Так само як і день літнього сонцестояння не є найспекотнішим днем року
Можливо ви помітили, що останні місяці літа деколи виявляються найспекотнішими, хоча світловий день скорочується. Подібним чином, кінець зими завжди здається набагато більш прохолодним, ніж це було в так званій похмурій середній частині. Ця дивина називається сезонним відставанням. Простіше кажучи, дата максимальної середньої температури повітря – найспекотнішого дня в році – завжди наступає після дати максимуму сонячної інтенсивності, яка відбувається в день літнього сонцестояння, пояснює IFLScience.
Наприклад, найспекотніший день 2024 року в США стався на початку жовтня, через три місяці після 21 червня, дати літнього сонцестояння в північній півкулі. В Україні найбільш спекотно також було наприкінці літнього сезону.
Взимку це явище також працює навпаки. Дата мінімальної середньої температури повітря, або найхолоднішого дня, настає через деякий час після того, як найкоротший день у році приносить мінімальну сонячну інтенсивність.
Основною причиною сезонного відставання є те, що Земля має великий об'єм води, близько 71% свої поверхні. Це відіграє ключову роль у регулюванні клімату, коли вода випаровується й підвищує температуру навколишнього повітря.
Отже, щоб досягти точки, коли стане достатньо жарко, потрібно багато енергії, адже вода не закипає одразу. Те саме відбувається з планетою: погода сильно змінюється тоді, коли океани на ній нагріваються чи вистигають.
Щоб погода стала теплішою, потрібно набагато більше часу, ніж ми могли б спочатку припустити. Подібним чином потрібен час, щоб знову охолонути.
Земля теж відіграє певну роль у регулюванні клімату. Проте значно меншою мірою, ніж вода – не лише тому, що землі менше, ніж води. А й тому, що земля має нижчу теплоємність.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.