Сильна і незалежна: як змінювалося населення України за 30 років

Читать на русском

Чому населення нашої країни скорочується і що може допомогти в цій ситуації

Читать на русском
Сильна і незалежна: як змінювалося населення України за 30 років

Чому населення нашої країни скорочується і що може допомогти в цій ситуації

30 років - чудовий вік, щоб підвести підсумок. В Україні сталася маса змін, свідками яких були і є кілька поколінь. Тепер країна відрізняється від тієї, яка дісталася нам після СРСР, але що змінилося?

Інформатор запускає цикл статей, в яких аналізує статистику і визначає переломні моменти і разом з експертами з'ясовує, чому так сталося. Почнемо з населення. 

До 1993 року чисельність не особливо змінювалася, а потім повільно, але неухильно падала. Ніяких позитивних змін не було, навіть навпаки - якщо до 2014 року скорочення відбувалося поступово, то лише за один рік українців стало на 2 мільйони 486 тисяч 200 осіб менше. Причини зрозумілі - війна, окупація Донецької, Луганської областей і АР Крим, що унеможливило перерахування населення України в повному обсязі. Втім, і після цього негативна тенденція не припинилася - за п'ять років в нашій країні стало на 1 мільйон 341 тисячу людей менше. 

 

Население Украины

НАРОДЖУВАНІСТЬ І СМЕРТНІСТЬ

 

РОЖДАЕМОСТЬ И СМЕРТНОСТЬ

З року проголошення незалежності нашої країни і аж до 2001 року народжуваність невблаганно падала. Якщо у 1991 році на 1000 осіб народжувалося 12,1 дітей, то за 10 років цей показник впав до 7,7. У 1999 році стрімке падіння сповільнилося, а вже через два роки народжуваність пішла вгору. Однак зростання тривало без такого очевидного темпу, з яким йшло її скорочення. Воно зупинилося у 2012 році. Тоді в Україні народжуваність склала 11,4 дитини. Після цього народжуваність знову пішла на спад. На жаль, але за станом на 2020 рік її не вдалося підняти. 

На думку завідуючої відділенням демографічної політики Ірини Курило, мінімальна народжуваність у 2001 році була не тільки в Україні, але і в цілому в Європі. Причина - економічні проблеми.

"Значна інфляція, економічне падіння, соціальна нестабільність - такі потрясіння інститут сім'ї витримує дуже погано. Народжуваність падає, поки населення не пристосовується до нових умов або поки ситуація не починає виправлятися".

Також фахівець розповіла, що після відновлення економіки зростання народжуваності (зокрема - у 2002-2005 роках) не випадкове - воно діє за принципом компенсації:

"Зазвичай механізм такої, що в тяжкі часи люди відкладають народження дітей (особливо якщо це не перша дитина ) до кращих часів. Потім, коли дозволяє час, а ситуація виправляється, відбувається такий компенсаційний приріст". 

Епідемія коронавірусу, обмеження в економіці і бідність зіграли свою роль в тому, що останні два роки народжуваність падає. Ірина Курило сказала, що якщо ситуація з пандемією піде на спад, то в Україні через рік-другий можна очікувати приросту. Але через нестабільність складно сказати, коли це станеться. 

Завідувач відділом демографічного моделювання Олександр Гладун розповів про природні показники народжуваності, які могли б зупинити скорочення населення.

"10 жінок повинні народжувати 21 дитину. А у нас взагалі наближається до 11-12 . І якщо так буде продовжуватися, населення України буде скорочуватися. І я не бачу, як це зупинити. Це повинна бути зміна поведінки в суспільстві і економічна основа. Мені кажуть, що люди хочуть мати дводітні сім'ї. Але за фактом у нас сім'ї однодітні". 

На графіку смертності таких різких змін не було. Виняток - початок 90-х. До 1995 року людей вмирало все більше. Досягнувши показника у 15,4 померлих на 1 000 осіб, смертність пішла на спад, а з 1998 року знову почала зростати. Досягнувши пікового показника у 2005 році (16,6 померлих на 1 000 осіб), вона стала зменшуватися. З 2011 року зберігається стабільність в межах 14 осіб на 1000 українців. 

За словами Олександра Гладуна, смертність була підвищеною ще у 80-х через "перебудову". Причина не одна, вона криється в комплексі проблем. Перш за все, соціально-економічна криза, яка триває в Україні останні 30 років.

"Немає у людей грошей - вони менше звертаються до лікарів. Не фінансується система охорони здоров'я - медичні заклади не можуть надати відповідну допомогу. Мені важко оцінити, що більше, а що менше впливає, але це взаємопов'язані проблеми, які ґрунтуються на економічному розвитку", - повідомив фахівець.

Також він розповів про те, як у нас люди ставляться до свого здоров'я.

"Життя людини у нас не є цінністю як такою. На побутовому рівні потрібно міняти психологію теж. Куріння, алкоголізм, спроби самогубства. Від кого це залежить? Від людини? Від держави? Від оточуючих? Це комплексна проблема. Демографія не існує окремо від суспільства". 

МІГРАЦІЯ

 

Миграция

Перші три роки незалежності вона була вкрай нестабільною. У 1992 році приріст показав рекордні цифри - 287 800 осіб. Це був топовий показник за всі 29 років, але на жаль - зберегти його не вдалося. За 2 роки він впав до від'ємного значення - з України виїхало більше, ніж приїхало на 142 900 осіб. До 2001 року статистика практично не змінювалася, і тільки потім міграційний приріст пішов вгору. А у 2005 році перетнув межу і знову вийшов на позитивний результат - приїжджих стало більше. Відтоді приріст не був аномально високим і зберігав стабільність - від 100 до 200 осіб щороку. Виняток - стрибок у 2012 році, але і він глобально не вплинула на ситуацію. 

Нестабільну ситуацію на початку 90-х Олександр Гладун пояснив наслідком розпаду Союзу.

"Раніше це була одна країна, і люди їздили на роботу і селилися в різних республіках. Коли Союз розпався і все республіки стали самостійними державами, люди почали повертатися на свої території, де вони народилися, довго проживали або на ті території, які вони вважали кращими для подальшого життя".

За словами фахівця, так тривало протягом 10 років, потім ситуація стабілізувалася. 

Він також додав, що безвіз вплинув на трудову міграцію. Крім того, після початку війни на сході частина кордонів з Росією та Білоруссю були відкриті, тому точно ніхто не може знати скільки людина проживає в ОРДЛО. Але проводити аналіз досить складно і з тієї причини, що перепис населення проводився в останній раз у 2001 році, і офіційні дані невідомі. 

"Зараз багато країн, особливо Польща, Угорщина, Чехія приймають закони, які полегшують працевлаштування українців за кордоном. Німеччина спрощує ці проблеми. Португалія, Італія вже легалізували тих, хто виїхав спочатку 2000-х. А якщо людина на постійній роботі, ще й з житлом вирішила, навряд чи вона повернеться. За обліком вона нібито в Україні живе, а за фактом - у Польщі". 

Міграційний приріст в Україні з початку незалежності і до 2020 року скоротився на 1,42 мільйона осіб. 

Раніше ми писали про цифрову мапу всіх заходів, які відбудуться на День Незалежності.Про те, які зірки виступатимуть на "Олімпійському" в День народження країни - читайте тут

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписати на канал в Viber можна тут

Софія Єлагіна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.