Скоротити армію та знести всі пам'ятники Бандері. Що вимагала росія від України на переговорах рік тому

Читать на русском

Росіяни бачили загрозу у пам'ятниках Степану Бандері та Роману Шухевичу. Боялись факельної ходи та "нациків". Тому рік тому на переговорах висунули 12 пунктів капітуляції, які Україна відкинула.

Читать на русском
Скоротити армію та знести всі пам'ятники Бандері. Що вимагала росія від України на переговорах рік тому
Перші переговори між росією та Україною

Росіяни бачили загрозу у пам'ятниках Степану Бандері та Роману Шухевичу. Боялись факельної ходи та "нациків". Тому рік тому на переговорах висунули 12 пунктів капітуляції, які Україна відкинула.

Президент Володимир Зеленський назвав умову переговорів з рф, а українці згадали, якими були вимоги окупантів рік тому - на перших перемовинах від початку російсько-української війни.

У так званому "документі" на 12 пунктів, який фактично означав повну капітуляцію України, окупанти озвучили ряд абсурдних вимог, а подробиці цих ультиматумів дослідило видання "РБК Україна".

Серед російських ультиматумів були неодноразово озвучені вимоги провести "денацифікацію", "демілітаризацію", нейтралітет та позаблоковість України, визнати російську окупацію Криму та незалежність фейкових  "Л/ДНР", визнати державний статус російської мови, "захист канонічного православ'я", діяльність російських шкіл, розблокувати російські ЗМІ, йшлося і про гарантії постачання води до окупованого Кримського півострова.

Окупанти хотіли також заборонити в Україні факельні ходи, демонтувати всі пам'ятники Степану Бандері та іншим лідерам українського визвольного руху, перейменувати вулиці Бандери тощо. Під "демілітаризацією" малося на увазі скорочення чисельності української армії та озброєнь, відведення військової техніки до місць постійної дислокації. При цьому йти на симетричний хід – вивести назад свої війська та техніку, росіяни не хотіли, що фактично означало б здачу їм українських міст, які вони не змогли взяти під час бойових дій.

Хід переговорів також показав неймовірну прірву між українською та російською культурами.

"Вони згадали про пам'ятник Шухевичу на Закарпатті, кажуть нам: ви ж можете подзвонити туди, сказати їм, щоби зняли. Ми говоримо: ні, не можемо, це компетенція місцевого самоврядування. Громада зібралася та проголосувала, щоб встановити пам'ятник. Вони: у сенсі проголосувала?" – згадує співрозмовник РБК-Україна.

Україна відкинула вимоги росіян

Звісно, українці не погодились на капітуляцію. Відтак, було прийнято рішення, що російські вимоги будуть обговорюватися на наступних етапах переговорів, які відбулися 3 та 7 березня вже у Білорусі. Ці переговори проходили в Біловезькій пущі на території резиденції Лукашенка, прямо біля польсько-білоруського кордону. Для української делегації цей шлях став трохи коротшим, але з часом все більше розглядалася можливість перенести місце переговорів в іншу країну.

Україна пропонувала Ізраїль та Швейцарію, тоді як росія запропонувала Сербію. В результаті домовилися про Туреччину як місце проведення наступних переговорів, оскільки її керівництво від самого початку активно виступало як посередник.

Переговори у Туреччині

Дмитро Кулеба та Сергій Лавров провели перші переговори в Анталії 10 березня, але на жаль, не змогли досягти жодної угоди. Кулеба представляв Україну із реальними повноваженнями та зв'язком з керівництвом країни, що дозволяло узгоджувати будь-які рішення негайно. Натомість, Лавров не мав повноважень, а тільки відвідав Туреччину з поваги до Ердогана. Українська пропозиція стосовно встановлення гуманітарного коридору з Маріуполя була відхилена, і роль Туреччини як медіатора була безрезультатною.

Після переговорів, Лавров заявив, що росія не має планів нападати на інші країни, зокрема на Україну. Але з таким підходом не могло бути мови про будь-який конструктив. Тим не менше, Туреччина продовжувала зусилля, і голова МЗС Мевлют Чавушоглу виконував роль дипломата, відвідавши як Москву, так і Львів. У результаті, 29 березня у Стамбулі відбулася повноцінна зустріч української та російської делегацій - це була остання реальна спроба дипломатичного врегулювання конфлікту.

Скоротити армію та знести всі пам'ятники Бандері. Що вимагала росія від України на переговорах рік тому 1

"У Стамбулі відчувалася різниця в порівнянні з Антальєю, бо делегації знали одна одну, була вже якась комунікація, за столом не було вже супер-напруження, нібито було бажання домовитися. Те, що вийшло на публіку за підсумками, виглядало як основа для компромісу, це була спроба знайти політичне рішення", – розповів співрозмовник РБК-Україна.

Один із найвидиміших наслідків переговорів полягав у тому, що російська сторона прийняла рішення "кардинально зменшити військову активність на київському та чернігівському напрямках", що по суті означало деокупацію Північної України. За інформацією співрозмовників видання РБК-Україна, це було запропоновано як своєрідну "послугу", хоча насправді на той момент росія не могла належним чином забезпечити свої угруповання в регіоні, тому її відступ був вимушеним.

Після саміту в Стамбулі росія вимагала паузу, щоб детальніше вивчити українські пропозиції, а Україна намагалася скласти проекти "гарантій безпеки" разом із західними партнерами.

Водночас у цей час російські окупанти скоїли жахливі злочини у Бучі. Це призвело до того, що переговорний процес став фактично неможливим. Перш за все через настрої українського суспільства. Також західний світ нарешті прокинувся і зрозумів, з ким має справу. Допомога Україні з боку військових поступово збільшувалась, а говорити про абстрактний мир стало менше, а про перемогу України - більше.

Після Стамбула було декілька наступних раундів переговорів по відеозв'язку, проте з кожним наступним раундом ставало все більш очевидним, що жодних позитивних результатів вони не принесуть. Нарешті, Україна просто припинила участь у переговорах.

Переговори з рф

Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що готовий до компромісу з рф та переговорів заради миру. Але він не збирається зустрічатися та  вести переговори з путіним, оскільки його словами категорично неможливо довіряти. Російський диктатор постійно говорить одне, а робить зовсім інше, та й взагалі після повномасштабного вторгнення путін для Зеленського став буквальним «ніким».

Глава держави упевнений, що росія не хоче переговорів. Очевидно, що мир не є їхньою метою, тож і про справедливі переговори мова йти не може. Президент України додав, що так вирішив і сам путін. Наш президент не збирається більше давати ворогу шанс виграти час за рахунок брехні. Ми вже намагалися знайти мирні рішення, проводити переговори, а в підсумку рф постійно їх порушувала. Далі мова йде вже лише про повне звільнення всієї території України, і ворог не отримає жодного перепочинку. 

Нагадаємо, ми писали, чи готові українці до переговорів з росією через масовані обстріли міст.

Також Інформатор писав, як і для чого іноземні ЗМІ підштовхують Зеленського до перемовин з рф.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.