Спадок Да Вінчі: за що насправді судиться Аліна Михайлова, заради захисту якої Чорновола кинули у смітник

Читать на русском

В соцмережі розгорається скандал довкола заяв колишнього нардепа Чорновола та спадщини, яка відкрилась після смерті українського захисника. Прибічники різних політичних таборів взяли на себе сміливість вирішувати, хто та як має себе поводити.

Читать на русском
Да Вінчі
До суду потрапив позов щодо встановлення факту спільного проживання

В соцмережі розгорається скандал довкола заяв колишнього нардепа Чорновола та спадщини, яка відкрилась після смерті українського захисника. Прибічники різних політичних таборів взяли на себе сміливість вирішувати, хто та як має себе поводити.

Тараса Чорновола, якого 13 червня кинули у бак для сміття, звинувачують у нападах на вдову Героя Війни Дмитра Коцюбайла Да Вінчі. Прихильники Порошенка у соцмережах називають її "Маліною", її зокрема звинувачують у тому, що вона позивається щодо майна свого чоловіка. До речі, вони з Да Вінчі не встигли оформити відносини згідно із законом і жили у цивільному шлюбі. Інформатор-Україна з'ясував, що ж це за судові справи, в яких фігурує Аліна Михайленко.

 

Все почалося зі срача у Facebook

Допис Тараса Чорновола у Facebook, в якому він назвав Аліну Михайлову "підолігархічною шмарою", викликав у соцмережах срач, у якому прибічники Чорновола звинувачували Аліну Михайлову у тому, що вона позивається щодо майна Да Вінчі. Йшлося зокрема про позов щодо квартири.

 

Чому Чорновола закинули у смітник та як з цим пов’язана спадщина «Да Вінчі» 3
Чому Чорновола закинули у смітник та як з цим пов’язана спадщина «Да Вінчі» 4

Дехто звинувачує дівчину у корисливих цілях, начебто вона хоче позбавити спадщини – квартири у Києві згорьованих батьків. 

Чому Чорновола закинули у смітник та як з цим пов’язана спадщина «Да Вінчі» 5

Але те, про що насправді йдеться у судових позовах, пов'язаних з Аліною Михайловою і те, що їй закидають у соцмереджах – це дві великі різниці. Звинувачення в соцмережах є далекими від правди. 

 

Про яку квартиру йде мова

Згідно з реєстром судових рішень, у квітні 2023 року наречена «Да Вінчі» звернулась до приватного нотаріуса щодо спадщини Дмитра Коцюбайло. 

Чому Чорновола закинули у смітник та як з цим пов’язана спадщина «Да Вінчі» 7

Там дівчині пояснили, що за Цивільним кодексом вона має право на спадкування, якщо в суді доведе, що проживала з «Да Вінчі» у цивільному шлюбі не менше, як 5 років. Якщо рішення суд прийме на її користь, то вона матиме право отримати частку майна у четверту чергу. Тобто після батьків та інших родичів.

Нагадаємо, що Аліна Михайлова та Дмитро Коцюбайло не були офіційно зареєстровані як чоловік та дружина. Щоб підтвердити спільне проживання Аліна звернулася як до зацікавлених осіб до родичів Дмитра та знайомих їх родини.

Що було у суді

У позові до Івано-Франківського міського суду Михайлова зазначила, що у травні 2017 року познайомилася з Дмитром Коцюбайлом у лікарні в Авдіївці Донецької області. Тоді вона працювала парамедиком медичного батальйону «Госпітальєри», а Дмитро – командиром першої окремої штурмової роти Добровольчого Українського Корпусу «Правий сектор».

«Проживаючи щодня пліч-о-пліч на лінії вогню, захищаючи Україну, Дмитро Коцюбайло та Аліна Михайлова закохалися. З червня 2017 року вони почали жити разом як одна сім'я на базі першої окремої штурмової роти ДУК «Правий сектор», де вели спільне господарство, мали загальний бюджет, харчування, загальні витрати. Вони завжди були разом як на позиціях на фронті, на базі роти, так і у цивільному житті. Наприкінці 2019 року вони придбали квартиру в Києві, разом планували дизайн, зробили ремонт, де й жили однією родиною у власній квартирі. Пара неодноразової їздила на відпочинок Україною та за кордон», – йдеться в ухвалі суду.

