Всі говорять про блекаут. Що це таке та чи був він уже в Україні?

Всі говорять про блекаут. Що це таке та чи був він уже в Україні?

Читать на русском

Шукаємо пояснення терміну "блекаут"

Читать на русском
Всі говорять про блекаут. Що це таке та чи був він уже в Україні?
Пояснюємо, як правильно називати масове вимкнення світла

Шукаємо пояснення терміну "блекаут"

Масове вимкнення електроенергії 23 листопада внаслідок ракетної атаки вже увійшов в історію України як блекаут. Досі ведуться суперечки, яким він був – повним чи частковим. Адже якщо одні абоненти залишились без світла на декілька діб, іншим увімкнули його через пару годин. Для того, щоб правильно оперувати поняттями, слід розібратись в них.

Блекаут – англійський термін, який складається зі слова black (“чорний”) і частки out (“назовні”). Його використовують для позначення ситуацій, коли внаслідок аварії або серйозного збою пропадає електрика. Йдеться про масштабні інциденти, коли електропостачання немає на великих житлових зонах, а для його відновлення потрібно декілька годин або діб. 

Історії відомі випадки блекаута в США, він отримав назву “Ніч страху в Нью-Йорку”. Але пов’язаний зовсім не з побоюваннями темряви, а збільшенням насилля і мародерства. Блекаут стався 13 липня 1977 року внаслідок влучання блискавки в лінію електропередач. Без світло на 25 годин залишилось 9 млн людей. Інший приклад – Кримський блекаут, який тривав з 20 листопада до 8 грудня. Він стався через підрив опор ліній електропередач, які з’єднували материкову Україну і сам півострів. 

До речі, “блекаут” має кілька значень, і необов’язково всі вони пов’язані з відсутністю електроенергії. Наприклад, для виробництва деяких видів штор використовують тканину блекаут. Від решти вона відрізняється щільним переплетінням ниток, і завдяки цьому матеріал не пропускає світло.Також існує алкогольний блекаут, коли вранці людина не може пригадати якісь події. 

Повний чи частковий блекаут

Конкретних часових або географічних меж для визначення цього явища ніхто не дає. Втім, очільник “Укренерго” Володимир Кудрицький в інтерв’ю “НВ” зауважив, що блекаут – це стан, коли енергосистема повністю знеструмлена. Якщо якісь регіони залишаються зі світлом – це не блекаут. 

“Це якраз більш легкий сценарій для енергосистеми. Тому що в роботі залишаються електростанції з осередками споживання. Нам легше їх з'єднати назад в єдину енергосистему, відновивши лінії електропередач, з'єднавши їх фізично в єдине ціле”, – сказав Володимир Кудрицький. 

На жаль, жодному регіону неможна гарантувати захищеності. Це залежить від географії ударів. Досвід показав, що російські ракети можуть дістатись і до західних кордонів України. 

Виконавчий директор Дмитро Сахарук пояснив, що блекаут – це вимикання світла через спрацювання автоматики. Навів приклад того, як в квартирі раптово вимикаються всі електроприлади через надмірне навантаження електромережі. Те ж саме відбувається, коли надто багато абонентів споживають електроенергію, – автоматичне вимикання запобігає пошкодженню інфраструктури. 

 

Що сталося 23 листопада

Росіяни вкотре вдалися до масованої ракетної атаки. І вкотре вразили об’єкти енергетичної інфраструктури: за словами Кудрицбкого, станом на 28 листопада відбулося 7 масованих ракетних атак. На цей раз було знеструмлено всі АЕСДля того, щоб об’єднати електромережу, енергетикам знадобилось 14 годин. Трохи довше відновлювали електропостачання. Деякі абоненти залишались без світла понад двох діб. Втім, спеціалісти попереджають про нові блекаути, адже з кожним ударом по енергоструктурі Україна втрачає обладнання. Його надають інші держави, але на його виробництво або постачання потрібен час – від кількох тижнів до кількох місяців. 

Раніше ми писали про те, чи вплинуть перебої зі світлом на вартість продуктів. Також читайте про те, що ажіотаж на генератори спричинив попит на дизель та бензин

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.