Ці винищувачі легше отримати, ніж F-16, і це може бути швидше, сподіваються у команді президента України
Допоки президент України Володимир Зеленський домовляється у Стокгольмі зі шведськими можновладцями за винищувачі Gripen для ЗСУ, його прессекретар Сергій Никифоров розповів про очікування від цієї угоди. За його словами, до передачі літаків залишається три кроки.
Про це Никифоров сказав в ефірі телемарафону увечері суботи, 19 серпня.
"Теоретично для надання Gripen залишається три кроки. Зараз тестування літаків, потім тренування, потім політична згода, і лише потім надання цих літаків. Поки це теоретично. Їх виготовлено найбільше, тому їх, ймовірно, буде простіше отримати, ніж F-16. Дивимось, що можемо зробити", - пояснив він.
Але Україна насправді все ж таки Україна найбільше хоче отримати американські F-16. Оскільки за терміном їх можуть передати не так скоро, як очікувалось, то влада шукає рівноцінну заміну. Gripen, за словами Никифорова, є хорошою альтернативою, оскільки він універсальний, менш вимогливий. Винищувач дуже добре себе продемонстрував. Зараз проходить тестування українських пілотів на цих літаках і відгуки від наших льотчиків хороші.
"У нас у порядку легкості чи бажаності отримання є перелік з чотирьох літаків - це F-16, Gripen, французькі Rafale, і, здається, Typhoon. Тому зосереджені ми не лише на F-16", - сказав прессекретар Володимира Зеленського.
Днями речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат засмутив українців песимістичною звісткою: Україна гостро потребує винищувачів F-16 для ефективного контрнаступу ЗСУ, але отримати їх від союзників цієї осені чи зими не зможе. Водночас міністр оборони України Олексій Резніков, сказав, що винищувачі F-16 стануть на озброєння країни вже наступного року, але не уточнив у якому місяці. Літаки будуть надходити партіями. Всього в Україну передадуть ескадрилью літаків (вона включає від 12 до 24 штук). Якщо просто: американських винищувачів буде надто мало від потреб ЗСУ і надійдуть вони не раніше літа 2024 року.
Водночас є й гарні новини: Данія та Нідерланди підтвердили, що отримали від США схвалення на передачу Україні винищувачів F-16. Але це станеться після закінчення навчань українських пілотів. Скільки триває навчальна програма: пів року? Рік? Про це не кажуть. Але навряд чи вона вкладається у менш як шестимісячний термін.
Відтак українська влада мусить шукати інші літаки, адже без винищувачів, які прикривають бійців при наступі, воювати дуже складно. А отримати перевагу над росією, чиї повітряні сили мають сотні винищувачів, на голому ентузіазмі неможливо. Власне зараз Володимир Зеленський, який перебуває з візитом у Стокгольмі, намагається це пояснити шведським урядовцям та іншим топ-політикам.
Сподіваємось, у нього вийде. Адже про те, що Україна та Швеція виготовлятимуть та ремонтуватимуть БМП CV-90 на території нашої країни Зеленський сьогодні вже домовився.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.