Проте суддя Олег Шамотайло відмовив у відкритті провадження через юридичні тонкощі. Михайлова звернулася до суду із заявою за правилами окремого провадження, хоча таку історію мали розглядати як повноцінну цивільну справу.

Це не означає, що постанову неможна буде оскаржити. До того ж за словами адвоката Михайлової Марка Бєлкіна, у родині Коцюбайлів немає майнових суперечок. 

Що кажуть адвокати

За словами адвокатки Ольги Погрібної, законодавство України не надає офіційного визначення поняттю «цивільний шлюб», але сімейний кодекс України визначає, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

«В 99,9% для підтвердження фактів проживання однією сім'єю потрібно відповідне рішення суду. Тому, якщо чоловік та жінка мешкають однієї сім'єю без реєстрації шлюбу, я рекомендую укладати відповідний договір при придбанні майна та фіксувати всі придбання та витрати», - говорить Ольга Погрібна та зазначає, що якщо не було угод, то шлях до отримання своєї частки у спадщині може бути важким.

З нею згодний й адвокат Віталій Погосян. Проте він каже, що суспільний резонанс навколо цієї історії може зіграти свою роль – справа буде розглядатися швидше.

«Нажаль, «цивільний» шлюб має негативні наслідки саме в таких випадках. Доказування в суді має тривалий характер, і, невідомо, яке рішення прийме суд. Тим більш, що зараз, шлюб можна укласти протягом декількох годин», - вважає Віталій Погосян.

У разі спадкування в цивільному шлюбі, то представників таких родин дійсно Цивільний кодекс відносить до четвертої черги. В цьому разі мало шансів отримати хоть щось.

«За таких умов, отримати спадщину, перебуваючи в четвертій черзі, можна лише за умови відсутності спадкоємців попередніх черг (тобто за відсутності у померлого дітей, батьків, братів, сестер, баби, діда, дядька, тітки)», - пояснив адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов. Він нагадав, що спадщину можна отримати, якщо був заповіт, або якщо хтось з подружжя знаходився на утриманні померлого.

Правники наголошують, що для суду буде важливим те, що за роки спільного проживання пара набула саме спільне майно.

«Це потрібно буде підтвердити доказами, що майно було придбано спільно, а не з особистих якихось джерел. Наприклад, якщо майно подарував хтось з родичів особисто комусь з подружжя. Якщо спільне придбання можна підтвердити документально, то можна претендувати на свою долю», - сказав адвокат Кирило Сидоренко.

 

Все почалося з образ Чорновола

Пост Чорновола, що був оприлюднений 29 травня 2023 року, наразі видалено. Але зберіглися його скріни. У пості Чорновол обурився, що бесіду з Аліною Михайловою транслював канал, що пов'язують з екс-президентом Петром Порошенком.  

Чому Чорновола закинули у смітник та як з цим пов’язана спадщина «Да Вінчі» 1

«Зараз ця вся мерзота повністю заповнює їхній зелено-ватний телемарафон, куди нормальним чесним людям доступу фактично нема, то давайте зробимо так, щоб ще й обмежені Зеленським у трансляції канали також тільки зелених та підолігархічних шм*р показували. Це ж яка «загальнонаціональна єдність» появиться» - написав Чорновіл, прикріпивши до своєї публікації уривок з інтервʼю Михайлової.

 

Вже 31 травня Чорновіл заявив, що його не так зрозуміли. Начебто він не ображав Михайлову, проте його вже ніхто не слухав. 

«Отвєтка» Чорноволу прилетіла вранці 13 червня. Якісь молоді люди оточили на вулиці в Києві колишнього народного депутата, облили його зеленкою та кинули у смітник. Активісти вигукували, що «так буде з кожним зрадником» та «ганьба».

люстрація Чорновола
Екснардепа Тараса Чорновола кинули у смітник. Фото УНІАН

Раніше Інформатор поспілкувався з Чорноволом. Він стверджує, що напад на нього є замовленим, а те, що з ним трапилося – помста за його політичну позицію

Інформатор також писав, що відомо про Тараса Чорновола, який атакував наречену загиблого «Да Вінчі».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.