В ЄСПЛ вважають, що порушень у кримінальних справах проти Саакашвілі немає
Європейський суд із прав людини не знайшов підстав для сумнівів у справедливості кримінального провадження проти колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі. Як заявили в ЄСПЛ, порушень у кримінальних справах проти Саакашвілі немає. Йдеться про дві окремі групи кримінальних проваджень, порушених проти колишнього президента Грузії.
У своїй постанові, ухваленій Палатою з розгляду цієї справи, ЄСПЛ дійшов висновку, що порушень статей 1 і 3 Європейської конвенції з прав людини (щодо права на справедливий судовий розгляд і права бути викликаним до суду та представити свою версію подій) під час розгляду не було.
Також суд вирішив, що не було порушень статті 7 (відсутність покарання без закону) Європейської конвенції. З огляду на обставини справи, Саакашвілі міг припускати, що використання свого права на помилування з метою перешкодити здійсненню правосуддя у справі про вбивство потягне за собою кримінальну відповідальність за грузинським законодавством.
Суд також відхилив скарги Саакашвілі про наявність політичного мотиву під час початку кримінального переслідування щодо нього, оскільки обвинувачення проти Саакашвілі були серйозними та обґрунтованими. Водночас в ЄСПЛ додали, що Саакашвілі ще може оскаржити рішення першої палати у Великій палаті Суду.
"У зв'язку з цим суд взяв до уваги, що звинувачення, висунуті проти пана Саакашвілі, були серйозними та обґрунтованими, що в матеріалах справи містилася значна кількість як прямих, так і непрямих доказів проти нього, що національні суди провели повністю змагальний процес, під час якого його адвокат мав змогу допитати всіх основних свідків та в інший спосіб заперечити докази проти нього, і що, перш за все, судові рішення були належно вмотивованими", - йдеться в заяві ЄСПЛ.
В основі позову Саакашвілі проти Грузії до ЄСПЛ лежали два кримінальні процеси проти нього. Перша справа стосувалася нападу, скоєного 2005 року на члена парламенту, а друга - помилування, яке Саакашвілі 2008 року надав чотирьом колишнім високопоставленим чиновникам Міністерства внутрішніх справ, засудженим за вбивство. Розслідування цих двох справ почали після того, як новосформований 2012 року уряд Грузії офіційно оголосив пріоритетним завданням розслідування злочинів, скоєних у минулому.
Саакашвілі перебуває в ув'язненні з 1 жовтня 2021 року. У Грузії його звинувачують за кількома кримінальними справами. За двома з них ще до його повернення до Грузії було ухвалено обвинувальні вироки. Ще у трьох справах тривають судові розгляди. Сам Саакашвілі вважає всі висунуті йому обвинувачення і вже винесені вироки політично мотивованими.
Європейський суд з прав людини відхилив уже кілька позовів Міхеіла Саакашвілі. В тому числі і проти України. Раніше Саакашвілі заявив про порушення своїх прав у 2017 році, коли його було позбавлено українського громадянства, і в 2018 році після порушення проти нього кримінальної справи, арешту та видворення з України. Він подав заяву до Європейського суду з прав людини 26 березня 2018 року. Проте ЄСПЛ відхилив позов Саакашвілі проти України щодо позбавлення громадянства.
Нагадаємо, що “Інформатор” вже писав, як мама експрезидента Грузії подарувала, вочевидь від сина, маленькій внучці Жасмін квартиру у Києві. Вартість нерухомості по декларації Лізи Ясько (яка і народила у 2022 році дочку від Саакашвілі) - 5 млн 613 тисяч гривень. Також бабуся подарувала онучці мільйон гривень для сплати податків за апартаменти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.