Порошенко давно не є головним конкурентом Зеленському на виборах: чому тоді до нього стільки уваги

Експрезидент став ототожненням української демократії: він зберіг електорат та сподівається на реванш, тож має шанси об’єднати опозицію навколо себе та Європейської Солідарності, але тут потрібно трохи везіння

Чи піде Порошенко у президенти
Чи реванш реальний? Колаж: Інфоматор

Після того, як Володимир Зеленський в інтерв’ю британській BBC припустив, що вибори в Україні відбудуться в будь-якому разі - чи війна завершиться, чи навіть вона затягнеться, експерти та політики почали обговорювати можливих суперників голови держави на майбутніх президентських перегонах. Звісно ж одним з головних його суперників буде Петро Порошенко. Серед суперників Зеленського з Порошенком можливо є найбільше суперечностей, вважають експерти, опитані Інформатором. З одного боку є Порошенко, як можливий головний кандидат від опозиції, з великою імовірністю програє Зеленському. З іншого - саме такий опозиціонер як Порошенко та його партія абсолютно необхідні зараз Україні. Бо якщо не стане Порошенка, то й української демократії не стане. 

Колишній глава держави Петро Порошенко дійсно прагне реваншу у боротьбі за президентське крісло – і навіть готується до цього. Це підтверджують у спілкуванні з Інформатором і політичні експерти. Цікаво, що в інтерв’ю Українській правді ексрозвідник Роман Червінський позиціював Порошенка, як головного опозиціонера чинній владі. Саме так це сприймає й більшість українців. Проте за даними соцопитувань, експрезидент має не найвищу популярність серед можливих суперників Зеленського. 

Так, в опитуванні SOCIS, що датоване квітнем 2024, Порошенко, як потенційний кандидат у президенти, посідає третє місце. Але в нього помітне значне відставання від лідерів кампанії. 

ТОП-5 кандидатів на ймовірних виборах президента України в 2024, опитування SOCIS

1 up Image Валерій Залужний
41,4%
2 up Image Володимир Зеленський
23,7%
3 up Image Петро Порошенко
6,4%
4 up Image Дмитро Разумков
5,6%
5 up Image Сергій Притула
4,1%

Як таке може статися з реальним лідером опозиції та чому попри рейтинг Порошенко грає надважливу роль в українській політиці? Це питання ми задали експертам. 

Також читайте на Інформаторі: 

 

Порошенко намагатиметься взяти реванш – і йому поки нічого не заважає

“Я ніколи не кажу, що двічі в одну ріку не увійдеш, але це дуже важко зробити. У Петра Олексійовича не загоїлася психічна травма від поразки на виборах (у 2019 році – ред.). Саме тому він намагатиметься взяти реванш за будь-яку ціну. І він вкладається в це, будучи фактично єдиним політиком, який під час війни не демонтував свою політичну машину”, – розповів у коментарі Інформатору політолог Андрій Золотарьов.

Водночас експерт відзначає, що Порошенку більше ніж іншим потенційним учасникам виборів намагаються завадити взяти участь в майбутній виборчій кампанії. Зокрема через кримінальні провадження. Наприклад Порошенко отримував підозру у перевищенні влади та службових повноважень під час призначення першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Сьомочка. Також йому оголошували підозру у державній зраді в рамках справи про постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донбасу у 2014-2015-х роках. Офіційно відомо про понад 20 проваджень, в яких фігурує Порошенко.

Порошенко та Зеленський змагалися у другому турі президентський виборів у 2019 році. Фото з відкритих джерел
Порошенко та Зеленський змагалися у другому турі президентський виборів у 2019 році. Фото з відкритих джерел

Втім, наявність цих справ не забороняє йому зареєструвати свою кандидатуру в президенти у ЦВК. Ось що про це каже юристка та ексзаступниця голови Центральної виборчої комісії Марина Ставнійчук у спілкуванні з Інформатором:

“Наявність кримінальних справ не суперечить висуванню кандидатури у президенти. Конституція визначає перелік вимог до кандидатів у президенти – всім цим вимогам п’ятий президент відповідає. Принаймні станом на сьогодні я не бачу підстав для можливого ускладнення процедури його висування. Завадити може лише вирок суду”.

 

Обличчя опозиції, яке рятує від тоталітаризму

Український філософ Андрій Баумайстер в інтерв’ю російській “Медузі” каже, що Україна за час повномасштабного вторгнення “пройшла шлях від демократії до тоталітаризму”. В умовах війни дійсно згортання демократії та свобод людини майже неминуче - питання в ступеню цього згортання. Ймовірно світова спільнота не матиме занепокоєння цими процесами аж до тих пір, поки в Україні, зокрема, залишатиметься політична опозиція. А це саме і є Петро Порошенко та його партія “Євросолідарність”. Це нам пояснює політолог Ігор Рейтерович:

“Порошенко дійсно може претендувати на статус лідера опозиції. Поки він є, Україна не перетворилася на тоталітарну державу – і це слушне зауваження. Тому якісь дії, що можуть застосовуватися проти нього з боку влади руками правоохоронних органів наврядчи позитивно сприйматиметься міжнародними партнерами, адже це скидатимуть на боротьбу з опозицією”, – зауважив експерт.

У спілкуванні з нами політологи погоджуються у тому, що Петру Порошенку навіть на третій рік великої війни вдається зберігати свій “ядерний” електорат. Тобто суттєвий прошарок суспільства його послідовно підтримує. Навіть попри те, що політолог Андрій Золотарьов вважає, що цей ядерний електорат насправді не є значним. 

“Це стала електоральна група, але цього замало для перемоги . Петро Олексійович сподівався, що весь бруд, який на нього вилився у 2019 році, згодом відстане – але цього не сталося”, – підкреслив експерт.

У Порошенка зберігається великий електорат. Фото: соцмережі
У Порошенка зберігається великий електорат. Фото: соцмережі

Водночас Ігор Рейтерович каже, що у Петра Порошенка наразі високі шанси перемогти у президентських перегонах. Шанси зростуть ще більше, якщо йому знову доведеться протистояти на виборах чинному главі держави. Тоді за Порошенка голосуватимуть не лише його вірні послідовники, а всі незадоволені політикою чинної влади. Таких чимало.

Парадокс в тім, що голосуватимуть вони саме за Порошенка, тому що він залишається єдиним системним політиком з опозиції, якій має власну програму, партію та значне коло симпатиків. До того ж Порошенко має політичну команду, що гуртується навколо нього. Тобто серед всіх кандидатів, що могли б змагатися із Зеленським на можливих виборах, саме Порошенко є справжнім політиком. 

“Ті 25% (підтримки Порошенка на виборах-2019 – ред.), про які представники влади жартували, насправді виявилися тим капіталом, який практично не зник за п’ять років президентства Зеленського”, – пояснює Рейтерович.

 

Порошенко може об’єднатися з іншими силами, але все одно будуть конкуренти

На думку політолога Рейтеровича, багато чого залежатиме від того, чи балотуватиметься на другий термін Володимир Зеленський. Порошенко, як він додає, зможе сформувати певні домовленості або альянси з представниками нового покоління у політичному житті країни, але з традиційними політиками об’єднатися у нього навряд вийде. 

Водночас політолог Андрій Золотарьов каже, що можливість об’єднання з іншими силами існує лише у випадку радикального сценарію. А політолог Максим Джигун вважає так:

“Порошенку вдається зберігати свою конкурентноспроможність. Але чи вдасться йому домовитися з іншими політичними силами – тут є сумніви. Тим більше, ця війне може породити інших політичних лідерів, яких ми ще не знаємо”, – сказав експерт у коментарі Інформатору.

Порошенко нині є нардепом Верховної Ради. Фото: Євросолідарність
Порошенко нині є нардепом Верховної Ради. Фото: Євросолідарність

Втім, навіть якщо Порошенку вдасться об’єднати та очолити опозицію, конкуренцію йому може скласти мер Києва Віталій Кличко, який вже заявляв про свої президентські амбіції – ми аналізували його кандидатуру у попередній статті. У 2014 році Порошенку вдалося домовитися з Кличком і тоді боксер поступився та став мером столиці. Але цього разу так не буде.

“Кличко розуміє, що двічі піти на таку угоду та відмовитися від президентських амбіцій – це поставити на своїй політичній кар’єрі хрест”, – зауважив Андрій Золотарьов у спілкуванні з Інформатором. 

У 2014 році Порошенко та Кличко домовилися, але тепер цього не повториться. Фото: УП
У 2014 році Порошенко та Кличко домовилися, але тепер цього не повториться. Фото: УП

Своєю чергою, Ігор Рейтерович озвучив думку, що насправді ж завадити президентству Порошенка може Сергій Притула, який також має шанси успішно зайти у велику політику:

“Тут є для Порошенка більша загроза, адже гіпотетично Притула може становити більшу проблему для нього, ніж Кличко”.

Читайте на ІНФОРМАТОРІ

Залужний може стати наступним президентом – і це результат двох помилок Банкової
Image
Колишній головком має високі шанси зайняти президентське крісло, тож створити з ним коаліцію вже зараз бажають різні сили, серед яких провідна - Євросолідарність Порошенка

 

 

Чи трапиться після війни оновлення влади?

“Оновлення влади є неминучим, просто перемогти, експлуатуючи попередні тези, вже не вийде. Має бути інший підхід, наскільки йому (Порошенку – ред.) це вдасться – складно сказати. Але наступному президенту, хто б ним не був, буде складно, він має бути компромісним”, – додав політолог Рейтерович.

А як передбачає у коментарі Інформатору народний депутат від “Європейської солідарності” Микола Величкович, Порошенко у разі повернення до влади має розв'язати питання з кадрами та змінити підходи до вирішення тих чи інших питань.

“Порошенко впровадив би і кадрові зміни, і були б зміни у багатьох його підходах”, – сказав він, але більш детально прогнозувати відмовився.

Втім, навіть у разі, якщо Порошенко на наступних виборах візьме реванш і переможе Володимира Зеленського – або ж інших кандидатів – та все-таки поверне булаву до своїх рук, існує висока ймовірність, що суттєвого оновлення не відбудеться:

“Навряд чи Порошенку вдасться оновити владу. Але можуть прийти ті, кого ми зовсім не знаємо”, – підсумував експерт. 

Саме це до речі пояснює, чому Порошенко зараз має невеликий рейтинг, попри усю власну політичну системність. Люди придивляються до нових політиків. Деяким з них вони вже довіряють більше, ніж чинному президентові. Хай навіть та довіра можливо є марною. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube