У перший день свого візиту в Хіросіму український президент зустрівся з лідерами Італії, Франції, Німеччини, Великої Британії, Індії та президентом Євроради
Президент України Володимир Зеленський у суботу, 20 травня, прибув до японського міста Хіросіма, де триває триденний саміт країн "Великої сімки" (G-7). У перший день свого візиту він зміг плідно поспілкуватися з лідерами шести країн: Італії, Франції, Німеччини, Великої Британії та Індії. Також він поговорив із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем.
Інформатор зібрав найважливіші тези та домовленості цього спілкування.
З прем'єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком Володимир Зеленський побачився вже вдруге за тиждень. Український президент подякував британському колезі за участь його країні в авіаційній коаліції винищувачів F-16 для України. А також наголосив на важливості діалогу з Італією щодо цього питанні.
Також політики підбили підсумки домовленостей між Україною, Великобританією та Італією, досягнутих 13 і 14 травня. Вони спланували наступні кроки на найближчий час щодо міждержавних відносин.
Президент України на зустрічі з Емманюелем Макроном відзначив важливість підтримки Францією коаліції винищувачів. він подякував за участь цієї країни у тренувальній місії з підготовки українських пілотів. Також Зеленський наголосив, що до української формули миру потрібно залучити якомога більше країн. Він попросив Макрона посприяти цьому.
У свою чергу французький президент Емманюель Макрон сказав, що вважає візит та участь президента України Володимира Зеленського у саміті G7 історичною подією. Він назвав це переломним моментом для України.
Макрон заявив, що український лідер отримав унікальну нагоду обмінятися думками з лідерами країн півдня. Це сприятиме кращому розумінню ситуації щодо війни в Україні.
Під час зустрічі Зеленський та Мішель обговорили обмеження на експорт української продукції в сусідні країни ЄС. Президент України наголосив на неприпустимості їхнього продовження після 5 червня, ці обмеження слід скасувати.
Також темою зустрічі стала європейська інтеграція України. Зеленський говорив з Мішелем про початок переговорів щодо вступу в ЄС. також вони разом обговорили реалізацію формули миру.
"Говорив із Президентом Євроради Шарлем Мішелем. Безпека, оборона, економіка, наша спільна політика – обʼєднання потенціалів України та всього Євросоюзу. Я дякую тобі, Шарлю, за твою щиру, незмінну та дієву підтримку", - сказав про цю зустріч Зеленський.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні саміту закликав до створення міжнародного реєстру збитків, завданих війною в Україні. Він вважає важливим спільно реєструвати збитки, завдані російською агресивною війною в Україні. Це, на його думку, створить підґрунтя для відновлення України.
"Була зустріч і з паном Канцлером Німеччини Шольцом. Обговорили з Олафом, як можемо прискорити чесний мир для України, як можемо посилити нашу спільну роботу в рамках Сімки. Не буває такого дня, щоб Україна не стала сильнішою!" - так відгукнувся про цю зустріч Зеленський.
Нагадаємо,, що ще 13 травня Володимир Зеленський вже зустрічався з Олафом Шольцем, але в Берліні. Тоді вони провели переговори віч-на-віч. Зокрема, були консультації за участі міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса та міністерки внутрішніх справ Ненсі Фезер.
Володимир Зеленський та прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні говорили про потреби українських сил протиповітряної оборони. Вони дійшли згоди, що потрібно покращити спроможності ППО, а зокрема має бути ефективна підготовка наших пілотів. В Італії пообіцяли доєднатися до такого навчання.
Прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді Зеленський та члени української делегації обговорили українську формулу миру і домовились про невійськову допомогу. Але прилади для розмінування, мобільні шпиталі, сприяння у поверненні викрадених росією дітей ми можемо від неї очікувати.
"Говорили про гуманітарне розмінування та мобільні шпиталі, які нам дуже потрібні. Докладно обговорили українську формулу миру. Президент запросив Індію приєднатися до її реалізації. Звісно ж, ключовою також була розмова про незаконну депортацію росією українських дітей", - повідомив голова Офісу президента України Андрій Єрмак, який супроводжує Зеленського у Японії.
У неділю, 21 травня, на Зеленського теж чекає напружений день. Зокрема він зустрінеться з Джо Байденом, їхня розмова буде вкрай важливою для нашої країни. Цей завершальний день саміту організатори повністю присвятили питанням, пов'язаним з війною в Україні.
Як писав Інформатор, лідери держав “Великої сімки” ухвалили спільне комюніке за результатами саміту. Вони сказали, що продовжать підтримку України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.