Штрафи для ФОПів: з липня підприємцям несподівано почали нараховувати зайві суми

За єдиний податок, який згідно із законом зараз можна не платити, підприємцям нараховують пеню, а несплата загрожує забороною на спрощенку

Податки
«Лічильник» від податкової може погано скінчитися - заберуть право на спрощенку

Український малий бізнес отримав неприємний сюрприз від податківців. Фізособи-підприємці першої та другої груп, які були звільнені єдиного податку, виявили, що їм раптом почали нараховувати пеню за його несплату. Відповідно, щоб її погасити, потрібно сплатити і сам податок. Причому проблеми почалися лише з 1 липня, до цього нічого подібного не було. Суми «зайвих» нарахувань можуть сягати кількох тисяч гривень. І тепер перед багатьма підприємцями постає питання – чи потрібно платити пеню та єдиний податок, і що буде, якщо не платити?

Як розповів нам голова підприємницької асоціації SAVEФОП Сергій Доротич, деякі ФОП уже платять, щоб не нарватися на ще більші штрафні санкції від податківців.

Офіційних пояснень податкової щодо цього поки немає. Але в приватних розмовах співробітники фіскальної служби говорять про «збій у системі», який незабаром приберуть, і надмірно нараховані суми мають зникнути. Втім, як каже податковий адвокат Андрій Тамошюнас, можуть бути нюанси. Якщо борги, навіть незаконно нараховані, накопичуватимуться, підприємця можуть взагалі позбавити права на спрощену систему оподаткування.

Податок скасували, штрафи повернулися

Про те, що з липня в кабінетах платників податків у ФОПів несподівано почали з'являтися «зайві» суми, нам розповіли самі підприємці.

"Я бізнес взагалі не веду, але ФОП ще не закрила. Зараз мешкаю в Польщі, доки повертатися не планую. Єдиний податок не плачу, бо ще навесні минулого року законодавчо надали таку можливість. Донедавна все було нормально. Але нещодавно приїхала на якийсь час в Україну, і раптом виявила, що з'явилася пеня, причому заднім числом. Щоб її прибрати, потрібно й податок за кілька мисяцив сплатити – понад тисячу гривень. Я, звісно, здивувалась, але часу розбиратися не було. Тому заплатила, щоб надалі не включився «лічильник», і не почали зростати податкові борги», — каже київський підприємець Аліна, яка мала до війни невеликий бізнес із продажу зоотоварів.

"Справді, почали нараховувати пеню за необов'язковий" єдиний податок за минулі періоди. Багато підприємців злякалися і одразу побігли платити. Вилазять «зайві» суми до кількох тисяч гривень. Одному з членів нашого об'єднання нарахували близько 2 тисяч. Сума, звісно, не критична. Але питання – чому вона взагалі з'явилася, і чому бізнес має платити, якщо згідно із законом, звільнений від єдиного податку, і, зрозуміло, будь-яких штрафних санкцій щодо нього», - зазначив Сергій Доротич.

Випадки нарахування пені на несплачений єдиний податок також підтвердив податковий адвокат Андрій Тамошюнас. 

Нагадаємо: на початку війни, з 1 квітня 2022 року і до припинення військового стану українські фізособи-підприємці 1 та 2 груп отримали право не сплачувати єдиний податок.

Групи ФОП ранжуються залежно від прибутків. Для фізосіб-підприємців першої групи річний дохід не повинен перевищувати 1 118 900 гривень, для другої – 5 587 800 гривень

При цьому до війни діяли такі ставки єдиного податку:

  • Для ФОП першої групи: відсоток від прожиткового мінімуму (який встановлює місцева влада), але не більше 10%. Прожитковий мінімум для осіб працездатного віку в Україні – 2684 гривні на місяць. Тобто, стеля за єдиним податком для цієї групи підприємців - близько 270 гривень на місяць.
  • Для ФОП другої групи єдиний податок прив'язаний до мінімальної заробітної плати і не повинен перевищувати 20% від мінімалки (тобто 1340 гривень на місяць).

Суми не такі вже й великі, але дрібний бізнес, який сильно постраждав через війну, можливості не платити податки, свого часу дуже зрадів. Тим більше, що автоматично скасовувалась і необхідність заповнювати декларації у податковій.

І тепер, виходить, за ці «необов'язкові» і, відповідно, несплачені податки, почали нараховувати пеню. Причому багатьом - за кілька місяців. Почали «підтягуватись» і суми з єдиного податку.

Згідно з податковим законодавством, пеня за несплату єдиного податку становить 50% суми податку. Тобто для ФОП першої групи максимальний розмір пені за єдиний прострочений податок — близько 135 гривень на місяць, для другої групи — 670 гривень.

Як каже податковий адвокат Андрій Тамошюнас, пеня спливає у той момент, коли підприємець хоче заплатити єдиний податок, якого раніше не платив, або намагається його списати у рахунок податкового боргу.

Вся справа в закінченні карантину

Чому зайві суми в принципі нараховуються?

«Це почалося у липні, коли офіційно оголосили про закінчення карантину по ковіду. У розпал епідемії було введено послаблення для бізнесу – скасували штрафні санкції та пеню. Але після того, як Кабмін з 1 липня скасував дії карантину на території України, автоматично втратили чинність і такі ковідні «бонуси» як відсутність штрафів», — розповідає Тамошюнас.

Як розповідає юрист ЮФ «Ілляшев та партнери» Іван Маринюк, ФОП 1 та 2 груп, незалежно від отриманого доходу, починаючи з квітня 2022 року мають право не сплачувати єдиний податок. І ця норма все ще діє. У листопаді минулого року її окремо підтвердила ДПС своїм листом №695/2/99-00-24-01-03-02.

Пеня не повинна була нараховуватись у зв'язку з дією карантинного мораторію до 1 липня 2023 року. Тобто зі скасуванням карантину терміни мораторію закінчилися, а далі їх не продовжили.

Що щодо цього говорять у податковій службі. Офіційних коментарів від ДПС наразі немає. Кажуть, розбираються в  ситуації. У неофіційних бесідах податківці нам сказали, що порада для підприємців – писати скарги щодо кожного конкретного випадку «зайвих» нарахувань. Також у відомстві зазначили, що електронну систему була запрограмована на відсутність пені за єдиним податком лише на час дії ковідного карантину. І з липня знову "включила лічильник". Її, нібито, мають перепрограмувати у зв'язку з тим, що єдиний податок, як і раніше, є необов'язковим для сплати (до закінчення військового стану). І тоді штрафні санкції будуть автоматично списані.

При цьому Тамошюнас розповів, що коли він зі своїм клієнтом звернулися до податкової з приводу зайвих сум, їм спочатку намагалися довести, що пеню треба погасити. «А коли ми заперечили, чому маємо платити за податковим боргом, який за фактом взагалі не міг з'явитися, порадили написати листа, і пообіцяли, що за ним пеню спишуть», — каже податковий адвокат.

Можна втратити право на спрощенку

Що в такій ситуації робити підприємцям? І чи можна нічого не робити, сподіваючись, що пеня спишеться автоматично?

Андрій Тамошюнас каже, що можуть бути нюанси. «Після того, як ФОПам 1 та 2 груп дозволили не сплачувати під час війни єдиний податок, була позиція окремих податкових управлінь, що, мовляв, треба писати спеціальний лист, якщо підприємець хоче скористатися податковим послабленням та не сплачувати єдиного податку. Щоб тепер не виявилося, що всі, хто такі листи свого часу не написав, не стали раптом одразу боржниками. І тоді, виходить, пеня їм нарахована цілком законно – треба буде погашати і сам податок більше, ніж за рік, і пеню за ним. А якщо довго не платити, є ризик «злетіти» зі спрощеної системи», – зазначив юрист.

«Самостійне нарахування податківцями податкових зобов'язань щодо єдиного податку та пені є незаконним. Але якщо цю ситуацію залишити без уваги, податковий борг може за вами «тягтися» дуже довго. А це може стати причиною позбавлення права фізособи-підприємця використовувати спрощену систему оподаткування. Тому є сенс перевіряти свої електронні кабінети платників податків та своєчасно реагувати на незаконні нарахування в адміністративному порядку, щоб не доводити справу до суду», - підсумував Іван Маринюк.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube