталося в Болівії.

Що передувало повстанню

Останні місяці в Болівії спостерігається зростання протестів через стрімке погіршення економічної ситуації. Напруженість у країні зростає напередодні загальних виборів 2025 року, на яких планує балотуватися колишній лівий президент Ево Моралес. У 2019 році він залишив посаду після 14 років при владі під тиском військових.

Генерал Хуан Хоче Суньїгу під час виступу на телебаченні заявив, що заарештує Моралеса, якщо той знову балотуватиметься на посаду президента наступного року. Після цього його звільнили з посади командувача армії Болівії.

Як відбувався переворот в Болівії

Ввечері 26 червня в Ла-Пасі армія заблокувала кілька центральних вулиць та зайняла площу перед будівлею уряду. Туди стягнули велику кількість озброєних людей та бойової техніки. Згодом військові зайняли всі ключові урядові будівлі, а на територію президентського палацу заїхав танк. Повстанці силою вибили двері в резиденції, після чого місцеві ЗМІ повідомили, що генерал Суньїга зустрівся з президентом Луїсом Арсе. Після перемовин військові залишили урядову будівлю.

Екскомандувач армії заявив, що буде створено новий кабінет міністрів, а чинний глава держави Арсе залишається президентом "на цей час". Генерал стверджував, що в країні закінчилася епоха соціалістичного режиму та правління партії "Рух до соціалізму". Військовий звинуватив чинну владу в тому, що вони йдуть авторитарному, вкрай лівому шляху і пообіцяв відновити демократичні інститути.

Також Суньїгу закликав звільнити усіх політичних вʼязнів, включаючи екс-президента Жанін Аньєс, яка, за даними ЗМІ, все ж засудила повстання. Так само відреагував і Європейський Союз. Відомо, що усі країни регіону підтримали чинного президента Болівії. Зокрема це Уругвай, Мексика та Колумбія.

Згодом Арсе з міністрами виступив по телебаченню, назвавши те, що відбувається в Ла-Пасі, спробою держперевороту. Під час звернення до нації президент закликав мешканців країни "захистити демократію". Також склало присягу нове керівництво збройних сил Болівії. Арсе призначив новим головнокомандувачем ЗС Болівії генерала Хосе Вілсона Санчеса, який одразу ж наказав військовим відступити, і армія, схоже, підкорилася.

Чим завершилось повстання в Болівії?

Після звернення президента Арсе на вулиці прийшли тисячі громадян, які підтримали чинне керівництво держави. Згодом генерал Суньїгу був затриманий біля військового командного центру та звинувачений у тероризмі та збройному повстанні. А військові, які підтримали переворот, відступили з урядового кварталу в Ла-Пасі.

"До пізнього вечора в Ла-Пасі з'явилося багато ознак того, що уряд відновлює контроль. Президент Арсе пройшов головною площею, яку зайняли військові, і привітав своїх прихильників, перш ніж повернутися до палацу", - пише Bloomberg.

Ще деякі деталі про Арсе та Болівію

Президент Болівії Арсе на початку червня взяв участь у Петербурзькому міжнародному економічному форумі. Він також провів переговори з диктатором Володимиром Путіним. Тоді лідер країни говорив про важливість зміцнення двосторонніх відносин із РФ.

Арсе та Путін
Арсе та Путін

Болівія є одним зі світових лідерів із запасів літію, який необхідний для виробництва акумуляторів. Попит на нього зростає з кожним роком. Розробкою місцевих родовищ займається "Росатом", який виграв тендер у 2023 році. Через це прокремлівські аналітики пишуть, що за спробою перевороту стоїть американська влада, яка хоче послабити Росію. Однак про можливу антиросійську позицію повстанця Суньїгу нічого невідомо, тож це можуть бути лише здогадки російських пропагандистів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube