Скандал в Одеській МСЕК: понад 40 військовозобов'язаних купили інвалідність - які були розцінки

Лікар-організатор схеми може сісти на 10 років

співробітник ДБР, затримання, обшук, долари
Вартість послуг для ухилянтів у Одесі була до 12 тис. доларів США, залежно від складності діагнозу та необхідної групи інвалідності

Державне бюро розслідувань (ДБР) 29 жовтня заявило про розкриття корупційної схеми в Одеській обласній МСЕК. 13 лікарів з установ по всьому місту за хабар від 6 до 12 тис. дол. оформляли чоловікам непридатність до військової служби. Суми, знайдені під час обшуків (понад 80 тис. доларів готівкою), не так вражають, як при скандалах в інших МСЕК, проте вилучено три автомобілі преміумкласу, розповили у пресслужбі ДБР.

Слідство встановило вже 42 військовозобов'язані, які купили діагноз. А також двоє військових, які пішли до СЗЧ та намагалися купити довідку. 

Слідчі з'ясували, що лікарі вигадували здоровим чоловікам діагнози та виготовляли необхідну медичну документацію на підтвердження "історії хвороби", навіть, робили "знімки МРТ". Надалі, військовозобов’язані, з пакетом готових документів йшли до МСЕК, де їх зустрічали "підготовлені" члени комісії для оформлення групи інвалідності.

Скандал в Одеській МСЕК: понад 40 військовозобов'язаних купили інвалідність - які були розцінки 1

Вартість послуг складала від шести до 12 тис. доларів США, залежно від складності діагнозу та необхідної групи інвалідності.

Співробітники ДБР провели 28 обшуків за місцем роботи та проживання фігурантів. Під час обшуку у МСЕК було виявлено та затримано двох військовослужбовців, які знаходились у розшуку за фактом самовільного залишення військової частини та п’ятьох "клієнтів" призовного віку, які знаходилися в розшуку за фактом ухилення від військової служби та намагались оформити фіктивну інвалідність.

Лікаря-організатора злочинної схеми, який працював у Одеської обласної клінічної лікарні, затримано та повідомлено про підозру в одержанні неправомірної вигоди службовою особою (ч. 3 ст. 368 КК України). Вирішується питання щодо повідомлення про підозри іншим учасникам схеми. Санкція статті передбачає покарання до десяти років позбавлення волі.

МСЕК: скандали та ліквідація

Після низки гучних корупційних скандалів президент України Володимир Зеленський анонсував ліквідацію структури МСЕК до кінця 2024 року. Верховна Рада України 29 жовтня прийняла законопроєкт №11225 щодо реформування медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Нововведення спрямовані на вдосконалення процедур та забезпечення більшої прозорості. Так, однією з ключових змін в роботі МСЕК стане можливість онлайн-участі осіб на засіданнях МСЕК, що зменшить витрати часу та коштів для пацієнтів. Крім того, Верховна Рада підтримала передачу функцій центральної МСЕК інституту медико-соціальних проблем інвалідності у Дніпрі

Всіх українців, які оформляли собі інвалідність у війну, перевірятимуть протягом трьох наступних місяців. У п'ятницю, 25 жовтня, відповідне рішення ухвалив Кабмін. Водночас директор НАБУ Семен Кривонос вже встиг нагадати про кримінальну відповідальність для тих, хто не лише отримував, алей давав хабарі.  За його словами, у випадку з МСЕК покарання за хабарництво мають понести обидві сторони. При цьому Кривонос каже, що конкретно справою очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи вже займаються детективи НАБУ, жодних інших подробиць він не оприлюднював. 
За словами очільника СБУ Василя Малюка, протягом 2024 року 64 посадовцям різних рангів МСЕК повідомлено про підозру у вчиненні корупційних злочинів. Також дев'ять осіб уже засуджено. При цьому за результатами перевірки 4106 висновків про інвалідність скасували.

Нагадаємо, скандальну очільницю МСЕК Крупу, у якої знайшли шість мільйонів доларів, відправили за ґрати. Справою займається НАБУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube