Авіатрафік країн ЄС повернеться до показників 2019 року тільки у 2025 році
Обмеження на польоти цивільної авіації в повітряному просторі України діятимуть до 2029 року. Такі ж заходи стосуються Молдови, росії та Білорусі. Авіагалузь країн Європи продовжує відновлюватися.
Про це йдеться у звіті Європейської організації з безпеки повітряної навігації (Eurocontrol). Експерти відзначають, що показавши хороші результати влітку 2022 року, авіагалузь країн Європи продовжує відновлюватися після пандемії COVID-19, чому, серед іншого, сприяє відкриття кордонів Китаєм із середини січня 2023 року. При цьому, на галузь впливає повномасштабне вторгнення росії на територію України.
"Ніякого повернення до "нормальних" маршрутів (до закриття повітряного простору України і росії) до кінця семирічного горизонту не очікується", - наголошується у звіті.
Серед ключових факторів, які впливають на прогноз відновлення авіагалузі, крім заборони на польоти, експерти виділяють загальне погіршення економічної ситуації. Зокрема, негативно на авіатрафіку може позначитися перегляд у бік зниження прогнозу ВВП на 2023 і 2024 роки через вплив енергетичної кризи. Високі ціни на енергоносії та криза вартості життя вплинуть на попит на поїздки. Вантажний сегмент авіаперевезень сильно постраждав через обмежену роботу ключових вантажних перевізників.
"Після збільшення попиту під час пандемії ринкова частка сегмента All-Cargo повернулася до допандемічного рівня (4,2%) у 2022 році. Падіння вантажоперевезень, викликане вторгненням росії в Україну, зараз сильно впливає на цей сегмент", - відзначається у звіті.
У Eurocontrol очікують, що авіатрафік країн Євросоюзу повернеться до показників 2019 року тільки у 2025 році. Варто додати, що Україна повністю закрила свій повітряний простір для цивільних літаків 24 лютого 2022 року.
Українське небо закрите для польотів цивільних літаків вже понад рік з початку війни, але деякі авіакомпанії заявляють про готовність виконувати рейси в Україні якомога раніше після перемоги. Комерційний директор Bees Airline Олександр Джиджора вважає, що після відкриття повітряного простору України відновлення польотів відбудеться в стислі терміни.
"Першими на ринок повернуться саме іноземні компанії, які по суті не отримають відразу конкуренції з боку українських авіакомпаній. Тому що останнім буде потрібен певний час, щоб відновити свою роботу", – сказав Джиджора.
На думку Джиджори, швидкому відновленню польотів сприятиме велика кількість українців, що наразі перебувають за кордоном. Їхнє тривале перебування там створило велику кількість нових знайомств, багато хто залишиться на тривалий час або приймуть рішення залишитися.
"Це сприятиме великій міграції населення, а отже сформується великий попит на авіаперевезення. Можливо, відновлення попиту не відбудеться миттєво, але я впевнений, що в напрямку Європи та Кавказу на це знадобиться лише декілька місяців", – припустив Джиджора.
Також сприятиме відновленню пасажиропотоку активність, пов'язана з відновленням країни, яка передбачає велику кількість ділових подорожей необхідних спеціалістів. На його думку, найповільніше відновлюватимуться туристичні напрямки. Але на них також буде попит, оскільки реалізується потенціал нереалізованого попиту на відпочинок. Найбільш ймовірним є відновлення роботи авіакомпанії SkyUp, яка зуміла організувати операційну діяльність за кордоном і має повну комплектацію по персоналу, вважає Джиджора.
Раніше ми писали, що росія поширює фейковий документ щодо причини авіакатастрофи в Броварах. Крім того, у 2023 році по всьому світу зростуть ціни на авіаквитки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.