Скільки разів Зеленський порушував закони та Конституцію на посаді Президента України

Ми порахували всі відомі випадки

Скільки разів Зеленський порушував закони та Конституцію на посаді Президента України

У вівторок, 14 грудня, ексглава Офісу Президента України Андрій Богдан дав велике інтерв'ю журналісту Дмитру Гордону. Протягом трьох годин Богдан переважно критикував Володимира Зеленського та його оточення, зокрема, заявляв про порушення законодавства.

Ми зацікавилися і вирішили перевірити, як і скільки разів Зеленський порушував закони України та головний із них — Конституцію — на посаді глави держави. Читайте про це у матеріалі Інформатора.

Зеленський програв сім судових справ

Якщо говорити про доведені порушення, то їх 7. Як з'ясували журналісти Bihus.info, Верховний Суд задовольнив сім позовів до Володимира Зеленського. За двома з них рішення остаточне, в інших, що залишилися, суд розглядає апеляцію з боку президента.

  1. У 2019 році Володимир Зеленський скасував указ Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради з питань телебачення та радіомовлення. Суд визнав таку спробу звільнення незаконною і наголосив, що не можна звільнити людину, просто скасувавши акт про її призначення.
  2. Так само у 2021 році Зеленський звільнив голову Конституційного суду України Олександра Тупицького. Верховний Суд визнав це рішення незаконним, як і попереднє. Зеленський подав апеляцію.
  3. Також президент програв справу за позовом особи з інвалідністю війни Віктора Ващенка із Мелітополя. Згідно із Законом “Про звернення громадян”, глава держави має особисто відповідати на звернення осіб з інвалідністю внаслідок війни, але Віктору Ващенку надійшла відповідь від співробітників Офісу Президента, а не від Зеленського. Верховний Суд визнав бездіяльність президента протиправною. Рішення вже набуло чинності.
  4. Також Верховний суд задовольнив позов В'ячеслава Плескача до Зеленського, який стосувався ненадання інформації у відповідь на запит. На це рішення президент подав апеляцію.
  5. А також справа №6 та №7. У 2019 році Зеленський скасував укази Порошенка про присвоєння Артуру Герасимову, Володимиру Ар'єву та Георгію Логвинському дипломатичних рангів. Суд вирішив, що такі дії президента є порушенням закону про Дипломатичну службу. У цій справі Зеленський також подав апеляцію.

 

Інші порушення

Насправді різного роду порушення законодавства Зеленський став допускати лише прийшовши до влади. 2019 року активісти навіть запустили спеціальний сайт, де рахували порушення президента за час каденції. Щоправда, 2021 року він вже не працює.

Справу проєкту продовжили ЗМІ, тому на сайті Букви з'явився лічильник порушень Володимира Зеленського. Станом на 15 грудня 2021 року там налічується понад 50 таких епізодів.

На думку експертів, карусель порушень розпочалася 21 травня 2019 року, коли Володимир Зеленський розпустив парламент та призначив дострокові вибори, що суперечило Конституції.

Порушення під час вирішення кадрових питань

Окрім ситуацій із Тупицьким, Горковенко та іншими, про які ми розповідали вище, були й інші сумнівні епізоди. Наприклад, у тому ж 2019 році Зеленський звернувся до Кабміну з поданням про звільнення Луценка з посади Генпрокурора без достатніх правових підстав. Це порушення Закону "Про прокуратуру".

Також ознаки порушення двох статей Конституції можна побачити у спробі президента звільнити керівників регіональних митниць та у примусі в.о. голови Державної фіскальної служби написати заяву на звільнення. А рішенням звільнити голову КСУ Тупицького Зеленський, ймовірно, порушив одразу вісім статей Конституції України — 6, 8, 19, 106, 147, 149, 149-1 і 153.

Загалом таких порушень журналісти нарахували близько 15.

