Щоб не було блекаутів: європейські партнери наполегливо рекомендують реформувати українську енергосистему

Читать на русском

В Україні найнижчі тарифи на електрику для населення

Читать на русском
Сфера електроенергетики України монополізована - Артур Лорковські
Сфера електроенергетики України монополізована - Артур Лорковські

В Україні найнижчі тарифи на електрику для населення

Енергетика – одна з найбільш зарегульованих галузей української економіки. Це може стати перепоною на шляху України до ЄС, стверджує директор Секретаріату Енергетичного співтовариства ЄС Артур Лорковські. Йдеться про незалежність енергетиків  від влади, подолання корупції і монополізму, та ринкові тарифи.

Що робиться для допомоги Україні

Організація, яку очолює Артур Лорковські допомогає Україні наблизитись до європейських стандартів в енергетиці. Про це він розповів в інтерв'ю для Forbes.

Для цього, за словами Лорковські, Україна має забезпечити незалежність Національного енергетичного регулятора від влади та перейти на ринкові тарифи, одночасно підтримуючи вразливих споживачів.

«Чим менше втручань у ринок – тим менше простору для корупції», – сказав він.

Минулоріч Енергетичне Співтовариство створило Фонд підтримки енергетики України.

«Фонд призначений в першу чергу для швидкого відновлення, і не ставить на меті реалізацію довгострокових проєктів розвитку. Наша основна мета – допомогти людям впоратися з зимою. У нас є ряд короткострокових завдань: закупити автотрансформатори, крани, забезпечити усім необхідним обладнанням: спецтехнікою, кабелями, проводами та генераторами», - повідомив Лорковські.

Фонд, з одного боку, отримує від Міненерго перелік найнеобхіднішого обладнання із технічними характеристиками, з іншого – акумулює у гроші донорів. Займається закупівлею разом з партнерами з проєкту енергетичної безпеки. Реалізовано вже десятки таких проєктів в Україні.

Якими повинні бути тарифи для населення

Уряд України у травні підвищив тариф для населення на 83%, до 2,64 грн/кВт⋅год з 1 червня. Попри це тариф все ще залишається нижче ринкового рівня цін – каже Артур Лорковські .

«В Україні найнижчі тарифи на електрику для населення. Не лише у Європейському Союзі, а в усіх країнах Енергетичного Співтовариства. Ви маєте нижчі ціни, ніж у бідніших країнах. Наприклад, під час минулорічної кризи чверть населення Молдови сплачувала чверть доходів за електрику. Можете уявити таку ситуацію в Україні? Ви опинилися у привілейованій ситуації. Але це не задарма. Тарифи для населення в Україні не відображають справжню вартість електроенергії. Це – результат втручання у ринок. Хтось доплачує за дешеву електрику для населення. Це називається покладання спеціальних обов’язків, ПСО. Внаслідок такого викривлення ринку в енергосекторі накопичилися мільярдні борги», - повідомив Лорковські.

Вн звернув увагу на те, що генерація потребує значних інвестицій. Але грошей на це нема, оскільки тарифи не дозволяють профінансувати покращення.

Як вийти з ситуації

Потрібно припинити дотувати тарифи для населення загалом і водночас знайти спосіб захистити найвразливіших споживачів – переконаний Лорковські.

«Це – не винахід. Минулої зими ми використовували цей механізм у Молдові, де населення дуже постраждало від зростання цін на електрику. Я думаю, що Україні теж варто рухатися цим шляхом. Треба виокремити вразливих споживачів, які мають право на знижені ціни. Для них треба створити систему фінансової підтримки. Переконаний, цей процес слід розпочати вже», - сказав він.

Лорковські зауважив, що енергосистема України зазнала руйнувань через атаки Росії. Потрібні гроші на відновлення, просто щоб вона працювала.

«Люди, які можуть платити вищі ціни, зрозуміють таке пояснення. Погляньмо на реальність: минулої зими дехто користувався генератором, а це означає значно вищі витрати на виробництво електрики, ніж можливе підвищення тарифів», - вважає він.

Яка реформа потрібна українському ринку електроенергії

Артур Лорковські зауважив, що сфера електроенергетики України монополізована. Передає електрику єдина компанія, яка управляє мережами - «Укренерго». Розподіляє електрику в регіоні теж одна компанія, яка контролює місцеві мережі - Обленерго.

«Потрібен регулятор, щоб дбати про ринок. Щоб монополісти не використовували панівне становище і не встановлювали надмірну націнку за свої послуги. Справді, державні компанії на українському ринку представлені понад міру. Саме тому потрібна «китайська стіна» між владою і регулятором», - сказав він.

Ціни на електрику мають покривати витрати на її виробництво і доставку.

«Влада завжди хоче встановити нижчі ціни, щоб мати прихильність виборців і виграти наступні вибори. Незалежний від влади орган повинен створити справедливу для споживачів та учасників ринку (виробників, постачальників) ситуацію. Він має бути поза політичними впливами, щоб встановити рівні для усіх правила гри», - переконаний Лорковські.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.