Виступи російською мовою

За час своєї каденції Зеленського близько 10 разів викрили у використанні недержавної мови. Російською президент спілкувався на форумах, записував відеозвернення і давав інтерв'ю. Останній раз у публічному просторі Зеленський перейшов на російську мову під час прес-марафону із 30 журналістами.

Президент України, згідно з Конституцією, під час виконання своїх повноважень має говорити виключно державною мовою, якою, нагадаємо, у нас є українська. Виходячи з цього, говорячи російською публічно, Зеленський близько 10 разів за час каденції порушив статтю 10 Конституції України.

Ігнорування законопроєктів

Ще одне, а точніше, навіть вісім порушень Конституції від Зеленського — він не підписує і не ветує деякі законопроєкти, які передають йому на підпис.

За законом президент має 15 днів, щоб підписати документ або накласти на нього вето і зі своїми зауваженнями повернути до парламенту. Однак цей термін вже минув у восьми законопроєктів, деякі з них і зовсім чекають своєї долі майже рік. Підрахували та розібрали ці законопроєкти журналісти “Бабеля”. Цим Зеленський вісім разів порушив статтю 94 Конституції України.

Перевищення повноважень

Легендарною “Вийди звідси, розбійник” стосовно секретаря міськради Борисполя також є порушенням. Президент не має повноважень втручатися в роботу органів місцевого самоврядування. Вигнавши секретаря, Зеленський порушив статті Конституції про місцеве самоврядування.

 

Щонайменше сім разів глава держави перевищував свої повноваження, нарізаючи завдання Кабінету Міністрів. У тому числі його доручення знизити комунальні тарифи. Така поведінка порушує статті Конституції України щодо роботи Кабінету Міністрів.

Невнесення відомостей до декларації

У 2019 році сім'я Зеленського отримала кошти в рахунок погашення вартості облігацій внутрішньої державної позики на 5,1 млн грн. і придбала ОВДП на 5,2 млн. грн. Вартість цих облігацій перевищувала 50 прожиткових мінімумів, тому Зеленський мав повідомити про зміни у майновому стані протягом 10 днів з моменту купівлі та продажу ОВДП, але не зробив цього. Про порушення він сам повідомив у НАЗК.

Рекордне порушення

Пам'ятаєте "5 питань Зеленського"? Якщо не пам'ятаєте, то можна прочитати тут. Опустимо той факт, що чітких результатів досі так ніхто й не оголосив, а зосередимося на тому, що проведення опитування також є порушенням Конституції.

Скільки разів Зеленський порушував закони та Конституцію на посаді Президента України 1

Якщо точніше, то статей 17, 19, 69, 75, 92, 93, 102, 106, 116, оскільки проведення будь-яких опитувань не входить до повноважень Президента України.

У юристів є багато питань також щодо санкцій Ради нацбезпеки та оборони України, боротьби з олігархами та інших ініціатив. На думку експертів у сфері права, цими діями президент виходить далеко за межі своїх повноважень.

Чому Зеленський обіцяв піти, але не пішов

Напевно, ви пам'ятаєте, що ще будучи кандидатом у президенти Володимир Зеленський пообіцяв піти з посади, якщо порушить закон.

 

Очевидно, півсотні порушень Законів України не враховуються? Як з'ясувалося, Володимир Зеленський мав на увазі не будь-яке порушення закону, а якесь конкретне. У відповіді на запит із цього приводу повідомляється, що заява Зеленського була зроблена у контексті розмови про корупційні схеми в управлінні державою. І з цього приводу думка глави держави не змінилася.

Не можна сказати, що за час, який Зеленський провів на посаді Президента України, довкола нього не відбувалися корупційні скандали... Втім, це вже зовсім інша історія.

Скільки разів Зеленський порушував закони та Конституцію на посаді Президента України 2

Раніше повідомляли, що Зеленський підписав закон про державний бюджет України на 2022 рік.

Також розповідали, про що говорили Зеленський та Байден.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube